ETR
04 czerwca 2020 Z kontrabasem w roli głównej

W najbliższy piątek, 5 czerwca o godz. 19 zapraszamy na kolejny Koncert Internetowy Filharmonii Poznańskiej.  Po raz kolejny muzycy Orkiestry Filharmonii Poznańskiej zaprezentują utwory specjalnie przygotowane dla naszych melomanów. Będzie to wieczór z kontrabasem w roli głównej.

Wykonawcy:
Szymon GUZOWSKI – kontrabas solo
Marcin SUSZYCKI – I skrzypce
Kosma MÜLLER – II skrzypce
Dominik DĘBSKI – altówka
Józef CZARNECKI – wiolonczela
Marcin CHENCZKE – kontrabas

Program:

  • Henry Eccles – Sonata a-moll na kontrabas i kwintet smyczkowy (opr. Ewa Fabiańska-Jelińska)

Largo
Allegro con spirito
Adagio
Vivace

***

Wykonawcy:
Marcin SUSZYCKI – skrzypce solo
Szymon GUZOWSKI – kontrabas solo
Kosma MÜLLER – I skrzypce
Magdalena MATEJA – II skrzypce
Dominik DĘBSKI – altówka
Józef CZARNECKI – wiolonczela
Marcin CHENCZKE – kontrabas
Małgorzata Próchnicka – narrator

Program:

  • Katarzyna Taborowska-Kaszuba – Chmury pierzaste na skrzypce, kontrabas, kwintet smyczkowy i narratora
    Utwór dedykowany Szymonowi Guzowskiemu i Filharmonii Poznańskiej

Piątkowy wieczór w internetowej odsłonie Filharmonii Poznańskiej zapowiada się niezwykle interesująco. Muzycy jej Orkiestry zagrają bowiem dwa zupełnie  odmienne „czasowo” utwory. Pierwszy z nich, Sonata a-moll na kontrabas i kwintet smyczkowy to dzieło brytyjskiego barokowego kompozytora Henry’ego Ecclesa. Drugi – Chmury pierzaste na skrzypce, kontrabas, kwintet smyczkowy i narratora –  stworzony został współcześnie przez Katarzynę Taborowską-Kaszubę.

Sonata a-moll Ecclesa oryginalnie skomponowana została na wiolonczelę i instrument klawiszowy. Wersja, którą prezentują nasi muzycy jest transkrypcją na kontrabas z towarzyszeniem kwintetu instrumentów smyczkowych. To bardzo ważna pozycja w literaturze kontrabasowej, wręcz żelazny punkt repertuaru każdego kontrabasisty.

Sonata a-moll, będąca kwintesencją barokowej muzyki kameralnej ma typową formę sonaty barokowej, a  jej wielkim atutem są przepiękne  kantyleny w wolnych częściach oraz niezwykle taneczne szybkie części: courante i gigue.

Oba utwory prezentowane podczas tej odsłony Koncertu Internetowego mają wspólne elementy – w obu niezwykle ważną rolę odgrywa kontrabas, oba też w pewien sposób połączyć można z… Poznaniem. Sonatę Ecclesa muzycy grają bowiem w opracowaniu kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej związanej z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego; z tą uczelnią związana  jest także kompozytorka i skrzypaczka Katarzyna Taborowska-Kaszuba, twórczyni Chmur pierzastych, która tak mówi o tym dziele: Utwór Chmury pierzaste powstał w czasie, kiedy z powodu szerzącej się  pandemii, pozostawaliśmy w zaciszu swoich domów.  Jest krótką opowieścią o stanie pewnego zastygnięcia, kiedy nasze myśli opuszczają mury obecnej codzienności i zaczynają krążyć po  ulubionych okolicach, szczęśliwym czasie, dając poczucie wolności.  Wspomnienia i plany stają się ważniejsze niż obecna niepewność. Kompozycja powstała z inicjatywy Szymona Guzowskiego. Jemu też i  zespołowi muzyków Filharmonii Poznańskiej została dedykowana.

***

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,Kultura w sieci’’