ETR

orkiestra

fp

ORKIESTRA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Podczas inauguracyjnego koncertu, 10 listopada 1947 roku Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wystąpiła pod batutą swojego pierwszego dyrygenta – Stanisława Wisłockiego. Od tego czasu orkiestrą kierowali kolejno: Stanisław Wisłocki, Jerzy Katlewicz, Robert Satanowski, Witold Krzemieński, Zdzisław Szostak, Renard Czajkowski, Wojciech Rajski, Wojciech Michniewski, Andrzej Boreyko, Mirosław Jacek Błaszczyk, José Maria Florêncio, Grzegorz Nowak, Marek Pijarowski (2007-2021). Od sezonu 2021/2022 dyrektorem muzycznym – dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej jest Łukasz Borowicz.

Więcej

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej należy do grona najbardziej znanych i cenionych polskich orkiestr symfonicznych. Występuje w najważniejszych ośrodkach muzycznych w kraju i poza jego granicami. Zespół koncertował prawie we wszystkich krajach Europy. W lutym i marcu 2020 roku orkiestra zagrała cykl koncertów Kompozytorzy na walizkach w Niemczech (Konzerthaus Berlin, Konzerthalle Frankfurt Oder, Staatstheater Darmstadt) i we Francji (Théâtre des Champs Elysées, Paryż), w których solistą był Rafał Blechacz, a podczas tego tournée wystąpiła także w Wiesbaden (z pianistką Olgą Scheps i skrzypaczką Bomsori Kim) oraz w Kölner Philharmonie (z pianistą Juho Pohjonenem).

Zespól uczestniczył w wielu znaczących zagranicznych festiwalach muzycznych, m.in.: Romaeuropa-Villa Medici, Kissinger Sommer, Ankara Sanat Festivali, Festwochen in Herrenhausen, Bregenzer Frühling, Dresdner Musikfestspiele, Choriner Musiksommer, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Janáčkův Máj, Międzynarodowym Festiwalu Operowym Smetanowa Litomyšl.

Orkiestra towarzyszyła uczestnikom pierwszego powojennego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, a od 1952 roku towarzyszy finalistom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest podstawowym zespołem symfonicznym festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, bierze także udział w festiwalach Warszawska Jesień i Wratislavia Cantans. Często uczestniczy w prawykonaniach utworów współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych. Do ważnych wydarzeń w historii zespołu należy występ przed papieżem Janem Pawłem II w Watykanie.

Z zespołem występowali światowej sławy dyrygenci: Hermann Abendroth, Walerian Bierdiajew, Paul McCreesh, Henryk Czyż, Marco Erede, János Ferencsik, Reinhard Goebel, Zdzisław Górzyński, Eivind Gullberg Jensen, Christopher Hogwood, Pietari Inkinen, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Zygmunt Latoszewski, Zdeněk Mácal, Jerzy Maksymiuk, Sir Neville Marriner, Rafael Payare, Jérémie Rhorer, Witold Rowicki, Ainārs Rubiķis, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Václav Smetáček, Antoni Wit, Bohdan Wodiczko, Carlo Zecchi oraz soliści: Piotr Anderszewski, Martha Argerich, Piotr Beczała, Rafał Blechacz, Gábor Boldoczki, Pavol Breslik, Sarah Chang, Andrzej Dobber, Helen Donath, Wojciech Drabowicz, Franco Fagioli, Jean Fournier, Malcolm Frager, Alexander Gavrylyuk, Monique Haas, Ida Haendel, Anita Hartig, Andrzej Hiolski, Philippe Jaroussky, Sumi Jo, Ryszard Karczykowski, Antonina Kawecka, Simone Kermes, Olga Kern, Gidon Kremer, Konstanty Andrzej Kulka, Aleksandra Kurzak, Sergei Leiferkus, Julia Lezhneva, Christian Lindberg, Bernard Ładysz, Adam Makowicz, Witold Małcużyński, Annick Massis, Albrecht Mayer, Francesco Meli, Midori, Johannes Moser, Leszek Możdżer, Victoria Mullova, Sergei Nakariakov, Wiesław Ochman, Garrick Ohlsson, Dawid i Igor Ojstrachowie, Gerhard Oppitz, Emmanuel Pahud, Ewa Podleś, Maurizio Pollini, Samuel Ramey, Vadim Repin, Rugierro Ricci, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Artur Rubinstein, Gil Shaham, Göran Söllscher, Martin Stadtfeld, Akiko Suwanai, Henryk Szeryng, Maxim Vengerov, Arcadi Volodos, Wanda Wiłkomirska, Ingolf Wunder, Pretty Yende, Narciso Yepes, Christian Zacharias, Thomas Zehetmair, Krystian Zimerman, Nikolaj Znaider.

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej ma w dorobku nagrania z muzyką symfoniczną, operową i baletową dla radia, telewizji oraz na płyty CD (nagrania dla Sony Classical, cpo, Polmusic, Polskie Nagrania, Muza, Largo Records, DUX, CD Accord, Naxos). W 2015 roku płyta Gwiazdy Światowych Scen Operowych: Ewa Podleś z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – live (zarejestrowana w Poznaniu podczas koncertu pod batutą Łukasza Borowicza) została wyróżniona przez francuską Académie du Disque Lyrique nagrodą L’Orphée d’Or (Złotego Orfeusza).

W 2016 roku Orkiestra Filharmonii Poznańskiej (wraz z Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz solistami: Wiolettą Chodowicz, Robertem Gierlachem i Wojtkiem Gierlachem, pod dyrekcją Łukasza Borowicza) dokonała pierwszego światowego nagrania płytowego Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego. Dwupłytowy album z tym nagraniem, wydany w 2017 roku przez znaną niemiecką wytwórnię cpo, w 2018 roku zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród płytowych świata – International Classical Music Awards (ICMA 2018).

W 2019 roku ukazał się dwupłytowy album „Stanisław Moniuszko, Kantaty Milda/Nijoła”, będący światową premierą fonograficzną. Poznańscy Filharmonicy pod batutą Łukasza Borowicza nagrali go wraz z Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz solistami: Wiolettą Chodowicz (sopran), Marią Jaskulską-Chrenowicz (sopran), Ewą Wolak (mezzosopran), Sylwestrem Smulczyńskim (tenor), Robertem Gierlachem (baryton) i Szymonem Kobylińskim (bas). W maju  2020 roku album ten znalazł się na liście Editor’s Choice, May 2020 najlepszych albumów płytowych wybranych przez prestiżowy brytyjski miesięcznik poświęcony muzyce poważnej – Gramophone.

Wśród najnowszych albumów Filharmoników Poznańskich są światowe premiery fonograficzne: „Michał Bergson, Concerto symphonique pour piano et orchestre op. 62 /Music from the opera Luisa di Monfort” (Jonathan Plowright – fortepian, Jakub Drygas – klarnet, Aleksandra Kubas-Kruk – sopran, Łukasz Borowicz – dyrygent), „Stefan Bolesław Poradowski, Koncert skrzypcowy op. 70, Koncert kontrabasowy op. 26, III Symfonia op. 29” (Marcin Suszycki – skrzypce, Piotr Czerwiński – kontrabas, Łukasz Borowicz – dyrygent), „Feliks Nowowiejski, Koncert fortepianowy d-moll op. 60 Słowiański, Koncert wiolonczelowy op. 55” (Jacek Kortus – fortepian, Bartosz Koziak – wiolonczela, Łukasz Borowicz – dyrygent), który uhonorowany został nagrodą Fryderyk 2023 oraz „Grzegorz Fitelberg, Symfonia e-moll op. 16” (wersja CD i LP – winyl, edycja limitowana).

Salą koncertową Filharmonii Poznańskiej jest Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znana w Europie z doskonałej akustyki i przepięknej architektury w stylu neorenesansowym, mogąca pomieścić ponad 1000 słuchaczy.

 

Anastasia KOBEKINA – artystka-rezydentka Filharmonii Poznańskiej w sezonie artystycznym 2023/24

MIDORI – artystka-rezydentka Filharmonii Poznańskiej w sezonie artystycznym 2019/20

Henning KRAGGERUD – artysta-rezydent Filharmonii Poznańskiej w sezonie artystycznym 2018/19

Bomsori KIM – solistka-rezydentka Filharmonii Poznańskiej w sezonie artystycznym 2018/19

Rafał BLECHACZ – artysta-rezydent Filharmonii Poznańskiej w sezonie artystycznym 2017/18

Nikolaj ZNAJDER – artysta-rezydent Filharmonii Poznańskiej w sezonie artystycznym 2016/17

Bertrand CHAMAYOU – artysta-rezydent Filharmonii Poznańskiej w sezonie artystycznym 2015/16

 

Mniej

fp

I SKRZYPCE

Marcin Suszycki

koncertmistrz

Anna Ziółkowska

koncertmistrz

Marcin Herman

koncertmistrz

Jan Świeca

Olga Winkowska

Grażyna Busse

Wiktor Dziedzic

Paweł Grabarczyk

Anastazja Kołodziejczak

Anna Kutkowska

Natalia Niedźwiecka

Agata Nocoń

Elżbieta Sadowska

Weronika Stabrawa

Wojciech Szewczykowski

Anna Wachowiak

fp

II SKRZYPCE

Ewa Kozieł-Suszycka

Magdalena Lubocka

Kosma Műller

Justyna Chrzanowska

Beata Ficner

Karina Jakubowska

Anna Kamińska

Marta Kowalska

Ostap Manko

Weronika Matouszek

Katarzyna Nowak

Katarzyna Płaczek-Kaszyńska

Barbara Słomian

Hanna Szulc

fp

ALTÓWKI

Dominik Dębski

Karolina Lewińska-Bąk

Przemysław Mrowiński

Sylwia Balachowska

Alina Iwanowska

Lidia Kaźmierczak

Piotr Kuras

Elżbieta Szymańska-Drzewiecka

Magdalena Warchoł

Tomasz Ziółkowski

fp

WIOLONCZELE

Józef Czarnecki

Maria Liszkowska-Sikorska

Monika Baranowska

Dagny Czarnecka

Izabella Gontarz

Renata Mazurek

Agnieszka Pawłowska

Justyna Strzyżewska

fp

KONTRABASY

Piotr Czerwiński

Szymon Guzowski

Marcin Chenczke

Piotr Cienkowski

Zbigniew Kołodziejski

Urszula Maliszewska

Joanna Markiewicz

Józef Matuszewski

fp

FLETY

Elżbieta Turczyńska-Drobnik

Dorota Karaniewicz-Biedny

Lidia Sieczkowska

Inna Vorobets

fp

OBOJE

Tomasz Gubański

Jakub Kaszuba

Maciej Kulus

Piotr Maćkowiak

fp

KLARNETY

Paweł Drobnik

Jakub Drygas

Dariusz Orłowski

Tomasz Żaczek

fp

FAGOTY

Radosław Komolka

inspektor orkiestry

Marek Jędrzejczak

Adam Ostrowski

fp

WALTORNIE

Marcin Chrzanowski

Petr Kozel

Marta Murawska-Bednarska

Monika Paprocka-Całus

Karina Banyś

Franciszek Czech

Roman Popiołek

Grzegorz Szumnarski

Piotr Kowalski

stała współpraca

fp

TRĄBKI

Marek Galubiński

Damian Kurek

Mariusz Pikulski

Robert Morkis

fp

PUZONY

Maciej Kołodziejski

Piotr Banyś

Wojciech Jeliński

Stanisław Gruszka

TUBA

Aleksander Juszczuk

HARFA

Paulina Maciaszczyk

fp

PERKUSJA

Grzegorz Siek

Jerzy Mackiewicz

Beata Słomian

Piotr Sołkowicz

KOORDYNATOR PRACY ORKIESTRY

Andrzej Stodolny

koordynator pracy orkiestry

OBSŁUGA
TECHNICZNA

Vitalii Yusupov

obsługa techniczna

Tomasz Kaczorowski

obsługa techniczna

STROICIEL FORTEPIANÓW FP

Zbigniew Wajdzik

stroiciel fortepianów FP