ETR
23 listopada 2020 Nie znacie? To posłuchajcie 

Można powiedzieć, że najbliższy Koncert Internetowy, który zaprezentujemy Państwu w piątek, 27 listopada, o godz. 19:00, jest… podwójnie jubileuszowy. Oto bowiem w roku 2020 obchodzimy 95. rocznicę śmierci, pochodzącego spod kaliskiego Szczypiorna, Romana Statkowskiego oraz 200. rocznicę urodzin Michała Bergsona. 

Roman Statkowski dwuaktową operę Filenis, z librettem osnutym na tle dramatu Hermana Erlera, napisał w 1897 roku. Na warszawską premierę czekała jednak aż siedem lat. Udało się ją wystawić dopiero rok po międzynarodowym sukcesie, gdy w 1903 roku zdobyła pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie w Londynie. Filenis, jak i druga opera tego kompozytora Maria (powstała według powieści poetyckiej Antoniego Malczewskiego o tym samym tytule) należą do najwybitniejszych osiągnięć artystycznych Romana Statkowskiego.

Podczas tego koncertu odkrywamy dla Państwa też postać Michała Bergsona, polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia. Rodzina Bergsonów, wśród której było wielu  znakomitych kupców i bankierów, przez wiele pokoleń odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu oblicza Warszawy. Bezpośrednią inspiracją dla umieszczenia muzyki  Michała Bergsona w programie koncertu było odkrycie rękopisu Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 w londyńskim antykwariacie i zakupienie go przez Filharmonię Poznańską. Odkrywcą był znakomity brytyjski pianista Jonathan Plowright, który ten koncert wykona i który – z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza – nagrał płytę z muzyką Michała Bergsona. Wydany przez DUX  album, zatytułowany „Michał Bergson, Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 / Music from the opera Luisa di Monfort”, ukazał się na początku listopada  i jest kolejną światową premierą fonograficzną w dyskografii Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. 

WYKONAWCY:

Jonathan PLOWRIGHT – fortepian
Łukasz BOROWICZ– dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

  • Roman Statkowski 
    Wstęp do opery Filenis
  • Michał Bergson 
    Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62

Allegro con fuoco ed agitato
Andante sostenuto
Allegro vivace, alla Zingarese 

***

Zapraszamy na nasz kanał:

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Partner: