ETR

aktualności

23 września 2022 PRZEDPREMIEROWA PREZENTACJA NOWEJ PŁYTY FILHARMONIKÓW POZNAŃSKICH
w Deutschlandfunk Kultur

I Koncert fortepianowy b-moll op. 32 Franza Xavera Scharwenki, w wykonaniu brytyjskiego pianisty Jonathana Powella oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza zabrzmi już w sobotę, 24 września, o godz.19.05 na ogólnoniemieckiej antenie Deutschlandfunk Kultur.
To jeden z utworów, które znajdą się na przygotowywanej właśnie kolejnej płycie Poznańskich Filharmoników, a powstającej we współpracy z Deustchlandfunk Kultur i niemiecką wytwórnią cpo.  Znajdą się na niej dzieła, urodzonego w Szamotułach koło Poznania, Franza Xavera Scharwenki.

Przedpremierową  prezentację Koncertu fortepianowego poprzedzi rozmowa z Łukaszem Borowiczem, przeprowadzona przez dziennikarza tej stacji Volkera Michaela.

21 września 2022 Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Związku Kompozytorów Polskich

Dzisiaj (21 września) w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie wręczono doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich.
Ze względu na pandemię – nagrody wręczono za rok 2021 oraz 2022.

Z satysfakcją i radością informujemy, że wśród laureatów znalazł się Łukasz Borowicz, dyrygent-szef Poznańskich Filharmoników, dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej.

Maestro Borowicz otrzymał nagrodę honorową (za rok 2021) za przywracanie do życia i promocję niesłusznie zapomnianych dzieł symfonicznych i operowych muzyki polskiej XIX i XX wieku; laudację na temat laureata i jego dokonań wygłosił muzykolog Andrzej Kosowski, były dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i pierwszy dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.

Takim samym trofeum za rok 2022 uhonorowano Jerzego Maksymiuka za niestrudzoną, pełną pasji i zaangażowania pracę na rzecz muzyki polskiej.

Serdecznie gratulujemy!

05 września 2022 KARNETY I BILETY NA SEZON ARTYSTYCZNY 2022/2023

Szanowni Państwo, informujemy, że od 5 września kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej (hol Auli UAM, ul. Wieniawskiego 1) jest już otwarta.

W sezonie artystycznym 2022/2023 czynna będzie:

 • we wrześniu – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 13.00 do 17.00,
 • od października do czerwca – od wtorku do piątku, w godzinach od 13.00 do 17.00,
 • w dniach koncertów organizowanych przez Filharmonię Poznańską w Auli Uniwersyteckiej kasa dodatkowo otwarta będzie także godzinę przed rozpoczęciem koncertu i czynna będzie do zakończenia przerwy w koncercie.

Zarezerwowane karnety DL i SG można wykupić do dnia 29 września.

Zarezerwowane karnety KP można wykupić od 12 września do 22 września.

Zarezerwowane karnety MW można wykupić od 26 września.

Melomanów, którzy posiadali karnety w sezonie 2021/2022 informujemy, że przy zakupie karnetów na nowy sezon artystyczny będą potrzebne elektroniczne karnety z ubiegłego sezonu.

***

Rezerwacje biletów oraz zapytania dotyczące nowego sezonu prosimy kierować drogą mailową na adres: rezerwacje@filharmoniapoznanska.pl bądź telefonicznie: 618 536 935 lub 618 522 266.
We wrześniu, w godzinach otwarcia kasy biletowej, będziemy też do Państwa dyspozycji w holu Auli Uniwersyteckiej, jednakże w sprawie samej tylko rezerwacji prosimy o kontakt zdalny.

***

Sprzedaż biletów rozpocznie się od dnia 19 września w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej, w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) oraz on-line za pośrednictwem serwisu bilety24.pl.

***

W przypadku wprowadzenia stanu epidemii i związanymi z nią rozporządzeniami rządowymi, zastrzegamy sobie prawo do zmian w przedstawionym wyżej harmonogramie sprzedaży karnetów i biletów oraz zmian w harmonogramie koncertów.

22 sierpnia 2022 ODESZŁA LIDIA MICHALCZYK

Uśmiechnięta, życzliwa,  gotowa do pomocy.  Zawsze przygotowana do prób.  Bo one, tak jak koncerty, w jej zawodowym życiu były  na pierwszym miejscu.  Zaangażowana w artystyczne życie orkiestry, dbająca o etykę pracy.

Muzyka była jej pasją.  Z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej związała się przed 26 laty, od 2003 roku była koncertmistrzynią grupy wiolonczel.  Absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, wcześniej grała m.in. w Orkiestrze Kameralnej Polskiego  Radia Amadeus, a także w orkiestrach w Portugalii.

Koleżanki i koledzy z Orkiestry Filharmonii Poznańskiej podkreślają jej życzliwość,  otwartość na innych, zwłaszcza na młodych muzyków dołączających do zespołu.  Zawsze była jedną z pierwszych osób, które gratulowały  nowym muzykom, dodawała im otuchy w pierwszych krokach w poznańskiej orkiestrze. Mówią, że starała się skracać dystans z najmłodszym pokoleniem, by ten wspólny muzyczny organizm działał  jak najlepiej.  Od kiedy zaczęła kierować grupą wiolonczel bardzo dbała    o dobrą w niej atmosferę.

Była jedną z twarzy tej orkiestry. Ale, gdy niedawno ktoś poprosił ją, by spisała swoje zasługi, ze zdumieniem odrzekła:  Ależ ja nic takiego nie robię, ja tylko gram…

Lidko, będzie nam brakować Ciebie i Twojego grania.

 

Lidia Michalczyk odeszła 19 sierpnia 2022 roku. Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 25 sierpnia 2022 roku o godz. 9.30 na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.

21 czerwca 2022 KOMUNIKATY DOTYCZĄCE SPRZEDAŻY KARNETÓW I BILETÓW

1. Informujemy, że po wakacyjnej przerwie kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej zostanie otwarta 5 września 2022 roku. W sezonie artystycznym 2022/2023 czynna będzie:

 • we wrześniu – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 13.00 do 17.00,
 • od października do czerwca  – od wtorku do piątku, w godzinach od 13.00 do 17.00,
 • w dniach koncertów organizowanych przez Filharmonię Poznańską w Auli Uniwersyteckiej kasa dodatkowo otwarta będzie także godzinę przed rozpoczęciem koncertu i czynna będzie do zakończenia przerwy w koncercie. 

2. Zarezerwowane karnety DL i SG będzie można wykupić od 5 września.

3. Zarezerwowane karnety KP będzie można wykupić od 12 września.

4. Zarezerwowane karnety MW będzie można wykupić od 26 września.

5. Melomanów, którzy posiadali karnety w sezonie 2021/2022 informujemy, że przy zakupie karnetów na nowy sezon artystyczny będą potrzebne elektroniczne karnety z ubiegłego sezonu. 

6. Rezerwacje biletów indywidualnych oraz zapytania dotyczące nowego sezonu przyjmować będziemy od 5 września, drogą mailową na adres: rezerwacje@filharmoniapoznanska.pl bądź telefonicznie: 618 536 935 lub 618 522 266. We wrześniu, w godzinach otwarcia kasy biletowej, będziemy też do Państwa dyspozycji w holu Auli Uniwersyteckiej, jednakże w sprawie samej tylko rezerwacji prosimy o kontakt zdalny. 

7. W przypadku wprowadzenia stanu epidemii i związanymi z nią rozporządzeniami rządowymi, zastrzegamy sobie prawo do zmian w przedstawionym wyżej harmonogramie sprzedaży karnetów i biletów oraz zmian w harmonogramie koncertów.

06 czerwca 2022 POZNAŃSCY FILHARMONICY NA ANTENIE DEUTSCHLANDFUNK KULTUR!

Już jutro, 7 czerwca o godz. 20.03 na antenie prestiżowej ogólnoniemieckiej rozgłośni Deutschlandfunk Kultur usłyszą Państwo retransmisję koncertu, który odbył się w Filharmonii Poznańskiej 27 maja br. Zapraszamy do słuchania!

Wykonawcy:

Program:

 • Franz Xaver Scharwenka
  König Witichis’s Werbung z opery Mataswintha
 • Feliks Nowowiejski
  Koncert wiolonczelowy
 • Karol Szymanowski
  IV Symfonia koncertująca na fortepian i orkiestrę op. 60

 

Więcej informacji: www.deutschlandfunkkultur.de

18 maja 2022 Piotr Beczała doktorem honoris causa

Jako artysta Piotr szanuje i stosuje reguły sztuki, poszukując zarówno piękna, jak i dobra. Wartości estetyczne odnajdujemy w belcantowej płynności fraz, wspomaganej piękną i naturalną barwą głosu. Etos wartości moralnych odnajdujemy w jego pełnej szacunku postawie wobec wykonywanego zawodu, nacechowanej pokorą, wytrwałością i niezwykłą konsekwencją w dążeniu do artystycznej perfekcji – mówił w laudacji prof. Jan Ballarin  podczas wczorajszej (17 maja) uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Piotrowi Beczale.

Ten, najsłynniejszy polski śpiewak, uważany obecnie za najwspanialszego  tenora lirycznego na świecie – ukończył wspomnianą uczelnię przed trzydziestu laty. Piotr Beczała dzieli teraz swój czas między najważniejsze sceny operowe świata – z Metropolitan Opera, Covent Garden i La Scalą na czele. Nagrywa sporo płyt. Otrzymuje prestiżowe nagrody i wyróżnienia międzynarodowe. 

A my z sentymentem i satysfakcją wspominamy  koncert Piotra Beczały w Filharmonii Poznańskiej 14 kwietnia 2007 roku. To był jego pierwszy galowy wieczór w Polsce i w Europie. Zachwycający i niezapomniany! Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej dyrygował wówczas Łukasz Borowicz. I od tej pory obaj artyści regularnie współpracują na estradach, scenach operowych i w studiach płytowych w wielu krajach. 

Maestro, Drogi Doktorze, gratulujemy tego zaszczytnego tytułu! 

04 maja 2022 Karnety na sezon artystyczny 2022/2023

Jak co roku, w sezonie artystycznym 2022/2023, Filharmonia Poznańska planuje zaproponować Państwu koncerty w ramach karnetów DL, SG i KP.

Osoby zainteresowane nabyciem karnetów prosimy o wypełnienie poniższego zamówienia i złożenie go w kasie biletowej FP (ul. Wieniawskiego 1) do 24 czerwca 2022 roku.

Przewidywany termin odbioru karnetów to wrzesień 2022. Szczegóły zostaną podane później – prosimy o śledzenie informacji na stronie www.filharmoniapoznanska.pl.

Druk zamówienia na karnety DL | SG | KP (sezon 2022/23)

27 kwietnia 2022 KASA BILETOWA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Informujemy, że kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej w dniach 29 kwietnia – 3 maja będzie nieczynna.

Zachęcamy do zakupu biletów online.

 

Jednocześnie przypominamy, że kasa biletowa FP  jest czynna w następujących dniach i godzinach:

 • poniedziałek: kasa zamknięta
 • wtorek: 13.00 – 17.00
 • środa: 13.00 – 17.00
 • czwartek: 13.00 – 17.00
 • piątek: 13.00 – 17.00 lub 13.00 – 19.00 (w dniu koncertu FP)
12 kwietnia 2022 KASA BILETOWA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Informujemy, że kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej w dniach 14-18 kwietnia będzie nieczynna.

Zachęcamy do zakupu biletów online.


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 79 bytes written, possibly out of free disk space in /_filharmoniapoznanska/wp-content/plugins/ewww-image-optimizer/common.php on line 14190