ETR
28 sierpnia 2020 Kolejny Diapason d’Or dla Łukasza Borowicza

Diapason d’Or, nagroda prestiżowego francuskiego magazynu  Diapason  poświęconego muzyce klasycznej otrzymała właśnie płyta nagrana przez jedną z najlepszych orkiestr Europy – Bamberger Symphoniker pod batutą Łukasza Borowicza. To już kolejny Diapason d’Or dla pierwszego dyrygenta gościnnego Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. 

Album z muzyką  Nikołaja Czeriepnina  (Nikolai Tcherepnin, Narcisse et Echo op.40, La Princesse Laintaine op.4)  nagrany został  w Konzerthalle w Bambergu, w maju 2018 roku, a wydany przez niemiecką wytwórnię cpo. 

Nikołaj Czeriepnin, protoplasta muzycznego rodu Czeriepninów, był uczniem Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.  Jako dyrygent współpracował z baletem Siergieja Diagilewa, co miało wpływ na jego twórczość.  Po sukcesie jego baletu Pavillon d’Armide przyszło zamówienie na Narcyza i Echo (1911) z choreografią Michaiła Fokina i Waclawa Niżyńskiego.  Bamberczycy i Łukasz Borowicz wydobyli  ten balet właśnie z zapomnienia, w które niesłusznie popadł z powodu ogromnego sukcesu wystawionego dwa miesiące później baletu Pietruszka Igora Strawińskiego.

W recenzji, która ukazała się na łamach magazynu Diapason podkreślono, iż Borowicz eksploruje faktury otrzymując często nieprawdopodobną przejrzystość brzmienia i przybliża  muzykę Czeriepnina do jej wpływów francuskich (Dukas, Debussy, Ravel, Schmitt) nie pomijając oddziaływania na nią Nikolaja Rimskiego-Korsakova czy Anatolija Ladowa.  Zdaniem recenzenta impresjonistyczne odczytanie tej muzyki zapełni w dyskografii puste miejsce po nagraniu Giennadija Rożdiestwienskiego.