ETR
25 stycznia 2021 Kontrabas i… Niedźwiedź

W roli głównej – kontrabas. Tak można by najkrócej podsumować to, co czeka melomanów podczas najbliższego Koncertu Internetowego, zatytułowanego „Kontrabas i… Niedźwiedź”.  Koncert, jak zawsze w piątek, 29 stycznia 2021 roku, o godz. 19.

Kontrabas narodził się w początkach XVI wieku, choć pierwsze znane wzmianki o nim pojawiają się dopiero w  pismach Michaela Preatoriusa, niemieckiego kompozytora, kapelmistrza i organisty z przełomu XVI i XVII wieku. Pisze on o violi da gamba sub-base  monstrualnym instrumencie sięgającym niemal 2,5 m wysokości. Za pierwszego wirtuoza kontrabasu, dzięki któremu instrument znalazł swoje miejsce w orkiestrze, uchodzi Domenico Dragonetti. I to jego Koncert na kontrabas i orkiestrę znalazł się w programie wieczoru, którego głównym bohaterem jest właśnie największy z instrumentów smyczkowych. Koncert Dragonettiego usłyszymy w wykonaniu Piotra Czerwińskiego, solisty Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Filharmonikami Poznańskimi dyrygować będzie Marek Pijarowski.

A w drugiej części wieczoru – Symfonia C-dur nr 82 Niedźwiedź Josepha Haydna, która jak wiele innych jego dzieł zyskała swój przydomek dzięki wyobraźni odbiorców. W ostatniej części utworu, partię instrumentów basowych Francuzi skojarzyli bowiem z pomrukami niedźwiedzia.  Kompozycja ta, napisana w 1786 roku, jest pierwszą z cyklu sześciu symfonii paryskich (nr 82-87) Josepha Haydna, które powstały  na zamówienie paryskiego towarzystwa muzycznego, Le Concert de la Loge Olympique. 

WYKONAWCY

Piotr CZERWIŃSKI – kontrabas
Marek PIJAROWSKI – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej  

PROGRAM

  • Domenico Dragonetti, Koncert A-dur na kontrabas i orkiestrę
    Allegro moderato
    Andante
    Allegro giusto
  • Joseph Haydn, Symfonia C-dur nr 82 Niedźwiedź  Hob. I:82
    Vivace assai
    Allegretto
    Menuet
    Finale: Vivace

***
Zapraszamy na nasz kanał: