ETR
18 stycznia 2021 GWIAZDY ŚWIATOWYCH SCEN OPEROWYCH. GŁOS KLASYKÓW WIEDEŃSKICH 

Można powiedzieć, że podczas najbliższego Koncertu Internetowego, 22 stycznia o godz. 19, zabrzmi muzyka dwóch przyjaciół – Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta, dwójki spośród trzech słynnych klasyków wiedeńskich. Arie Mozarta przeplatać będą kolejne części Symfonii D-dur nr 86 Haydna.  

Ta niezwykle rzadko wykonywana symfonia jest piątą z cyklu sześciu symfonii paryskich (nr 82-87) Haydna. Wszystkie powstały  na zamówienie paryskiego towarzystwa muzycznego, Le Concert de la Loge Olympique, nad którym czuwał wielki mecenas sztuki Claude-François-Marie Rigoley, hrabia d’Ogny. Wszystkie też spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, ugruntowując sławę kompozytora we Francji i poza jej granicami. 

Arie Mozarta usłyszymy w mistrzowskim wykonaniu Simony Šaturovej, słowackiej sopranistki, która – choć ma bardzo bogaty repertuar – podkreśla swoje szczególne zamiłowanie do muzyki Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jeden z krytyków Der neue Merker tak scharakteryzował w 2012 roku wykonanie przez artystkę partii Konstancji w Uprowadzeniu z seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta w Aalto-Theater w Essen: Simona Šaturová […] to po prostu mozartowski cud. Śpiewa partię Konstancji taką poruszającą koloraturą, z tak wrażliwym piano i w tak perfekcyjnym stylu, że publiczność wstrzymuje oddech. 

Czy 22 stycznia, podczas koncertu z cyklu Gwiazdy Światowych Scen Operowych, melomani też wstrzymają oddech? Przekonajmy się. 

WYKONAWCY:

Simona ŠATUROVÁ – sopran
Łukasz BOROWICZ – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

  • Joseph Haydn, Symfonia D-dur nr 86 (część I Adagio-Allegro)
  • Wolfgang Amadeus Mozart, Misera, dove son – aria koncertowa KV 369 
  • Joseph Haydn, Symfonia D-dur nr 86 (część II Largo)
  • Wolfgang Amadeus Mozart, Crudele, ah no mio bene…/ Non mi dir – aria Donny Anny z opery Don Giovanni  KV 527 
  • Joseph Haydn, Symfonia D-dur nr 86 (część III Minuet-Trio)
  • Wolfgang Amadeus Mozart, Chi mai…/ Idol mio – aria Elettry z opery Idomeneo KV 366 
  • Joseph Haydn, Symfonia D-dur nr 86 (część IV Finale – Allegro con spirito)
  • Wolfgang Amadeus Mozart, Bella mia fiamma, Addio – aria koncertowa KV 528  

***
Partner:

***
Zapraszamy na nasz kanał: