Andrzej Tatarski
Andrzej TATARSKI
Andrzej Tatarski, wybitny pianista i pedagog, ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. Olgi Iliwickiej-Dąbrowskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem prof. Vlado Perlemutera w Paryżu.
Jako solista i kameralista występował w krajach Europy, Ameryki i Azji (m.in.: w USA, Japonii, Korei Południowej, na Jamajce, Kubie, we Francji, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w krajach byłego ZSRR, we Włoszech, Austrii, Belgii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji). Uczestniczył też w renomowanych festiwalach muzycznych, jest zapraszany na recitale chopinowskie do Żelazowej Woli i Łazienek.
W zróżnicowanym i rozległym repertuarze solowym i kameralnym pianisty znaczącą rolę odgrywają utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Artysta dokonał także wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich. W kręgu zainteresowań Andrzeja Tatarskiego pozostaje również muzyka francuska, w tym twórczość Oliviera Messiaena, którego cykl Katalog ptaków wykonał jako pierwszy polski pianista.
W jego dorobku artystycznym znajdują się liczne nagrania archiwalne dla polskich i zagranicznych stacji radiowych, nagrania płytowe, telewizyjne i filmowe. Dla firmy Selene utrwalił m.in. kompozycje fortepianowe Henryka i Józefa Wieniawskich, Raula Koczalskiego i Ignacego Friedmana, dla wytwórni DUX – Harnasie Karola Szymanowskiego w wersji na dwa fortepiany oraz utwory kameralne Apolinarego Szeluty, realizując pierwsze w historii światowej fonografii nagrania tych utworów.
Jako pianista-kameralista dokonał wielu nagrań płytowych z najwybitniejszymi polskimi artystami.
Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz muzyki kameralnej, wykłada na kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą (Czechy, Niemcy, Turcja, Ukraina, USA).
W latach 1968-2018 prowadził działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, pełniąc też funkcje kierownika Katedry Kameralistyki (1995-1999) oraz Katedry Fortepianu (1999-2005). W 1989 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
Pianista, za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, uhonorowany został wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.