aktualności

19 kwietnia 2021 BEETHOVEN NASZ WSPÓŁCZESNY. W WIOSENNYM NASTROJU. KONCERT INTERNETOWY

IV Koncert fortepianowy G-dur Ludwiga van Beethovena zabrzmi podczas najbliższego Koncertu Internetowego w piątek, 23 kwietnia, o godz. 19. Przy fortepianie – niemiecki pianista Martin Stadtfeld, a Filharmonikami Poznańskimi dyryguje Łukasz Borowicz.  

IV Koncert fortepianowy po raz pierwszy wykonany został podczas prywatnego koncertu w pałacu księcia Josepha Franza Lobkowitza, w marcu 1807 roku. Szerokie grono melomanów miało okazję wysłuchać go 22 grudnia 1808 roku w Theater an der Wien, podczas kompozytorskiego wieczoru Mistrza z Bonn. Tyle, że po tym wydarzeniu koncert został na lata… zapomniany (dla świata odkrył go ponownie dopiero Feliks Mendelssohn-Bartholdy w 1836 roku). I trudno się temu dziwić skoro w ów grudniowy wieczór wiedeński, obok koncertu zabrzmiały jeszcze: dwie symfonie (V i VI), Fantazja chorałowa c-moll, fragmenty Mszy C-dur op. 86, improwizacje fortepianowe oraz aria koncertowa Ah! perfido – Per pietà. Całość trwała około czterech godzin! 

IV Koncert fortepianowy powstał w latach 1805-1806 i uważany jest za pierwszy pośród koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena, który reprezentuje własny styl kompozytora. Na swoje czasy był  nietypowy – utwór rozpoczyna bowiem partia fortepianu czyli instrumentu solowego, a nie orkiestry, co do tej pory właściwie się nie zdarzało. Od błyskotliwych muzycznych ozdobników, dających pole do popisu soliście, Koncert ten, zwany jest skowronkowym. Czy może być lepsza koncertowa rekomendacja na wytęsknioną przez wszystkich wiosnę?   

A na deser – Sonata fortepianowa A-dur nr 2 op. 2 Ludwiga van Beethovena. To druga z trzech sonat z opusu 2, które młody Beethoven zadedykował Josephowi Haydnowi. Powstała w roku 1796 roku, we wczesnym okresie twórczości kompozytora.

WYKONAWCY:

Martin STADTFELD – fortepian
Łukasz BOROWICZ – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

 • Ludwig van Beethoven, IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58

Allegro moderato
Andante con moto
Rondo. Vivace

 • Ludwig van Beethoven, Sonata fortepianowa A-dur nr 2 op. 2 ­część II – Largo appasionato

 

Projekt realizowany przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

14 kwietnia 2021 Ostatnia paryska? Koncert Internetowy

Ostatnia paryska? – to tytuł najbliższego Koncertu Internetowego, na który zapraszamy 16 kwietnia o godz. 19. Jego bohaterami będą: muzyka najstarszego z klasyków wiedeńskich Josepha Haydna, kompozytora zwanego też ojcem nowej orkiestry oraz Filharmonicy Poznańscy pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego.

Podczas tego wieczoru zabrzmi kolejna z cyklu sześciu symfonii paryskich (nr 82-87) Josepha Haydna. Wszystkie powstały na zamówienie paryskiego towarzystwa muzycznego, Le Concert de la Loge Olympique, nad którym czuwał wielki mecenas sztuki Claude-François-Marie Rigoley, hrabia d’Ogny. Wszystkie też spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, ugruntowując sławę kompozytora we Francji i poza jej granicami. 

Symfonia A-dur oznaczona jest numerem 87 i według obowiązującej numeracji jest ostatnią z paryskich symfonii Haydna. Lecz, jak to wcale nierzadko w historii muzyki się zdarza, numeracja dzieł nie zawsze jest tożsama z czasem ich powstawania. I tak Symfonia nr 87 została w paryskim cyklu skomponowana  w 1785 roku jako… pierwsza, a nie ostatnia.  

Muzykolodzy uważają, że to właśnie symfonie paryskie ukształtowały drogę Haydna do symfonicznego mistrzostwa. W symfoniach tych jego styl jest już wykształcony, a kompozytor  pozbywa się patetycznego, a w istocie pustego tonu teatralnego, zbliżając się w swojej prostocie do wdzięcznego, czasem naiwnego tonu muzyki ludowej. 

WYKONAWCY:

Tadeusz WOJCIECHOWSKI – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej 

PROGRAM:

 • Joseph Haydn, Symfonia A-dur nr 87

Vivace
Adagio
Menuet
Finale: Vivace

07 kwietnia 2021 ZAPRASZAMY NA KONCERTY INTERNETOWE

W związku z decyzją rządu o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń epidemiologicznych mających ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, w tym zamknięcie instytucji kultury dla publiczności co najmniej do 18 kwietnia, informujemy, że koncerty Filharmonii Poznańskiej będą do tego czasu emitowane w Internecie.

Szczegółowe informacje o koncertach umieszczać będziemy na naszej stronie internetowej oraz profilu na Facebooku.

Zapraszamy na Koncerty Internetowe w piątek, o godz. 19:00.

 

Piątek, 9 kwietnia 2021, godz. 19 

W HOŁDZIE GENIUSZOWI
KONCERT INTERNETOWY 

WYKONAWCY:
Michał FRANCUZ – fortepian
Tadeusz WOJCIECHOWSKI – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

 • Igor Strawiński, Koncert na fortepian i instrumenty dęte

***

Piątek, 16 kwietnia 2021, godz. 19 

OSTATNIA PARYSKA?
KONCERT INTERNETOWY

WYKONAWCY:

Tadeusz WOJCIECHOWSKI – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

 • Joseph Haydn, Symfonia A-dur nr 87

***

Piątek, 23 kwietnia 2021, godz. 19

BEETHOVEN NASZ WSPÓŁCZESNY
W WIOSENNYM NASTROJU

KONCERT INTERNETOWY

WYKONAWCY:

Martin STADTFELD – fortepian
Łukasz Borowicz – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

 • Ludwig van Beethoven, IV koncert fortepianowy G-dur op. 58

 

Projekt realizowany przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

06 kwietnia 2021 Igor Strawiński  – w 50. rocznicę śmierci

Dziś, 6 kwietnia mija 50. rocznica śmierci Igora Strawińskiego, jednego z najgenialniejszych twórców XX wieku. W hołdzie geniuszowi, Filharmonia Poznańska swój najbliższy Koncert Internetowy (piątek, 9 kwietnia, godz.19) poświęci jego muzyce. Po raz pierwszy w Poznaniu, w wykonaniu pianisty Michała Francuza oraz Filharmoników Poznańskich pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, zabrzmi jego Koncert na fortepian i instrumenty dęte. 

Koncert na fortepian i instrumenty dęte Igor Strawiński zaczął pisać latem 1923 roku, a ukończył go 21 kwietnia roku następnego. Na premierę utwór czekał zaledwie miesiąc – po raz pierwszy zabrzmiał w Operze Paryskiej 22 maja 1924 roku. Solistą był kompozytor, a dyrygował Siergiej Kusewicki, który u Strawińskiego zamówił dzieło na swoje słynne paryskie Concerts Koussevitzky, które  prowadził w latach 1921–1928,  propagując m. in. twórczość Siergieja Prokofiewa, Igora Strawińskiego i Maurice’a Ravela. 

Strawiński podejmując się stworzenia tej kompozycji zapewnił sobie wyłączność na jej wykonywanie przez pięć lat. I w tym czasie zagrał ów koncert ponad 40 razy!  W 1950 roku kompozytor wprowadził do tego dzieła jednak pewne zmiany i poprawki i w tej wersji koncert ów jest najczęściej wykonywany. 

Wspominając dziś niezwykłego kompozytora warto zwrócić uwagę, iż jego ojciec, Fiodor Strawiński  pochodził z polskiej kresowej szlachty Strawińskich herbu Sulima. A prapradziadek kompozytora, Stanisław Strawiński, zapisał się na kartach historii podczas konfederacji barskiej, gdy 3 listopada 1771 roku uczestniczył w porwaniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Igor Strawiński podjął też podobno starania o polskie obywatelstwo, choć nie więzy  krwi były tego przyczyną, lecz majątek jego pierwszej żony, który znajdował się na terenie Polski.  Według jednej wersji artysta zaniechał jednak tych starań z powodu długiej kolejki oczekujących w konsulacie polskim w Paryżu;  według innej – zniechęciło go zachowanie jakiegoś urzędnika, który Strawińskiego  potraktował jako jednego z wielu „naprzykrzających się” emigrantów rosyjskich, szukający po rewolucji azylu na Zachodzie Europy. 

WYKONAWCY 

Michał FRANCUZ – fortepian
Tadeusz WOJCIECHOWSKI – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej 

PROGRAM

 • Igor Strawiński, Koncert na fortepian i instrumenty dęte

Largo – Allegro – Più mosso – Maestoso
Largo
Allegro

19 marca 2021 KASA BILETOWA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Informujemy, że kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej w dniach 20 marca-9 kwietnia będzie nieczynna.

17 marca 2021 Poznańscy Filharmonicy nominowani do Fryderyka

Jeden z najnowszych albumów Filharmoników Poznańskich – „Michał Bergson. Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 / Music from the opera Luisa di Monfort” został nominowany przez Akademię Fonograficzną do nagrody Fryderyka 2021 w kategorii: Album Roku – Muzyka koncertująca.

Historia powstania tego albumu, który ukazał się nakładem wydawnictwa DUX w listopadzie ubiegłego roku, przypomina nieco odkrywanie nowych światów. Zaczęło się od Jonathana Plowrighta, znakomitego brytyjskiego pianisty, który w londyńskim antykwariacie trafił na rękopis Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 Michała Bergsona. A że wśród wielu pasji tego artysty muzyka polska zajmuje miejsce szczególne, zainteresował swym odkryciem Filharmonię Poznańską, z której orkiestrą niejednokrotnie koncertował. Filharmonia rękopis zakupiła i postanowiła ów koncert fortepianowy nagrać na płytę wzbogacając wydawnictwo o inne utwory Michała Bergsona. I tak album „Michał Bergson. Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 / Music from the opera Luisa di Monfort” stał się kolejną światową premierą fonograficzną w dyskografii Filharmonii Poznańskiej.

W albumie – obok tytułowego Concerto symphonique znalazły się też mazurki (nr 1 i 4 z op. 1, Polonia! Mazurka pour piano), Grand polonaise héroïque oraz fragmenty z – będącej dziełem życia kompozytora – czteroaktowej opery Luisa di Monfort (wstęp do opery, scena i aria na klarnet solo i orkiestrę Il Ritorno na sopran i orkiestrę).

Nagrania w wykonaniu Jonathana Plowrighta (fortepian), Jakuba Drygasa (klarnet), Aleksandry Kubas-Kruk (sopran) oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza dokonano w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

13 marca 2021 25. WIELKANOCNY FESTIWAL LUDWIGA VAN BEETHOVENA. Nieznane opery znanych twórców

Dwie opery - Sāvitri Gustava Holsta i Sancta Susanna Paula Hindemitha – wypełnią jeden z wieczorów 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Zabrzmią 26 marca o godz. 19.30 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, w festiwalowym cyklu Nieznane opery znanych twórców. Wykonane zostaną w wersji koncertowej, a ich transmisji będzie można wysłuchać na antenie Programu 2 Polskiego Radia i obejrzeć na kanale YouTube Polskiego Radia.  

Sāvitri Gustava Holsta narodziła się z fascynacji kompozytora kulturą Wschodu. Opowiada o legendarnej parze kochanków: Sāvitri i Satyavānie i o sile ich miłości tak wielkiej, że pokonała śmierć. Historię tę kompozytor zaczerpnął z jednej z ksiąg Mahabharaty, wielkiego hinduistycznego poematu epickiego zapisanego w sanskrycie. Opera Holsta jest rodzajem wokalno-instrumentalnej medytacji.

Na zasadzie kontrastu zabrzmi Sancta Susanna Paula Hindemitha. Opera powstała w ciągu dwóch tygodni, na przełomie stycznia i lutego 1921 roku, w czasach wielkiego fermentu politycznego i kulturowego Republiki Weimarskiej. Hindemith, uważany za czołowego kompozytora moderny niemieckiej, miał - tworząc to dzieło - 26 lat.

Powstała przed stu laty Sancta Susanna miała premierę w 1922 roku we Frankfurcie. Dzieło to należy do klasyki światowego repertuaru opery XX-wiecznej. W minionych latach wystawiana była m. in. w Operze Paryskiej, mediolańskiej La Scali, londyńskiej Covent Garden oraz w wersji koncertowej w Filharmonii Nowojorskiej.

Fabuła oparta jest na tekście Augusta Stramma, uważanego za pierwszego niemieckiego poetę ekspresjonistycznego, który zginął podczas I wojny światowej. Jej istotą jest kwestia opętania przez Szatana, co dziś nasuwa skojarzenia z Ognistym aniołem Siergieja Prokofiewa czy dużo późniejszymi Diabłami z Loudun Krzysztofa Pendereckiego. 

Sāvitri i Sancta Susanna różnią się językiem muzycznym i stylem. Utwór Holsta przywołuje atmosferę pradawnej przeszłości, natomiast opera Hindemitha to ekspresjonizm w czystej postaci.    

 

Piątek, 26 marca 2021, godz. 19.30, Aula Uniwersytecka

25.WIELKANOCNY FESTIWAL LUDWIGA VAN BEETHOVENA
NIEZNANE OPERY ZNANYCH TWÓRCÓW
KONCERT ONLINE

WYKONAWCY:

Justyna OŁÓW (Sāvitri) - mezzosopran
Krystian KRZESZOWIAK (Satyavān) - tenor
Mariusz GODLEWSKI (Śmierć) - baryton
Katarzyna HOŁYSZ (Susanna) - sopran
Anna BERNACKA (Klementia) - mezzosopran
Anna LUBAŃSKA (Stara zakonnica) - mezzosopran
Poznański Chór Kameralny
Bartosz Michałowski - przygotowanie chóru
Łukasz BOROWICZ - dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

 • Gustav HolstSāvitri (opera w wersji koncertowej)
 • Paul HindemithSancta Susanna op. 21 (opera w wersji koncertowej)

Transmisja koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz online na kanale YouTube Polskiego Radia

 

Partnerzy:

12 marca 2021 Obrazki (nie tylko) z wystawy

Podczas dwóch edycji najbliższego koncertu zatytułowanego Obrazki (nie tylko) z wystawy (18 i 19 marca, godz. 19, Aula UAM) melomani spotkają się z  dwoma zespołami złożonymi z muzyków-artystów Orkiestry Filharmonii Poznańskiej – perkusistami oraz grupą muzyków grających na instrumentach dętych blaszanych.

W programie koncertów znajdzie się między innymi niezwykle ciekawe opracowanie słynnych Obrazków z wystawy  Modesta Musorgskiego.   

Podczas tych wieczorów zabrzmią zarówno oryginalne utwory pochodzące z XX i XXI wieku, o lekkim, często humorystycznym charakterze i orbitujące wokół idei tańca, np. ragtime Waltera Sommerfelda i Petera Sadlo, odnoszący się tradycji flamenco Danza Furioso Jonathana Ovalle’a, pełen rytmicznego ognia Fire Pete’a O’Gormana albo dźwięków brazylijskiej samby Sambaneira – Roda Jerzego Marka Mackiewicza, jak i nowe aranżacje fragmentów znanych dzieł, takich jak choćby Taniec małych łabędzi z baletu Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego czy Taniec cygański z opery Carmen Georges’a Bizeta, a także Przybycie królowej Saby z oratorium Salomon Georga Friedricha Händla.  

Wieczory zakończą wspomniane już Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. 

Kompozycja ta, będąca muzyczną ilustracją wrażeń z wystawy akwarel Wiktora Hartmanna, powstała w 1874 roku jako cykl 10 miniatur na fortepian. Składa się z powracającej wielokrotnie Promenady, łączącej miniatury niezwykle sugestywnych, baśniowych obrazów muzycznych, muzycznych portretów czy dźwiękowych pejzaży. 

Czwartek, 18 marca 2021, godz. 19, Aula Uniwersytecka
P
iątek, 19 marca 2021, godz.19, Aula Aula Uniwersytecka

OBRAZKI (NIE TYLKO) Z WYSTAWY

WYKONAWCY:

Perkusiści Filharmonii Poznańskiej
Brass Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

 • Walter Sommerfeld / Peter SadloMax und Moritz - ragtime
 • Jonathan OvalleDanza Furioso
 • Pete O' Gorman, Fire
 • Upbeat suite: Piotr Czajkowski - Taniec małych łabędzi z baletu Jezioro łabędzie, Modest Musorgski - Taniec kurcząt w skorupkach z Obrazków z wystawy; Georges Bizet - Taniec cygański z opery Carmen (aranżacja Brian Slawson) 
 • Jerzy Marek MackiewiczSambaneira – Roda  
 • Georg Friedrich HändelPrzybycie królowej Saby (aranżacja Paul Archibald)
 • Modest MusorgskiObrazki z wystawy (aranżacja Christopher Mowat)

Karnety:

SG (18.03)
DL | MW  (19.03)

Bilety: cena: A

09 marca 2021 CZEKAMY NA WAS W AULI

Poniżej przedstawiamy Państwu program koncertów Filharmonii Poznańskiej do końca marca.

Podczas koncertów z publicznością, zgodnie z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zajętych może być tylko połowa miejsc dla publiczności, a podczas pobytu w budynku Auli UAM obowiązuje zachowanie rygoru sanitarnego, w tym obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką (zgodnie z najnowszymi wytycznymi nie wolno używać przyłbic).

Przypominamy, że uczestnicy koncertów zobowiązani są do stosowania się do regulaminu obowiązującego w sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej podczas pandemii COVID-19 oraz podpisania oświadczenia o aktualnym stanie zdrowia i przekazania go pracownikom FP przy wchodzeniu do Auli UAM.

Regulamin organizacji widowni w Auli UAM – Sali Koncertowej Filharmonii Poznańskiej

Oświadczenie uczestnika koncertów organizowanych przez Filharmonię Poznańską

Kasa Filharmonii Poznańskiej, do 26 marca, czynna będzie od wtorku do piątku, w godz. 13-17 oraz godzinę przed koncertem.

***

Czwartek, 18 marca 2021, godz. 19, Aula Uniwersytecka
P
iątek, 19 marca 2021, godz.19, Aula Aula Uniwersytecka

OBRAZKI (NIE TYLKO) Z WYSTAWY

WYKONAWCY:

Perkusiści Filharmonii Poznańskiej
Brass Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

 • Walter Sommerfeld / Peter SadloMax und Moritz - ragtime
 • Jonathan OvalleDanza Furioso
 • Pete O' Gorman, Fire
 • Upbeat suite: Piotr Czajkowski - Taniec małych łabędzi z baletu Jezioro łabędzie, Modest Musorgski - Taniec kurcząt w skorupkach z Obrazków z wystawy; Georges Bizet - Taniec cygański z opery Carmen (aranżacja Brian Slawson) 
 • Jerzy Marek MackiewiczSambaneira – Roda  
 • Georg Friedrich HändelPrzybycie królowej Saby (aranżacja Paul Archibald)
 • Modest MusorgskiObrazki z wystawy (aranżacja Christopher Mowat)

Karnety:

SG (18.03)
DL | MW  (19.03)

Bilety: cena: A

***

Piątek, 26 marca 2021, godz. 19.30, Aula Uniwersytecka

KONCERT ONLINE
25.WIELKANOCNY FESTIWAL LUDWIGA VAN BEETHOVENA
NIEZNANE OPERY ZNANYCH TWÓRCÓW

WYKONAWCY:

Justyna OŁÓW (Sāvitri) - mezzosopran
Krystian KRZESZOWIAK (Satyavān) - tenor
Mariusz GODLEWSKI (Śmierć) - baryton
Katarzyna HOŁYSZ (Susanna) - sopran
Anna BERNACKA (Klementia) - mezzosopran
Anna LUBAŃSKA (Stara zakonnica) - mezzosopran
Poznański Chór Kameralny
Bartosz Michałowski - przygotowanie chóru
Łukasz BOROWICZ - dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

 • Gustav HolstSāvitri (opera w wersji koncertowej)
 • Paul HindemithSancta Susanna op. 21 (opera w wersji koncertowej)

Transmisja koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz online na kanale YouTube Polskiego Radia

05 marca 2021 WIOSNA W FILHARMONII

W Filharmonii Poznańskiej wiosna pojawi się… 12 marca. Tego dnia, o godz. 19, w Auli Uniwersyteckiej rozpocznie się bowiem koncert inauguracyjny 50. Poznańskiej Wiosny Muzycznej.  

Filharmonia Poznańska po raz kolejny włącza się w organizację koncertu symfonicznego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, nawiązując do początków Festiwalu sięgających lat 60. XX wieku, a także  do wieloletniej tradycji uczestniczenia w tym wydarzeniu, przyciągającym licznych melomanów i miłośników muzyki współczesnej. 

W roku 2021 Poznańska Wiosna Muzyczna odbywa się po raz pięćdziesiąty. A że jubileusz zobowiązuje, a złoty zobowiązuje szczególnie, dlatego koncert 12 marca, inaugurujący 50. edycję Festiwalu (z powodu pandemii pozostałe koncerty Festiwalu odbędą się jesienią) będzie mieć szczególny charakter. Usłyszymy bowiem aż czterech znakomitych wykonawców w partiach solowych czterech utworów: Marzenę Michałowską (sopran), Jakuba Kaszubę (obój), Wojciecha Jelińskiego (puzon) oraz Damiana Kurka (trąbka). Panowie, którzy wystąpią w roli solistów to artyści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. 

Koncert otworzy kompozycja założyciela Festiwalu oraz patrona Filharmonii Poznańskiej, Tadeusza Szeligowskiego – Pieśni zielone w dokonanym specjalnie na ten koncert opracowaniu Macieja Żółtowskiego – z udziałem orkiestry. Można zatem powiedzieć, że będzie to prawykonanie utworu w nowej szacie.

Kolejne punkty wieczoru wypełnią koncertujące dzieła na instrumenty dęte. Cztery dialogi na obój i orkiestrę kameralną Tadeusza Bairda to XX-wieczna, polska klasyka w literaturze obojowej. Kompozycja Zbigniewa Kozuba  Koncert na puzon i małą orkiestrę – napisany został specjalnie na wieczór otwierający jubileuszową Poznańską Wiosnę Muzyczną, z myślą o Wojciechu Jelińskim. Całość zwieńczy natomiast pierwsze w Poznaniu wykonanie Concertino na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego z roku 2015, a więc jednego z późnych utworów wielkiego kompozytora, którego pierwszą rocznicę śmierci obchodzić będziemy w najbliższych dniach. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Łukasz Borowicz.

 

Piątek, 12 marca 2021, godz. 19.00, Aula Uniwersytecka

50. POZNAŃSKA WIOSNA MUZYCZNA
KONCERT INAUGURACYJNY

WYKONAWCY:

Marzena MICHAŁOWSKA – sopran
Jakub KASZUBA – obój
Wojciech JELIŃSKI – puzon
Damian KUREK – trąbka
Łukasz BOROWICZ –  dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Małgorzata PAWŁOWSKA – prowadzenie słowne

PROGRAM:

 • Tadeusz Szeligowski,Pieśni zielone (orkiestracja Maciej Żółtowski) (1930)

Lilie – ballada (Lento)
Dęby – duma (Largo)
W olszynie – sielanka (Allegretto)
Chmiel – pieśń weselna (Vivo)

 • Tadeusz Baird,Cztery dialogi na obój i orkiestrę kameralną (1964)

Andante non troppo
Moderato
Allegro moderato
Adagio calmatissimo

 • Zbigniew Kozub,Koncert na puzon i małą orkiestrę (2021) – prawykonanie

Allegretto misterioso – Andante secco – Allegretto – Andantino con melanconia

 • Krzysztof Penderecki, Concertino na trąbkę i orkiestrę (2015)

 Andante
Larghetto
Intermezzo
Vivo ma non troppo

Karnety:

DL | MW

Bilety: cena: A