ETR

Maria ROZYNEK-BANASZAK

Maria ROZYNEK-BANASZAK

Maria Rozynek-Banaszak jest jedną z najbardziej utalentowanych, młodych polskich sopranistek.  Liczne sukcesy, które odniosła  w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wokalnych, zwróciły na nią uwagę dyrektorów czołowych instytucji muzycznych w Polsce.

Śpiewaczka ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W rodzinnym mieście występowała m.in. jako Barbarina w Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta w Teatrze Wielkim, a także – wielokrotnie – Teatrze Muzycznym. W szczecińskiej Operze na Zamku wystąpiła jako Olimpia w Opowieściach Hoffmanna Jacques’a Offenbacha, a w 2013 roku związała się z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie m.in. wykonywała partie Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta i Rozyny w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego. Artystka z powodzeniem wykonuje także partie solowe w takich dziełach kantatowo-oratoryjnych jak: Pasja według św. Jana Johanna Sebastiana Bacha, Mesjasz Georga Friedricha Händla, Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta, Carmina Burana Carla Orffa, Requiem Tigrana Mansuriana, Stabat Mater Arvo Pärta.

Maria Rozynek-Banaszak koncertowała m.in. z  orkiestrami filharmonii: Poznańskiej, Opolskiej, Sudeckiej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Arte dei Suonatori, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Orkiestrą Kameralną l’Autunno, z Poznańskim Chórem Chłopięcym, Chórem Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki oraz z zespołem Consortium Sedinum.

Od 2017 roku śpiewaczka jest solistką Opery Wrocławskiej.