ETR
28 maja 2021 MOZART NASZ WSPÓŁCZESNY

Na kolejny koncert z cyklu  Mozart nasz współczesny, tym razem zatytułowany Żart i żywioł, Filharmonia Poznańska zaprasza do Auli Uniwersyteckiej w piątek, 4 czerwca o godz. 19.  Wieczór wypełni muzyka Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Rozpocznie go znana i lubiana, często wykonywana uwertura do opery Wesele Figara. To krótki utwór rozwijający się w oszałamiającym presto, które – cytując samego Mozarta – nigdy nie może być za szybkie. Co ciekawe, ta żywiołowa kompozycja  nie wykorzystuje żadnych fragmentów opery – jest samodzielnym utworem, który jednak doskonale wprowadza w nastrój opery.

Cztery koncerty na waltornię, które wyszły spod pióra Mozarta w latach 1782-1786 to dziś podstawowy repertuar  na ten instrument. Dość rzec, że w ostatnich latach, spośród wszystkich dokonanych nagrań waltorniowych aż czterdzieści procent stanowią właśnie koncerty Mozarta.

Wszystkie napisane zostały przez Mozarta dla jego przyjaciela, waltornisty Ignaza Leutgeba, członka kapeli książęcej w Salzburgu, ale również cenionego solisty. O tym jak bardzo Leutgeb zaprzyjaźniony był z Mozartami może świadczyć fakt, iż duża manufaktura serów, jaką otworzył po przeprowadzce do Wiednia, powstała dzięki sporej pożyczce udzielonej mu przez Leopolda Mozarta, ojca Wolfganga.   

I choć w rękopisach partytur tych koncertów znaleźć można różne epitety dopisane przez kompozytora pod adresem Leutgeba, to jednak były one bardziej efektem wyjątkowo bliskich więzów łączących kompozytora z waltornistą, niż chęcią dokuczenia instrumentaliście. Może właśnie takim wyrazem swoistego dowcipu było napisanie IV Koncertu waltorniowego na przemian czarnym, czerwonym, niebieskim i zielonym atramentem?

XL Symfonia g-moll KV 550 ma zupełnie inny charakter niż większość dzieł Mozarta. To jedna z dwóch molowych symfonii Mozarta (pierwsza, również g-moll, to XXV). Skomponował ją zaledwie w dwa miesiące, latem 1788 roku. W tym samym roku spod jego pióra wyszły jeszcze dwie inne symfonie: Es-dur (KV 543) i C-dur (KV 551) – wszystkie trzy były ostatnimi w jego dorobku. Nie wiadomo czy XL Symfonia, zwana też Wielką, była wykonana za życia kompozytora. Gdy ją tworzył nie był w najlepszej kondycji. W liście do żony pisał: gdyby ludzie mogli zajrzeć do wnętrza mojego serca, zawstydziliby mnie. Czuję, że wszystko wokół mnie jest zimne jak lód.  Do dziś, bodaj ze wszystkich kompozycji Mozarta właśnie ta jest  przedmiotem niezliczonych analiz i interpretacji.

 

Piątek, 4 czerwca 2021, godz. 19, Aula Uniwersytecka

MOZART NASZ WSPÓŁCZESNY
ŻART I ŻYWIOŁ

WYKONAWCY:

Marcin CHRZANOWSKI – waltornia
Łukasz BOROWICZ – dyrygent, prowadzenie koncertu
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

  • Wolfgang Amadeus Mozart:

Uwertura do opery Wesele Figara
IV Koncert waltorniowy Es-dur KV 495
XL Symfonia g-moll KV 550  

Karnety: DL | SG | MW

Bilety: cena A