aktualności

01 października 2019 „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – płyty już w sprzedaży!

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – tak zatytułowany był projekt realizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z jego elementów było nagranie 100 arcydzieł  polskich kompozytorów, które powstały między 1918 a 2018 rokiem.

W ramach tego projektu PWM, we współpracy z wybitnymi artystami i najlepszymi polskimi orkiestrami, chórami i zespołami zrealizowało 60 nowych nagrań utworów z listy „100 na 100”, a pozostałe rejestracje, starannie wyselekcjonowane, pochodzą m.in. z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań.

Do sklepów muzycznych i księgarń trafia właśnie wydawnictwo „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, w którym znalazło się 36 płyt z nagraniami wszystkich 100 utworów z listy. Są wśród nich także Kaziuki Tadeusza Szeligowskiego, pierwszego dyrektora Filharmonii Poznańskiej, nagrane specjalnie z tej okazji przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

08 września 2019 ZMARŁ ZDZISŁAW SZOSTAK

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 7 września tego roku zmarł w Łodzi znakomity polski dyrygent i kompozytor – prof. Zdzisław Szostak, związany przez lata z Filharmonią Poznańską.

Urodził się w 1930 roku w Sosnowcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach – kompozycję u Bolesława Szabelskiego i dyrygenturę u Artura Malawskiego.

W Filharmonii Poznańskiej piastował stanowisko dyrygenta i kierownika  artystycznego w latach 1967-1971. W Poznaniu pracował też z zespołami chóralnymi, będąc między innymi pierwszym dyrygentem Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Następnie przez 16 lat pełnił obowiązki zastępcy dyrektora do spraw artystycznych i dyrygenta w Filharmonii Łódzkiej, z którym to miastem związał się do końca życia. Przez wiele lat był  profesorem tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, przemianowanej później na Akademię Muzyczną.

Zdzisław Szostak skomponował sporo utworów muzyki symfonicznej (m. in. Uwerturę koncertową na orkiestrę, 1954; Concertino darmstadzkiena skrzypce, fortepian i orkiestrę, 1998; Musica per corno e orchestra sinfonica, 2000; Concertinona marimbę i orkiestrę symfoniczną, 2002; Missa Latinana solistów, chór i wielką orkiestrę symfoniczną, 2003), oraz muzyki kameralnej (m. in. Kwintetna instrumenty dęte, 1952); Arabeskana obój i fortepian, 2006; Scherzo-Toccatinana fagot i fortepian, 2006; Ad libitum et Quasi Polonaise na kontrabas i fortepian, 2015). Stworzył muzykę do ponad 40 filmów (m. in. „Aria dla atlety” czy „Limuzyna Daimler-Benz” w reż. Filipa Bajona; „Rycerz” w reż. Lecha Majewskiego; „Koniec świata” w reż. Doroty Kędzierzawskiej). Jako dyrygent nagrał muzykę do 200 filmów.

Zdzisław Szostak był nie tylko znakomitym artystą i twórcą, ale także wspaniałym – życzliwym każdemu, kto pojawił się na drodze jego życia – skromnym człowiekiem. Utrzymywał stały kontakt z Filharmonią Poznańską. Przyjeżdżał na nasze koncerty. Ostatnio był gościem na koncercie siedemdziesięciolecia naszej instytucji.

Polska kultura straciła wielką osobowość twórczą.

Najbliższym Maestro Zdzisława Szostaka składamy szczere wyrazy współczucia.

 

Wojciech Nentwig, Marek Pijarowski i Łukasz Borowicz

z zespołami artystycznymi i pracownikami Filharmonii Poznańskiej

28 sierpnia 2019 Rozpoczynamy sprzedaż karnetów i biletów na sezon artystyczny 2019/2020

Już w przyszłym tygodniu (2 września) rozpoczynamy sprzedaż karnetów i biletów na sezon artystyczny 2019/2020.

Karnety: DE LUXE (DL), STREFA GWIAZD (SG), KARNET EKSTRA (KE) – obejmujący cykl koncertów „Beethoven nasz współczesny” z okazji 250. rocznicy urodzin genialnego kompozytora, MEGA WEJŚCIÓWKA (MW) oraz karnety na KONCERTY POZNAŃSKIE będą do nabycia wyłącznie w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej (ul. Wieniawskiego 1).

Bilety będą dostępne:

 • w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej
 • przez Internet na naszej stronie www
 • oraz za pośrednictwem serwisu bilety24.pl

Sprzedaż biletów w Centrum Informacji Kulturalnej (CIK) przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu rozpoczniemy w środę, 4 września.

 

Przypominamy również, że zamówione w okresie wakacyjnym karnety należy odebrać między 2 a 20 września br.
Nieodebrane w terminie karnety zostaną przekazane do sprzedaży indywidualnej.

 

Równocześnie informujemy, że od 2 września możliwa będzie również rezerwacja biletów indywidualnych i grupowych. Rezerwacji można dokonać:

 

Informujemy również, że kasa biletowa FP sprzedaje bilety i karnety wyłącznie na koncerty Filharmonii Poznańskiej.

Dyrekcja Filharmonii Poznańskiej zastrzega sobie możliwość zmiany terminów, miejsc, wykonawców i programów koncertów oraz cen biletów.

07 czerwca 2019 Karnety i bilety na sezon artystyczny 2019/2020

Już w przyszłym tygodniu, w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej (ul. Wieniawskiego 1), rozpoczynamy sprzedaż karnetów na sezon artystyczny 2019/2020 wg poniższego harmonogramu:

 • od poniedziałku 10 czerwca będzie można nabywać karnety na KONCERTY POZNAŃSKIE
 • od środy 12 czerwca dostępne będą karnety: DE LUXE (DL), STREFA GWIAZD (SG), KARNET EKSTRA (KE) – obejmujący cykl koncertów „Beethoven nasz współczesny” oraz MEGA WEJŚCIÓWKA (MW).

Równocześnie informujemy, że od 1 lipca do 1 września br. kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej będzie nieczynna.

W tym czasie zapraszamy do kontaktu z biurem FP.

Informacja telefoniczna dotycząca koncertów, rezerwacji i sprzedaży karnetów oraz biletów:

 • Dział Obsługi Publiczności: 61 852 22 66, od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15
 • Sekretariat: 61 852 47 08 lub 61 852 47 09, od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15

Rezerwacji karnetów można dokonywać (do 30 sierpnia lub do wyczerpania puli karnetów) mailowo lub telefonicznie:

Przypominamy również, że zamówione w okresie wakacyjnym karnety należy odebrać między 2 a 20 września br.
Nieodebrane w terminie karnety zostaną przekazane do sprzedaży indywidualnej.

Sprzedaż biletów rozpoczniemy 2 września br. Bilety będą dostępne:

 • w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej
 • przez Internet na naszej stronie www oraz za pośrednictwem serwisu bilety24.pl
 • w Centrum Informacji Kulturalnej (CIK) przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

 

Rezerwacja biletów indywidualnych i grupowych będzie możliwa dopiero od 2 WRZEŚNIA.

Informujemy również, że kasa biletowa FP sprzedaje bilety i karnety wyłącznie na koncerty Filharmonii Poznańskiej.

06 czerwca 2019 Utrudnienia parkingowe w dniu 7 czerwca

W związku z koncertem odbywającym się w ramach Festiwalu Uniwersytetu Poznańskiego na placu Adama Mickiewicza od godz. 19 w dniu 7 czerwca 2019 roku, informujemy, że tego dnia wjazd na parking uniwersytecki dostępny będzie tylko od ulicy Święty Marcin, wyłącznie dla osób posiadających upoważnienia do parkowania w tym miejscu.

Jednocześnie informujemy też, że ulica Wieniawskiego będzie tego dnia zamknięta.

Za utrudnienia nie wynikające z winy Filharmonii  Poznańskiej, przepraszamy.

14 maja 2019 KONCERTY POZNAŃSKICH FILHARMONIKÓW NA ANTENIE DEUTSCHLANDFUNK KULTUR!

Współpraca Filharmonii Poznańskiej z Deutschlandfunk Kultur, największym niemieckim nadawcą radiowym, nabiera tempa! W maju na antenie tej prestiżowej ogólnoniemieckiej rozgłośni usłyszą Państwo retransmisje dwóch koncertów Poznańskich Filharmoników.

W sobotę – 18 maja o godz. 19.05 – ostatnia opera Stanisława Moniuszki “Paria” w wymarzonej przez kompozytora włoskiej wersji językowej. Wykonawcy: Katarzyna Hołysz, Robert Jezierski, Yuri Gorodetsky, Tomasz Warmijak, Szymon Komasa oraz Chór Filharmonii Narodowej i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza. Nagrania dokonano 10 kwietnia 2019 roku, podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie, który odbył się w ramach 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Natomiast we wtorek, 28 maja o godz. 20.03 – nieznane dzieła zapomnianych kompozytorów – światowa premiera koncertowa New World Suite Ignatza Waghaltera i Koncert fortepianowy Karola Rathausa. Wykonawcy: Daniel Wnukowski (fortepian) oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Ariela Zuckermanna. Ten koncert, zatytułowany “Premiery z Nowego Jorku”, zarejestrowany zostanie 17 maja 2019 roku, w Auli UAM w Poznaniu.

 

Więcej informacji:

www.deutschlandfunkkultur.de/stanislaw-moniuszkos-200

www.deutschlandfunkkultur.de/weltpremiere

11 maja 2019 DYRYGENT-SZEF ORKIESTRY FP W RADIOWEJ „DWÓJCE”

Jeden z najwybitniejszych polskich mistrzów batuty, dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej – profesor Marek Pijarowski, będzie bohaterem „Zapisków ze współczesności” – cyklu codziennych audycji Programu 2 Polskiego Radia.

Od poniedziałku 13 maja do piątku 17 maja o godzinie 12.45 można posłuchać jego gawęd o różnych barwach życia (nie tylko artystycznego) na antenie radiowej Dwójki.

Serdecznie Państwa zachęcamy do tego.

08 maja 2019 WALTORNIŚCI ORKIESTRY FILHARMONII POZNAŃSKIEJ NAJLEPSI!

Na zakończonym niedawno w Katowicach V Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych po kolejne nagrody sięgnęli muzycy-soliści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

W kategorii waltorni dwa główne trofea (II i III nagrodę; I – nie przyznano) zdobyli: Marcin Chrzanowski (druga nagroda) oraz Monika Paprocka-Całus (trzecia nagroda).

Laureatom gratulujemy – nie ukrywając radości i satysfakcji.

15 kwietnia 2019 KASA BILETOWA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Informujemy, że w dniu 19 kwietnia br. kasa biletowa będzie nieczynna. Zachęcamy do zakupu biletów online.

09 kwietnia 2019 POZNAŃSCY FILHARMONICY W FILHARMONII NARODOWEJ W WRASZAWIE – TRANSMISJA W RADIOWEJ DWÓJCE

Zapraszamy na transmisję koncertu Poznańskich Filharmoników w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W ramach 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, z towarzyszeniem znakomitych solistów i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Maestro Łukasza Borowicza, zaprezentują operę Paria Stanisława Moniuszki. Dzieło zostanie wykonane we włoskiej wersji językowej. Początek transmisji w Programie 2 Polskiego Radia o 19:00.

Filharmonia Dwójki

02 kwietnia 2019 ZMIANA ZASAD NABYWANIA KARNETÓW NA KONCERTY POZNAŃSKIE NA SEZON 2019/2020

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy o zmianie zasad nabywania karnetów na Koncerty Poznańskie na sezon 2019/20!

Karnety na Koncerty Poznańskie na nowy sprzedawać będziemy od 10 do 28 czerwca br. Słuchaczy zapraszamy bezpośrednio do kasy biletowej Filharmonii Poznańskiej od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 17.00.

Naszych stałych melomanów informujemy, że przy zakupie potrzebny będzie karnet z sezonu 2018/2019.

Nowych słuchaczy zapraszamy do kasy w celu złożenia zamówienia.

Uwaga:

 • Cena karnetu nie ulega zmianie
 • Pierwszy koncert już 28 września 2019
 • Wszelkie inne informacje można uzyskać w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej mieszczącej się w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego 1.
12 lutego 2019 Elegijna etiuda Szymanowskiego otworzy piątkowy koncert

W związku z żałobą narodową po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego piątkowy koncert Filharmonii Poznańskiej (15 lutego, godz. 19, Aula UAM) otworzy przesycona tęskną melancholią, elegijna Etiuda b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego, w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Macieja Żółtowskiego.

W pozostałej części wieczoru usłyszymy III Koncert fortepianowy C-dur op. 26 Siergieja Prokofiewa w wykonaniu gwiazdy wieczoru, Anny Vinnitskayej – artystki zachwycającej publiczność i krytyków nieprawdopodobną wirtuozerią powiązaną zawsze z naturalnym, pełnym najrozmaitszych odcieni dźwiękiem.  A po przerwie zabrzmi VII Symfonia d-moll op. 70 Antonína Dvořáka,  Filharmonikami Poznańskimi dyrygować będzie ich szef – Marek Pijarowski.

28 stycznia 2019 Po premierze w Filharmonii Poznańskiej. nowy album Rafała Blechacza i Bomsori Kim

Nakładem Deutsche Grammophon ukazał się nowy album płytowy Rafała Blechacza, tym razem nagrany wspólnie z Bomsori Kim. Są na nim sonaty na skrzypce i fortepian Gabriela Fauré, Claude’a Debussy’ego i Karola Szymanowskiego oraz… Nokturn nr 20 Fryderyka Chopina.

Premiera tego programu odbyła się w czerwcu 2018 roku w Filharmonii Poznańskiej, podczas koncertu zamykającego rezydenturę wspaniałego polskiego pianisty w sezonie 2017/2018 w naszej instytucji. W lipcu tegoż roku oboje artyści (Bomsori Kim jest solistą-rezydentką Filharmonii Poznańskiej w obecnym sezonie) nagrali wspomniane utwory w Berlinie.

Promocja ich wspólnego albumu płytowego w Filharmonii Poznańskiej przewidziana jest w piątek, 1 marca, podczas koncertu „Ze Złotej Pragi”, który z udziałem Bomsori Kim odbędzie się w Auli Uniwersyteckiej.

Recenzja płyty:

Polsko-koreański dream team – Gazeta Wyborcza, 30.01.2019

16 stycznia 2019 ZAMIAST W SOBOTĘ – W PIĄTEK KONCERT PAMIĘCI PAWŁA ADAMOWICZA

W związku z żałobą narodową po śmierci Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska, Filharmonia Poznańska zmienia program i termin 474. Koncertu Poznańskiego zaplanowanego na sobotę 19 stycznia 2019 roku. Koncert Halka na ekranie i na estradzie odbędzie w drugiej połowie roku 2019, w sezonie artystycznym 2019/2020.

Natomiast w programie 474. Koncertu Poznańskiego, który odbędzie się wyjątkowo w piątek, 18 stycznia o godz. 19 w Auli UAM znajdzie się między innymi słynna III Symfonia Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert ten, zatytułowany Pieśni żałosne poświęcony zostanie pamięci Pawła Adamowicza.

Karnety KP oraz MW, a także wejściówki na 19 stycznia zachowują ważność na piątkowy koncert 18 stycznia.

15 stycznia 2019 GŁOSUJMY NA MARCINA SUSZYCKIEGO

Miło nam poinformować, że Marcin Suszycki, koncermistrz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej otrzymał nominację Kapituły Redakcji „Głosu Wielkopolskiego” do tytułu Osobowość Roku 2018 w kategorii Kultura.

Zapraszamy do głosowania na naszego muzyka na stronie: www.gloswielkopolski.pl

Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku marca 2019 roku podczas uroczystej gali.