ETR
06 kwietnia 2021 Igor Strawiński  – w 50. rocznicę śmierci

Dziś, 6 kwietnia mija 50. rocznica śmierci Igora Strawińskiego, jednego z najgenialniejszych twórców XX wieku. W hołdzie geniuszowi, Filharmonia Poznańska swój najbliższy Koncert Internetowy (piątek, 9 kwietnia, godz.19) poświęci jego muzyce. Po raz pierwszy w Poznaniu, w wykonaniu pianisty Michała Francuza oraz Filharmoników Poznańskich pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, zabrzmi jego Koncert na fortepian i instrumenty dęte. 

Koncert na fortepian i instrumenty dęte Igor Strawiński zaczął pisać latem 1923 roku, a ukończył go 21 kwietnia roku następnego. Na premierę utwór czekał zaledwie miesiąc – po raz pierwszy zabrzmiał w Operze Paryskiej 22 maja 1924 roku. Solistą był kompozytor, a dyrygował Siergiej Kusewicki, który u Strawińskiego zamówił dzieło na swoje słynne paryskie Concerts Koussevitzky, które  prowadził w latach 1921–1928,  propagując m. in. twórczość Siergieja Prokofiewa, Igora Strawińskiego i Maurice’a Ravela. 

Strawiński podejmując się stworzenia tej kompozycji zapewnił sobie wyłączność na jej wykonywanie przez pięć lat. I w tym czasie zagrał ów koncert ponad 40 razy!  W 1950 roku kompozytor wprowadził do tego dzieła jednak pewne zmiany i poprawki i w tej wersji koncert ów jest najczęściej wykonywany. 

Wspominając dziś niezwykłego kompozytora warto zwrócić uwagę, iż jego ojciec, Fiodor Strawiński  pochodził z polskiej kresowej szlachty Strawińskich herbu Sulima. A prapradziadek kompozytora, Stanisław Strawiński, zapisał się na kartach historii podczas konfederacji barskiej, gdy 3 listopada 1771 roku uczestniczył w porwaniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Igor Strawiński podjął też podobno starania o polskie obywatelstwo, choć nie więzy  krwi były tego przyczyną, lecz majątek jego pierwszej żony, który znajdował się na terenie Polski.  Według jednej wersji artysta zaniechał jednak tych starań z powodu długiej kolejki oczekujących w konsulacie polskim w Paryżu;  według innej – zniechęciło go zachowanie jakiegoś urzędnika, który Strawińskiego  potraktował jako jednego z wielu „naprzykrzających się” emigrantów rosyjskich, szukający po rewolucji azylu na Zachodzie Europy. 

WYKONAWCY 

Michał FRANCUZ – fortepian
Tadeusz WOJCIECHOWSKI – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej 

PROGRAM

  • Igor Strawiński, Koncert na fortepian i instrumenty dęte

Largo – Allegro – Più mosso – Maestoso
Largo
Allegro