Z MUZYKĄ JAK Z ŻYCIEM – O SEZONIE 2018/2019
Z muzyką jak z życiem…
Lubimy, a może nawet kochamy jubileusze. Jeśli to prawda, to po sezonie siedemdziesięciolecia Filharmonii Poznańskiej – proponujemy Państwu sezon, niosący przeogromny bukiet muzycznych… rocznic. Od Gioacchino Rossiniego przez Leonarda Bernsteina, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego po Grażynę Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Meyera, Piotra Mossa, Mieczysława Wajnberga, Richarda Straussa czy Krzysztofa Komedę. Szczególne miejsce w tym kalejdoskopie jubileuszy przypadnie Stanisławowi Moniuszce, którego 200. rocznicę urodzin obchodzić będziemy w roku 2019. Będzie to specjalna okazja, by przedstawić miłośnikom muzyki jego utwory znane, mało znane i nieznane. Na koncertach i na płytach. Ale też… na ekranie. Staramy się wpisać w te działania równie aktywnie, co i oryginalnie.
Ogromną radość sprawia nam, że początek nowego sezonu zbiega się z półwieczem działania unikatowego w Polsce Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfonika, którego wychowanków liczy się w setkach tysięcy. Ruchu niezmiennie młodego (choć ciągle się zmieniającego) i niezmiennie atrakcyjnego dla najmłodszych, czego dowodzić może propozycja na nadchodzący sezon i frekwencja na koncertach, spotkaniach, turniejach. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy z pasją (nie bacząc na rozmaite trudności) to artystyczno-edukacyjne autorskie dzieło Alojzego Andrzeja Łuczaka nadal współtworzą.
Nie zapomnieliśmy oczywiście o jubileuszach związanych z historią naszej polskiej i wielkopolskiej ziemi: 1050. rocznicą powstania pierwszego polskiego biskupstwa, setnymi rocznicami – odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu powstania wielkopolskiego. Również o tym, że 40 lat temu na Stolicę Piotrową wybrano pierwszego w dziejach Polaka.
W menu repertuarowym umieściliśmy niemało utworów, które w Poznaniu zabrzmią po raz pierwszy. Cieszymy się, że udało nam się zaprosić grono wybitnych gości, często gwiazd światowych estrad koncertowych czy scen operowych: solistów, dyrygentów, zespoły i… aktorów. Znaczna część z nich wystąpi w Filharmonii Poznańskiej (a często i w Polsce) po raz pierwszy. Artystą-rezydentem w nowym sezonie będzie wspaniały norweski skrzypek – Henning Kraggerud, a (to novum) solistką-rezydentką koreańska wiolinistka – Bomsori Kim, która grać będzie z naszą orkiestrą również poza Polską. Przy okazji, z radością zauważamy, że instytucję artysty-rezydenta wprowadza kolejna ważna polska placówka muzyczna – Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, którego artystą-rezydentem będzie doskonale znany naszej publiczności (piastujący ten tytuł w Filharmonii Poznańskiej w sezonie 2016/2017) Nikolaj Znaider.
Czujemy się wyróżnieni, że w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wystąpimy ze wspaniałymi dziełami polskich kompozytorów w prestiżowych salach koncertowych Berlina, Mediolanu i Pragi; że nagraliśmy i nagramy kolejne albumy płytowe, będące światowymi premierami fonograficznymi, a w roku 2019 po raz kolejny zaprezentujemy się na międzynarodowych festiwalach muzycznych: w Warszawie (na 23. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena) oraz w niemieckim Chorin (56. Choriner Musiksommer).
Ciesząc się na spotkania z Państwem, w imieniu artystów Filharmonii Poznańskiej, naszych gości oraz własnym, dziękujemy wszystkim, dzięki którym te wydarzenia mogą się odbyć.
Z muzyką powinno być tak jak z życiem: i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie… Może ta konstatacja znanej (eks)Poznańskiej Pyry – Jerzego Waldorffa, mogłaby być drogowskazem przybliżającym nam obcowanie z dziełami, które dane nam będzie przeżyć w tym, nie jubileuszowym, choć pełnym jubileuszów, sezonie?
Dyrektor Filharmonii Poznańskiej
Dyrygent-Szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej