ETR

aktualności

27 kwietnia 2023 FRYDERYK 2023 DLA FILHARMONIKÓW POZNAŃSKICH I ŁUKASZA BOROWICZA!

Płyta z dwoma koncertami Feliksa Nowowiejskiego – fortepianowym c-moll op. 60 (zwanym Słowiańskim) i wiolonczelowym op. 55, nagrane przez Filharmoników Poznańskich oraz pianistę Jacka Kortusa i wiolonczelistę Bartosza Koziaka pod batutą Łukasza Borowicza, otrzymała  nagrodę Fryderyk 2023! W kategorii Album roku – muzyka koncertująca.

Album ten jest światową premierą fonograficzną. I choć tradycja wykonawcza tych koncertów istnieje, to jednak dzieła te były prezentowane dotychczas tylko kilkukrotnie.

Łukasz Borowicz, który podjął się przygotowania i nagrania tych utworów z Filharmonikami Poznańskimi tak napisał o nich w albumowym booklecie: …. materiał orkiestrowy koncertów został dogłębnie przeanalizowany i porównany z rękopisami, które cudem ocalały z wojennej pożogi. Porównania te pozwoliły uściślić szczegóły instrumentacji, agogiki, artykulacji.

Płyta „Felix Nowowiejski, Piano Concerto in D Minor, Op. 60, Slavic, Cello Concerto op. 55”, ukazała się nakładem wytwórni DUX, a dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

27 kwietnia 2023 KARNETY NA SEZON ARTYSTYCZNY 2023/2024

Jak co roku, Filharmonia Poznańska proponuje Państwu zakup karnetów: De Luxe (DL), Strefa Gwiazd (SG) i Koncerty Poznańskie (KP) na kolejny sezon artystyczny 2023/2024.

Osoby zainteresowane ich nabyciem prosimy o wypełnienie formularza zamówienia i złożenie go w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej
(ul. Wieniawskiego 1) do 30 czerwca 2023 roku.

Przewidywany termin wykupienia karnetów to wrzesień 2023. Szczegóły zostaną podane w terminie późniejszym na stronie internetowej www.filharmoniapoznanska.pl

Druk zamówienia na karnety DL | SG | KP (sezon 2023/24)

26 kwietnia 2023 KASA BILETOWA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Informujemy, że kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej w dniach 30 kwietnia – 8 maja będzie nieczynna.

Zachęcamy do zakupu biletów online.

 

Jednocześnie przypominamy, że kasa biletowa FP  jest czynna w następujących dniach i godzinach:

 • poniedziałek: kasa zamknięta
 • wtorek: 13.00 – 17.00
 • środa: 13.00 – 17.00
 • czwartek: 13.00 – 17.00
 • piątek: 13.00 – 17.00 lub 13.00 – 19.00 (w dniu koncertu FP)
19 kwietnia 2023 Łukasz Borowicz i Izraelscy Filharmonicy

Łukasz Borowicz zadebiutował z legendarną Izraelską Orkiestrę Filharmoniczną (Israel Philharmonic Orchestra). Niezwykły koncert ,,Remembering Together”, upamiętniający 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, odbył się wczoraj wieczorem w Charles Bronfman Auditorium w Tel Awiwie, w przeddzień tej rocznicy. Zabrzmiały: Adagietto z opery „Raj utracony” Krzysztofa Pendereckiego, Koncert na trąbkę i orkiestrę B-dur op. 94 Mieczysława Wajnberga oraz VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Solistą był Reinhold Friedrich (trąbka).

Koncert ten zabrzmi jutro (20 kwietnia) w Rappaport Hall w Haifie oraz powtórzony zostanie w Charles Bronfman Auditorium w Tel Awiwie (22 kwietnia).

Kolejny koncert Izraelska Orkiestra Filharmoniczna pod batutą Łukasza Borowicza zagra 23 kwietnia, również w Charles Bronfman Auditorium w Tel Awiwie. W programie – Uwertura Ruy Blas, op. 95 Felixa Mendelssohna, II Koncert klarnetowy Carla Marii von Webera oraz VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Solistą będzie Yevgeny Yehudin (klarnet).

Czterema koncertami z Israel Philharmonic Orchestra Łukasz Borowicz dołącza do nielicznego grona polskich dyrygentów, którzy dyrygowali tą znakomitą orkiestrą – byli wśród nich m.in. Witold Rowicki, Stanisław Skrowaczewski, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Jerzy Semkow.

12 kwietnia 2023 JAROSŁAW BRĘK NIE ŻYJE (1977-2023)

Miał 7 lat, gdy przyszedł do Poznańskich Słowików prowadzonych przez prof. Stefana Stuligrosza. I przez całą swą szkolną edukację, w latach 1984-1996, śpiewał w Chórze Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej. A po ukończeniu – z medalem Magna cum Laude – Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Warszawie (w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza), wyfrunął w daleki świat.

Śpiewał na scenach i estradach Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Austrii, Rumunii, Ukrainy, Bułgarii, Rosji, Francji, Monako, Szwajcarii, Belgii, Czech, Litwy, Łotwy, Anglii, Izraela. Libanu i Japonii, występując m.in. w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Berlińska, Palau de la Música de València, Tonhalle w Zurychu, Laeiszhalle w Hamburgu, Tokyo Bunka Kaikan, Kyoto Concert Hall.

Współpracował ze 150 orkiestrami, w tym m.in. Berliner Philharmoniker, Symphoniker Hamburg, NDR Radiophilharmonie, BBC Concert Orchestra, Orquesta Sinfónica del Principado de Asturias, Real Filharmonia de Galicia, Neue Düsseldorfer Hofmusik oraz 200 chórami z całego świata.

W repertuarze miał utwory od renesansu po współczesne (brał udział w prawykonaniach dzieł m.in. Wojciecha Kilara, Krzysztofa Knittla, Andrzeja  Kurylewicza, Pawła Łukaszewskiego), w tym partie operowe, oratoryjne oraz pieśni. Nagrał wiele płyt CD wielokrotnie nagradzanych Fryderykami, a wydane przez Naxos nagranie Stabat Mater Karola Szymanowskiego z jego udziałem otrzymało nominację do nagrody Grammy.

Chętnie wracał do Filharmonii Poznańskiej, biorąc udział w wykonaniach dziel oratoryjnych. Ostatnio – w listopadzie ubiegłego roku, podczas koncertu zatytułowanego Magnificat. Pod koniec marca miał wystąpić wraz z Poznańskimi Słowikami i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej w Stabat Mater Josepha Haydna. Choroba zmieniła te plany…

 

Jarosław Bręk, śpiewak operowy (bas-baryton), profesor poznańskiej Akademii Muzycznej, zmarł w wieku 46 lat.

Najbliższym Zmarłego, składamy wyrazy współczucia.

05 kwietnia 2023 KASA BILETOWA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Informujemy, że w dniu 7 kwietnia br. kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej będzie nieczynna.

Zachęcamy do zakupu biletów online.

03 kwietnia 2023 POZNAŃSCY FILHARMONICY W FILHARMONII NARODOWEJ W WARSZAWIE – TRANSMISJA W RADIOWEJ DWÓJCE

 

Zapraszamy na transmisję koncertu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza. Poznańscy Filharmonicy, wraz ze znakomitymi solistami, wystąpią w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Wykonawcy:

Natalia Rubiś – sopran
Dominika Stefańska – mezzosopran
Eric Huchet – tenor
Adrian Janus – baryton
Jan Kubas – bas
Łukasz Borowicz – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

Program:

 • Eric Satie
  Sokrates
 • Bohuslav Martinů
  Alexandre bis

 

Początek transmisji w Programie 2 Polskiego Radia o godz. 19:30

Książeczka programowa koncertu

29 marca 2023 ODESZŁA JOLANTA BŁASZYK

Gorzowianka z urodzenia, poznanianka z wyboru. W Poznaniu ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej związała całe swoje zawodowe życie. W tym zespole grała na wiolonczeli przez 38 lat, choć gościnnie pojawiała się także w orkiestrze w Jyväskylä (Finlandia), z którą współpracował Renard Czajkowski, jej mąż, dyrygent i wieloletni dyrektor Filharmonii Poznańskiej.

W pamięci muzyków poznańskiej orkiestry zapisała się jako osoba bardzo rzetelnie podchodząca do swoich obowiązków, zawsze doskonale przygotowana do prób i koncertów. Była wyjątkowo bezpośrednia, szybko przechodząca na „ty” bez względu na wiek czy pozycję w zespole. O trudnych sprawach mówiła prosto i „bez owijania w bawełnę”, ale jednocześnie z humorem i w taki sposób, by nikogo nie urazić. Nie dało się jej nie lubić – mówią ci, którzy z nią pracowali.

Jolanta Błaszyk odeszła 28 marca 2023 roku, w wieku 72 lat.

Najbliższym Zmarłej, składamy serdeczne wyrazy współczucia.

23 marca 2023 FRYDERYKI 2023 – NOMINACJE DLA FILHARMONIKÓW POZNAŃSKICH I ŁUKASZA BOROWICZA

Tradycyjnie już kolejna płyta Filharmoników Poznańskich nominowana została do nagrody Fryderyka. Tym razem na listę nominacji do nagrody Fryderyk 2023, w kategorii Album roku – muzyka koncertująca, trafił album z utworami Feliksa Nowowiejskiego. Znalazły się w nim dwa koncerty Feliksa Nowowiejskiego – fortepianowy c-moll op. 60 (zwany Słowiańskim) i wiolonczelowy op. 55, nagrane pod batutą Łukasza Borowicza przez Filharmoników Poznańskich oraz pianistę Jacka Kortusa i wiolonczelistę Bartosza Koziaka.

Oba są premierami fonograficznymi. I choć tradycja wykonawcza tych koncertów istnieje, to jednak dzieła te były prezentowane dotychczas tylko kilkukrotnie.

Łukasz Borowicz, który podjął się przygotowania i nagrania tych utworów z Filharmonikami Poznańskimi tak napisał o nich w albumowym booklecie: …. materiał orkiestrowy koncertów został dogłębnie przeanalizowany i porównany z rękopisami, które cudem ocalały z wojennej pożogi. Porównania te pozwoliły uściślić szczegóły instrumentacji, agogiki, artykulacji.

Album „Felix Nowowiejski, Piano Concerto in D Minor, Op. 60, Slavic, Cello Concerto op. 55”, będący światową premierą fonograficzną, ukazał się nakładem wytwórni DUX, a dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Łukasz Borowicz, dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej nominowany został do nagród Fryderyka 2023 także za dwa inne albumy. Pod jego batutą nagrane zostały płyty: „Grażyna Bacewicz, Complete Symphonic Works Vol. 1 (Symphonies 3&4)” – WDR Sinfonieorchester, wydawca cpo (nominacja w kategorii Najlepszy album polski za granicą) oraz „Roman Palester. Dzieła nieznane” – Izabela Matuła i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wydawca Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (nominacja w kategorii Album roku – muzyka orkiestrowa).

 

07 marca 2023 Odeszła Irena Kasprzak

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 3 marca 2023 roku, w wieku 88 lat zmarła Irena Kasprzak, skrzypaczka Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, w której grała przez 46 lat. Muzyka była  największą pasją jej życia. W dzieciństwie grała na harmonijce ustnej, fortepianie  i  akordeonie, ale ostatecznie zwyciężyły skrzypce i z tym instrumentem związała swoje zawodowe życie. Współpracowała z wieloma orkiestrami w Polsce i zagranicą, uczestniczyła w nagraniach do sztuk teatralnych, ale to Filharmonia Poznańska była jej muzycznym domem. Kilka miesięcy temu świętowała z nami jubileusz 75-lecia naszej instytucji….

Najbliższym Zmarłej, składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Pogrzeb Ireny Kasprzak odbędzie się w piątek, 10 marca 2023 roku, o godz. 12 na cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.