ETR

Maria ROZYNEK-BANASZAK

Maria ROZYNEK-BANASZAK

Studentka poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Grażyny Flicińskiej – Panfil i Marzeny Michałowskiej. Stypendystka m.in. Lions Club – Poznań Rotunda. Laureatka II Nagrody Międzyna-rodowego Konkursu Muzyki Dawnej Canticum Gaudium w Poznaniu (2011), finalistka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Trnavie (Słowacja), otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vrablach (Słowacja).

Królowa Nocy w studenckim spektaklu w Teatrze Polskim w Poznaniu i na Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, (reż. Natalia Babińska, kier.muz. Marcin Sompoliński), Barbarina w Teatrze Wielkim w Poznaniu w Weselu Figara (reż. M. Weiss, dyr.: A. Nagórka), Olimpia z Opowieści Hoffmana w Operze na Zamku w Szczecinie (reż. A. Opatowicz, kier.muz.: W. Semerau-Siemianowski). Galatea w studenckim spektaklu Acis i Galatea (reż. M. Warsicka, dyr.: P. Neumann).

Współpracowała z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal (prawykonanie koncertowe i nagranie utworu Jasności promieniste Mikołaja Góreckiego. W ramach cyklu Speaking concerts pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego wykonywała arie Haendla.

Śpiewała także partie sopranowe w: Mszy Koronacyjnej i Requiem Mozarta, Stabat Mater Pergolesiego i Parta, Mszy św. Mikołaja Haydna i wielu innych. Stale współpracuje z Orkiestrą Kameralną l’ Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka wykonując m.in. kantaty Johanna Sebastiana Bacha. W październiku 2012 z tym właśnie zespołem na Festiwalu Chanterelle w Ostrowie Wielkopolskim wykonała recital, na program którego złożyły się arie di bravura z oper Haendla.

Brała udział w kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in.: Jerzy Knetig, Karola Theil, Urszula Kryger, Manfred Schiebel, Helena Łazarska, Ewa Blahova, Anita Garanca oraz Teresa Żylis-Gara.