ETR
20 października 2020 POZNAŃSCY FILHARMONICY W FILHARMONII NARODOWEJ, W RADIOWEJ DWÓJCE I ONLINE

W tym roku z powodu pandemii planowany na kwiecień Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywa się jesienią. Ale i o tej porze roku trudno go sobie wyobrazić bez cyklu poświęconego zapomnianym dziełom operowym, którego spiritus movens jest nasz pierwszy dyrygent gościnny, Łukasz Borowicz. Trudno też chyba wyobrazić sobie ów cykl bez Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Cieszymy się, że także w tej edycji Festiwalu kolejne wybitne dzieło – Faniska Luigiego Cherubiniego – zostanie dziś zaprezentowane w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Będzie to pierwsze wykonanie po… 160 latach! Pod batutą Łukasza Borowicza wystąpią: plejada znakomitych solistów-śpiewaków, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Poznański Chór Kameralny przygotowany przez Bartosza Michałowskiego.

Jak zauważa Maestro Łukasz Borowicz – Ludwig van Beethoven, patron Festiwalu, bardzo cenił Cherubiniego, był też świadkiem wiedeńskiej prapremiery Faniski. Co więcej, to właśnie opera Cherubiniego była dla Beethovena inspiracją przy komponowaniu Fidelia.

Poznańscy Filharmonicy wraz z solistami i Poznańskim Chórem Kameralnym dokonali właśnie pierwszego w historii nagrania Faniski, które jeszcze w tym roku trafi do Państwa rąk.

Transmisję koncertu będą Państwo mogli oglądać online na kanale Polskiego Radia, a także wysłuchać jej w radiowej Dwójce.

Wtorek, 20 października, g. 19:30. Serdecznie polecamy!

***

Wykonawcy dedykują dzisiejszy koncert na 24. Wielkanocym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie, pamięci Wojciecha Pszoniaka.