programy operacyjne

DOFINANSOWANIE PRZEZ MKIDN PROJEKTU INFRASTRUKTURALNEGO

Nazwa zadania: „Puzony – to nie trytony. Instrumenty i sprzęt wspierające funkcjonowanie Filharmonii“.

Cele zadania:

  1. Zaspokojenie rosnących potrzeb estetycznych melomanów, którzy od kilku lat co tydzień wypełniają słynącą ze wspaniałej akustyki Aulę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pełniącą rolę sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej. Nie bez znaczenia pozostaje też komfort pracy zapraszanych, światowej sławy artystów oraz samych członków orkiestry.
  2. Zapewnienie dobrej jakości instrumentów: waltorni, puzonów tenorowych oraz altowego wraz z akcesoriami, a także instrumentów perkusyjnych wraz z akcesoriami.
  3. Zapewnienie dobrej jakości sprzętu: laptop z niezbędnym oprogramowaniem.

Termin realizacji: 31 grudnia 2020 r.

Kwota dotacji: 80.000,00 PLN

„Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Ministerstwo kultury

DOFINANSOWANIE PRZEZ MKIDN PROJEKTU INFRASTRUKTURALNEGO

Nazwa zadania: „Zakup instrumentów i sprzętu niezbędnych w działalności statutowej Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego“.

Cele zadania:

1. umożliwienie muzykom Orkiestry Filharmonii Poznańskiej podnoszenie artystycznych wykonań poprzez zakup instrumentów. Jednym z najważniejszych czynników, decydujących o jakości gry zespołu jest używanie przezeń najwyższej klasy instrumentarium;

2. zaspokojenie rosnących potrzeb estetycznych melomanów, którzy od kilku lat co tydzień całkowicie wypełniają słynącą ze wspaniałej akustyki Aulę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pełniącą rolę sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej. Nie bez znaczenia pozostaje też komfort pracy zapraszanych, światowej sławy artystów oraz samych członków orkiestry;

3. zapewnienie dobrej jakości sprzętu nagłaśniającego oraz instrumentów klawiszowych do prowadzenia działalności edukacyjnej w terenie;

4. umożliwienie przygotowania materiałów promocyjnych, w tym zapowiedzi koncertów, poprzez zakup profesjonalnej i kompaktowej kamery nagrywającej obraz w rozdzielczości 4k.

Termin realizacji: 30 listopada 2018 r.

Kwota dotacji: 40.000,00 PLN

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Ministerstwo kultury

Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „NOWOWIEJSKI REDIVIVUS”.

Celem projektu jest promocja twórczości Feliksa Nowowiejskiego w 70. rocznicę śmierci kompozytora poprzez wykonanie jego oratorium QUO VADIS oraz wydanie płyty z tym utworem.

QUO VADIS – zapomniane dzieło, prawie zapomniany kompozytor (niegdyś bywalec ważnych europejskich ośrodków muzycznych) warci są przypomnienia nie tylko w Polsce.

Oratorium QUO VADIS Feliksa Nowowiejskiego stało się jedną z najczęściej wykonywanych form wokalno-instrumentalnych, wręcz swoistym przebojem ważnych sal koncertowych Europy i obu Ameryk w latach dwudziestych i trzydziestych XX stulecia. Po premierze (drugiej wersji) w 1909 roku w amsterdamskim Concertgebouw, ze słynną tamtejszą orkiestrą, utwór wykonany został 200 (!) razy w salach koncertowych Europy i obu Ameryk! A potem na dziesięciolecia zapomniany.

W roku 2016, kiedy przypada 70. rocznica śmierci kompozytora (który ponad 20 lat mieszkał w Poznaniu, gdzie zmarł i gdzie spoczywa), Filharmonia Poznańska wykona Quo vadis 29 czerwca 2016 roku w Poznaniu, w mieście, w którym Nowowiejski zamieszkał po I wojnie światowej, mimo że proponowano mu objęcie profesury w ówczesnym Konserwatorium Lipskim.

 

Planowane efekty:

Dzieło życia Feliksa Nowowiejskiego jest ogromną formą wokalno-instrumentalną. Do wykonania tego niezwykłego, a zarazem monumentalnego utworu potrzeba ponad 160 wykonawców: muzyków orkiestry, artystów chóru, solistów-śpiewaków i dyrygenta. W Auli UAM dzieło wykonane będzie w doskonałej obsadzie – Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz troje solistów – Wioletta Chodowicz (sopran), Robert Gierlach (baryton), Wojtek Gierlach (bas). Całością dyrygować będzie znakomity polski dyrygent Łukasz Borowicz.

Koncert ten zostanie nagrany i wydany w formie albumu płytowego, co przyczyni się do promocji oratorium nie tylko w Poznaniu, ale również w całej Wielkopolsce.

Wartość projektu: 567.681,50 PLN

Dofinansowanie projektu z UE: 252.797,00 PLN

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020

W ramach Programu Operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Infrastruktura Kultury Filharmonia Poznańska zakupiła Harfę koncertową marki “Lyon & Healy” wraz z akcesoriami: trzyczęściowym pokrowcem transportowym, futerałem transportowym na kółkach oraz wózkiem do harfy.

Harfa

Ministerstwo kultury

Zakup zrealizowano przy udziale środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.