aktualności

14 lutego 2020 Złoty Mikrofon dla Róży Światczyńskiej

W Światowym Dniu Radia, 13 lutego, Polskie Radio przyznało swoje najważniejsze nagrody – Złote Mikrofony. Wśród siedmiorga  tegorocznych  laureatów znalazła się też doskonale  znana poznańskim  melomanom, red. Róża Światczyńska z Dwójki. Jej barwnych opowieści o muzyce mamy okazję słuchać podczas niektórych koncertów  Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. 

Złoty Mikrofon to nagroda Polskiego Radia przyznawana Mistrzom przez Mistrzów za zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze. Kandydaci wybierani są z rozmaitych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu Zarząd Polskiego Radia powołuje spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.      

Gala wręczenia tegorocznych nagród odbyła się 13 lutego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

29 stycznia 2020 Fryderyki 2020 – nominacje dla Orkiestry Filharmonii Poznańskiej

Akademia Fonograficzna ogłosiła właśnie nominacje do nagród Fryderyk 2020 dla najlepszych wydawnictw muzyki poważnej wydanych w 2019 roku.

W gronie liderów nominowanych orkiestr symfonicznych znalazła się Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. 

W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa znalazły się aż dwa albumy płytowe nagrane przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza: album zawierający kantaty mitologiczne Milda oraz Nijoła Stanisława Moniuszki oraz album Paria Stanisława Moniuszki. Oba są światowymi premierami fonograficznymi, wydanymi w Roku Stanisława Moniuszki przez DUX.

Nominacje w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna otrzymał również album 100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności powstały z udziałem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza, która utrwaliła na nim Kaziuki Tadeusza Szeligowskiego. 

Album z kantatami Milda oraz Nijoła Filharmonicy Poznańscy nagrali z udziałem solistów – Wioletty Chodowicz (sopran), Marii Jaskulskiej-Chrenowicz (sopran), Ewy Wolak (alt), Sylwestra Smulczyńskiego (tenor), Roberta Gierlacha (baryton), Szymona Kobylińskiego (bas) oraz Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowanego przez Violettę Bielecką. 

Natomiast album z koncertową wersją opery Paria  Filharmonicy Poznańscy nagrali z udziałem solistów – Katarzyny Hołysz (sopran), Roberta Jezierskiego (bas), Yuri Gorodetskiego (tenor), Szymona Komasy (baryton), Tomasza Warmijaka (tenor) oraz Chóru Filharmonii Narodowej przygotowanego przez Bartosza Michałowskiego. 

Miło nam dodać, że do nagród  Fryderyka  nominowana została jeszcze jedna płyta  pod batutą pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmoników Poznańskich, Łukasza Borowicza.  Tym razem poprowadził on Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W ich wykonaniu oraz solistki Claudii Barainsky ukazała się  płyta z nagraniem  8 Symfonii Krzysztofa Meyera (DUX), która nominowana została w kategorii  Album Roku Muzyka Współczesna. 

O tym kto w tym roku otrzyma statuetki Fryderyka dowiemy się już 8 marca podczas gali wręczenia nagród dla najlepszych wydawnictw muzyki poważnej 2019 roku, organizowanej w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 

30 grudnia 2019 KASA BILETOWA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Informujemy, że w dniu 31 grudnia kasa biletowa będzie czynna od 17 do 20.

29 grudnia 2019 Halka na ekranie i na estradzie – recenzja

Polecamy Państwu lekturę recenzji koncertu „Halka na estradzie i na ekranie” autorstwa Piotra Nędzyńskiego, która ukazała się na portalu Maestro.

MAESTRO, Piotr Nędzyński

23 grudnia 2019 KASA BILETOWA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Informujemy, że w dniu 24 grudnia kasa biletowa będzie nieczynna. Zachęcamy do zakupu biletów online.

19 grudnia 2019 „Paria” – najnowsze wydawnictwo Orkiestry FP do nabycia podczas jutrzejszego koncertu!

Niecodzienny pomysł prezentacji bezcennego zabytku polskiej kinematografii z muzyką Stanisława Moniuszki wykonywaną na żywo, wpisuje się w poznańską filharmoniczno-filmową tradycję. Tym razem, podczas koncertu „Halka na estradzie i na ekranie”  (piątek, 20 grudnia, godz. 19, Aula UAM), prezentowanemu na ekranie przedwojennemu niememu filmowi „Halka” w reżyserii Konstantego Meglickiego towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Poznańskich Filharmoników pod batutą Adama Banaszaka. Koncert ten odbywa  się w ramach cyklu „Najpiękniejsza jest muzyka polska”, którego mecenasem jest PKO BP.

Tym wydarzeniem kończymy obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w Filharmonii Poznańskiej. Dodatkowym akcentem zamykającym Rok Moniuszkowski będzie sprzedaż płyt z nagraniem „Parii”, wydanych nakładem wytwórni DUX. Koncertowa wersja tej opery Stanisława Moniuszki nagrana została podczas 23. Wielkanocnego  Festiwalu Ludwiga van Beethovena, a jej wykonawcami byli soliści, Chór Filharmonii Narodowej oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

13 grudnia 2019 Kolejna znakomita recenzja albumu płytowego Orkiestry Filharmonii Poznańskiej

Jeden z najnowszych albumów płytowych Poznańskich Filharmoników, będący światową premierą fonograficzną kantat Milda i Nijoła Stanisława Moniuszki, cieszy się coraz większą popularnością wśród melomanów i uznaniem krytyków. Zachęcamy do lektury kolejnej recenzji, która ukazała się w prestiżowym internetowym serwisie, poświęconym muzyce klasycznej Pizzicato. Autor recenzji przyznał temu wydawnictwu maksymalną ocenę!

13.12.2019, Opernhafte Kantaten von Stanislaw Moniuszko

10 grudnia 2019 KASA BILETOWA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Uprzejmie informujemy, że kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej w czwartek, 12 grudnia będzie wyjątkowo czynna tylko do godz. 16.45.

28 listopada 2019 Black Friday w Filharmonii Poznańskiej

Koncertowe piątki są u nas zawsze pełne barw. Ale skoro przed nami Black Friday, a w programie jutrzejszego koncertu Harold w Italii Hectora Berlioza, to w holu Auli Uniwersyteckiej będą na Państwa czekać dwa tomy pamiętników słynnego francuskiego kompozytora w wyjątkowej, promocyjnej cenie. Gorąco polecamy!

01 października 2019 „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – płyty już w sprzedaży!

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – tak zatytułowany był projekt realizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z jego elementów było nagranie 100 arcydzieł  polskich kompozytorów, które powstały między 1918 a 2018 rokiem.

W ramach tego projektu PWM, we współpracy z wybitnymi artystami i najlepszymi polskimi orkiestrami, chórami i zespołami zrealizowało 60 nowych nagrań utworów z listy „100 na 100”, a pozostałe rejestracje, starannie wyselekcjonowane, pochodzą m.in. z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań.

Do sklepów muzycznych i księgarń trafia właśnie wydawnictwo „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, w którym znalazło się 36 płyt z nagraniami wszystkich 100 utworów z listy. Są wśród nich także Kaziuki Tadeusza Szeligowskiego, pierwszego dyrektora Filharmonii Poznańskiej, nagrane specjalnie z tej okazji przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

08 września 2019 ZMARŁ ZDZISŁAW SZOSTAK

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 7 września tego roku zmarł w Łodzi znakomity polski dyrygent i kompozytor – prof. Zdzisław Szostak, związany przez lata z Filharmonią Poznańską.

Urodził się w 1930 roku w Sosnowcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach – kompozycję u Bolesława Szabelskiego i dyrygenturę u Artura Malawskiego.

W Filharmonii Poznańskiej piastował stanowisko dyrygenta i kierownika  artystycznego w latach 1967-1971. W Poznaniu pracował też z zespołami chóralnymi, będąc między innymi pierwszym dyrygentem Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Następnie przez 16 lat pełnił obowiązki zastępcy dyrektora do spraw artystycznych i dyrygenta w Filharmonii Łódzkiej, z którym to miastem związał się do końca życia. Przez wiele lat był  profesorem tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, przemianowanej później na Akademię Muzyczną.

Zdzisław Szostak skomponował sporo utworów muzyki symfonicznej (m. in. Uwerturę koncertową na orkiestrę, 1954; Concertino darmstadzkiena skrzypce, fortepian i orkiestrę, 1998; Musica per corno e orchestra sinfonica, 2000; Concertinona marimbę i orkiestrę symfoniczną, 2002; Missa Latinana solistów, chór i wielką orkiestrę symfoniczną, 2003), oraz muzyki kameralnej (m. in. Kwintetna instrumenty dęte, 1952); Arabeskana obój i fortepian, 2006; Scherzo-Toccatinana fagot i fortepian, 2006; Ad libitum et Quasi Polonaise na kontrabas i fortepian, 2015). Stworzył muzykę do ponad 40 filmów (m. in. „Aria dla atlety” czy „Limuzyna Daimler-Benz” w reż. Filipa Bajona; „Rycerz” w reż. Lecha Majewskiego; „Koniec świata” w reż. Doroty Kędzierzawskiej). Jako dyrygent nagrał muzykę do 200 filmów.

Zdzisław Szostak był nie tylko znakomitym artystą i twórcą, ale także wspaniałym – życzliwym każdemu, kto pojawił się na drodze jego życia – skromnym człowiekiem. Utrzymywał stały kontakt z Filharmonią Poznańską. Przyjeżdżał na nasze koncerty. Ostatnio był gościem na koncercie siedemdziesięciolecia naszej instytucji.

Polska kultura straciła wielką osobowość twórczą.

Najbliższym Maestro Zdzisława Szostaka składamy szczere wyrazy współczucia.

 

Wojciech Nentwig, Marek Pijarowski i Łukasz Borowicz

z zespołami artystycznymi i pracownikami Filharmonii Poznańskiej

28 sierpnia 2019 Rozpoczynamy sprzedaż karnetów i biletów na sezon artystyczny 2019/2020

Już w przyszłym tygodniu (2 września) rozpoczynamy sprzedaż karnetów i biletów na sezon artystyczny 2019/2020.

Karnety: DE LUXE (DL), STREFA GWIAZD (SG), KARNET EKSTRA (KE) – obejmujący cykl koncertów „Beethoven nasz współczesny” z okazji 250. rocznicy urodzin genialnego kompozytora, MEGA WEJŚCIÓWKA (MW) oraz karnety na KONCERTY POZNAŃSKIE będą do nabycia wyłącznie w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej (ul. Wieniawskiego 1).

Bilety będą dostępne:

  • w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej
  • przez Internet na naszej stronie www
  • oraz za pośrednictwem serwisu bilety24.pl

Sprzedaż biletów w Centrum Informacji Kulturalnej (CIK) przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu rozpoczniemy w środę, 4 września.

 

Przypominamy również, że zamówione w okresie wakacyjnym karnety należy odebrać między 2 a 20 września br.
Nieodebrane w terminie karnety zostaną przekazane do sprzedaży indywidualnej.

 

Równocześnie informujemy, że od 2 września możliwa będzie również rezerwacja biletów indywidualnych i grupowych. Rezerwacji można dokonać:

 

Informujemy również, że kasa biletowa FP sprzedaje bilety i karnety wyłącznie na koncerty Filharmonii Poznańskiej.

Dyrekcja Filharmonii Poznańskiej zastrzega sobie możliwość zmiany terminów, miejsc, wykonawców i programów koncertów oraz cen biletów.

07 czerwca 2019 Karnety i bilety na sezon artystyczny 2019/2020

Już w przyszłym tygodniu, w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej (ul. Wieniawskiego 1), rozpoczynamy sprzedaż karnetów na sezon artystyczny 2019/2020 wg poniższego harmonogramu:

  • od poniedziałku 10 czerwca będzie można nabywać karnety na KONCERTY POZNAŃSKIE
  • od środy 12 czerwca dostępne będą karnety: DE LUXE (DL), STREFA GWIAZD (SG), KARNET EKSTRA (KE) – obejmujący cykl koncertów „Beethoven nasz współczesny” oraz MEGA WEJŚCIÓWKA (MW).

Równocześnie informujemy, że od 1 lipca do 1 września br. kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej będzie nieczynna.

W tym czasie zapraszamy do kontaktu z biurem FP.

Informacja telefoniczna dotycząca koncertów, rezerwacji i sprzedaży karnetów oraz biletów:

  • Dział Obsługi Publiczności: 61 852 22 66, od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15
  • Sekretariat: 61 852 47 08 lub 61 852 47 09, od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15

Rezerwacji karnetów można dokonywać (do 30 sierpnia lub do wyczerpania puli karnetów) mailowo lub telefonicznie:

Przypominamy również, że zamówione w okresie wakacyjnym karnety należy odebrać między 2 a 20 września br.
Nieodebrane w terminie karnety zostaną przekazane do sprzedaży indywidualnej.

Sprzedaż biletów rozpoczniemy 2 września br. Bilety będą dostępne:

  • w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej
  • przez Internet na naszej stronie www oraz za pośrednictwem serwisu bilety24.pl
  • w Centrum Informacji Kulturalnej (CIK) przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

 

Rezerwacja biletów indywidualnych i grupowych będzie możliwa dopiero od 2 WRZEŚNIA.

Informujemy również, że kasa biletowa FP sprzedaje bilety i karnety wyłącznie na koncerty Filharmonii Poznańskiej.

06 czerwca 2019 Utrudnienia parkingowe w dniu 7 czerwca

W związku z koncertem odbywającym się w ramach Festiwalu Uniwersytetu Poznańskiego na placu Adama Mickiewicza od godz. 19 w dniu 7 czerwca 2019 roku, informujemy, że tego dnia wjazd na parking uniwersytecki dostępny będzie tylko od ulicy Święty Marcin, wyłącznie dla osób posiadających upoważnienia do parkowania w tym miejscu.

Jednocześnie informujemy też, że ulica Wieniawskiego będzie tego dnia zamknięta.

Za utrudnienia nie wynikające z winy Filharmonii  Poznańskiej, przepraszamy.

14 maja 2019 KONCERTY POZNAŃSKICH FILHARMONIKÓW NA ANTENIE DEUTSCHLANDFUNK KULTUR!

Współpraca Filharmonii Poznańskiej z Deutschlandfunk Kultur, największym niemieckim nadawcą radiowym, nabiera tempa! W maju na antenie tej prestiżowej ogólnoniemieckiej rozgłośni usłyszą Państwo retransmisje dwóch koncertów Poznańskich Filharmoników.

W sobotę – 18 maja o godz. 19.05 – ostatnia opera Stanisława Moniuszki “Paria” w wymarzonej przez kompozytora włoskiej wersji językowej. Wykonawcy: Katarzyna Hołysz, Robert Jezierski, Yuri Gorodetsky, Tomasz Warmijak, Szymon Komasa oraz Chór Filharmonii Narodowej i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza. Nagrania dokonano 10 kwietnia 2019 roku, podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie, który odbył się w ramach 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Natomiast we wtorek, 28 maja o godz. 20.03 – nieznane dzieła zapomnianych kompozytorów – światowa premiera koncertowa New World Suite Ignatza Waghaltera i Koncert fortepianowy Karola Rathausa. Wykonawcy: Daniel Wnukowski (fortepian) oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Ariela Zuckermanna. Ten koncert, zatytułowany “Premiery z Nowego Jorku”, zarejestrowany zostanie 17 maja 2019 roku, w Auli UAM w Poznaniu.

 

Więcej informacji:

www.deutschlandfunkkultur.de/stanislaw-moniuszkos-200

www.deutschlandfunkkultur.de/weltpremiere