ETR
16 kwietnia 2020 Penderecki dyryguje Pendereckim i Beethovenem

Koncert Filharmoników Poznańskich dzisiaj w radiowej Dwójce, a jutro w Internecie

W najbliższy piątek, 17 kwietnia, o godzinie 19, zapraszamy na kolejny koncert internetowy Filharmonii Poznańskiej. Tym razem bohaterem wieczoru będzie zmarły niedawno Krzysztof Penderecki. Przypomnimy go jako kompozytora i jako dyrygenta. 

Jeśli ktoś z Państwa nie będzie mógł przeżyć tego koncertu jutro, to już dzisiaj o godz. 19.30 może wysłuchać go w Programie 2 Polskiego Radia audycji Filharmonia Dwójki. 

Melomanom zaprezentujemy nagranie koncertu w wykonaniu Poznańskich Filharmoników oraz solistów – Fumiaki Miury (skrzypce)  i Juliana Rachlina (altówka), pod batutą maestro Krzysztofa Pendereckiego. Koncert ten odbył się w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, 23 listopada 2012 roku. I był wyjątkowy z wielu powodów – tego dnia przypadały 79. urodziny Krzysztofa Pendereckiego (stad tytuł wieczoru Urodziny Mistrza), a kompozytor zaproponował, by miesiąc po światowym prawykonaniu w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu, właśnie w Poznaniu,  z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej odbyło się pierwsze polskie wykonanie jego najnowszego wówczas utworu symfonicznego – Koncertu podwójnego na skrzypce, altówkę i orkiestrę. W stolicy Austrii utworem tym dyrygował  Mariss Jansons, a w Auli Uniwersyteckiej – kompozytor (w obu wykonaniach na altówce grał Julian Rachlin, któremu utwór został zadedykowany). 

W drugiej części koncertu 23 listopada 2012  Krzysztof Penderecki poprowadził jedną ze swych ulubionych symfonii – VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Prezentacja fantastycznego dzieła w roku 250. rocznicy urodzin kompozytora ma szczególną wymowę. 

Serdecznie Państwa zapraszamy.