14 grudnia 2023 KOLEJNA ŚWIATOWA PREMIERA FONOGRAFICZNA FILHARMONIKÓW POZNAŃSKICH

Symfonia e-moll op. 16 Grzegorza Fitelberga to najnowsza światowa premiera fonograficzna Filharmoników Poznańskich. Dzieło to, nagrane pod batutą Łukasza Borowicza podczas koncertu 6 października 2023 roku, w Auli Uniwersyteckiej, wydane zostało w dwóch wersjach – CD i LP.

Tak o Grzegorzu Fitelbergu i jego symfonii pisze Łukasz Borowicz:

„Grzegorz Fitelberg to człowiek-instytucja: znakomity dyrygent, niestrudzony propagator współczesnej mu twórczości, jeden z filarów Młodej Polski w muzyce. (…) Symfonia e-moll op. 16 – napisana w 1904 roku – swoją premierę miała w 1907 roku w Filharmonii Warszawskiej. Przez dekady pozostawała jednak w zapomnieniu. (…) współczesna [jej] premiera fonograficzna (…) jest ważnym uzupełnieniem jednej z luk w polskiej fonografii. Przypomina też, że kompozycja Fitelberga stanowi niezwykle ważne ogniwo w rozwoju polskiej symfoniki i wraz z wczesnymi kompozycjami Mieczysława Karłowicza oraz Karola Szymanowskiego pozwala ujrzeć jej pełen obraz.”

Do rąk Państwa trafia nie tylko płyta CD, ale również nagrana w limitowanej edycji kolekcjonerskiej płyta winylowa. Płyty CD oraz LP będą dostępne w sprzedaży w specjalnych cenach promocyjnych w holu Auli UAM przed koncertami filharmonicznymi (oraz w przerwach) od 15 grudnia 2023 roku
do 5 stycznia 2024 roku.

Album CD „Grzegorz Fitelberg, Symphony in E-minor, Op. 16” można kupić także w poznańskiej księgarni muzycznej Pasja.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.