ETR

Z MUZYKĄ JAK Z ŻYCIEM – O SEZONIE 2018/2019

Z muzyką jak z życiem…

Lubimy, a może nawet kochamy jubileusze. Jeśli to prawda, to po sezonie siedemdziesięciolecia Filharmonii Poznańskiej – proponujemy Państwu sezon, niosący przeogromny bukiet muzycznych… rocznic. Od Gioacchino Rossiniego przez Leonarda Bern­steina, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego po Grażynę Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Meye­ra, Piotra Mossa, Mieczysława Wajnberga, Richarda Straussa czy Krzysztofa Komedę. Szczególne miejsce w tym kalejdoskopie jubileuszy przypadnie Stanisławowi Moniuszce, którego 200. rocznicę urodzin obchodzić będziemy w roku 2019. Będzie to specjalna okazja, by przedstawić miłośnikom muzyki jego utwory znane, mało znane i nieznane. Na koncertach i na płytach. Ale też… na ekranie. Staramy się wpisać w te działania równie aktywnie, co i oryginalnie.

Ogromną radość sprawia nam, że początek nowego sezonu zbiega się z półwieczem działania unikatowego w Polsce Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfonika, którego wychowanków liczy się w setkach tysięcy. Ruchu niezmiennie młodego (choć ciągle się zmieniającego) i niezmiennie atrakcyjnego dla najmłodszych, czego dowodzić może propozycja na nadchodzący sezon i frekwencja na koncertach, spot­kaniach, turniejach. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy z pasją (nie bacząc na rozmaite trudności) to artystyczno-edukacyjne autorskie dzieło Alojzego Andrzeja Łuczaka nadal współtworzą.

Nie zapomnieliśmy oczywiście o jubileuszach związanych z historią naszej polskiej i wielkopolskiej ziemi: 1050. rocznicą powstania pierwszego polskiego biskupstwa, setnymi rocznicami – odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu powstania wielkopolskiego. Również o tym, że 40 lat temu na Stolicę Piotrową wybrano pierwszego w dziejach Polaka.

W menu repertuarowym umieściliśmy niemało utworów, które w Poznaniu zabrzmią po raz pierwszy. Cieszymy się, że udało nam się zaprosić grono wybitnych gości, często gwiazd światowych estrad koncertowych czy scen operowych: solistów, dyrygentów, zespoły i… aktorów. Znaczna część z nich wystąpi w Filharmonii Poznańskiej (a często i w Polsce) po raz pierwszy. Artystą-rezydentem w nowym sezonie będzie wspaniały norweski skrzypek – Henning Kraggerud, a (to novum) solistką-rezydentką koreańska wiolinistka – Bomsori Kim, która grać będzie z naszą orkiestrą również poza Polską. Przy okazji, z radością zauważamy, że instytucję artysty-rezydenta wprowadza kolejna ważna polska placówka muzyczna – Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, którego artystą-rezydentem będzie doskonale znany naszej publiczności (piastujący ten tytuł w Filharmonii Poznańskiej w sezonie 2016/2017) Nikolaj Znaider.

Czujemy się wyróżnieni, że w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wystąpimy ze wspaniałymi dziełami polskich kompozytorów w prestiżowych salach koncertowych Berlina, Mediolanu i Pragi; że nagraliśmy i nagramy kolejne albumy płytowe, będące światowymi premierami fonograficznymi, a w roku 2019 po raz kolejny zaprezentujemy się na międzynarodowych festiwalach muzycznych: w Warszawie (na 23. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena) oraz w niemieckim Chorin (56. Choriner Musiksommer).

Ciesząc się na spotkania z Państwem, w imieniu artystów Filharmonii Poznańskiej, naszych gości oraz własnym, dziękujemy wszystkim, dzięki którym te wydarzenia mogą się odbyć.

Z muzyką powinno być tak jak z życiem: i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie… Może ta konstatacja znanej (eks)Poznańskiej Pyry – Jerzego Waldorffa, mogłaby być drogowskazem przybliżającym nam obcowanie z dziełami, które dane nam będzie przeżyć w tym, nie jubileuszowym, choć pełnym jubileuszów, sezonie?

Dyrektor Filharmonii Poznańskiej

Dyrygent-Szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej