ETR
19 listopada 2020 Gabriel Chmura nie żyje

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Gabriela Chmury.

Urodził się w 1946 roku we Wrocławiu, a dorastał w Izraelu, gdzie ukończył studia w Akademii Muzycznej w Tel Avivie. Miał  dyplomy z kompozycji, fortepianu i dyrygentury, ale to batuta odegrała w jego życiu najważniejszą rolę.

Był laureatem międzynarodowych konkursów dyrygenckich, w tym zdobywcą I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie (1971) oraz Złotego Medalu w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Guida Cantellego w Mediolanie. W 2012 roku otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy dyrygent”.

Zadebiutował w 1974 spektaklem Otello Giuseppe Verdiego w Operze w Monachium. A potem prowadził spektakle operowe  w wielu krajach, stawał za pulpitem dyrygenckim  w słynnych salach koncertowych świata. Pracował jako dyrektor artystyczny w Theater Aachen, Bochumer Symphoniker, National Arts Centre Orchestra w Ottawie, a w latach 2001-2007 – w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Od sezonu 2012/2013 był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu.  

Dyrygent znany był z propagowania za granicą twórczości polskich kompozytorów, w tym  szczególnie utworów   Mieczysława Wajnberga. To właśnie dzieła tego kompozytora  Pasażerka (Warszawa) i Portret (Nancy), oba w reżyserii Davida Poutney’a – zalicza się do jego najważniejszych realizacji operowych. Serię albumów z dziełami Mieczysława Wajnberga nagrał z NOSPR dla wytwórni Chandos.

W Poznaniu pamiętamy jego – wystawione na deskach Teatru Wielkiego – Lady Makbet mceńskiego powiatu Dymitra Szostakowicza, Parsifala Richarda Wagnera oraz nową  inscenizację Śpiewaków norymberskich  Richarda Wagnera, nad którą objął kierownictwo muzyczne (2018).

Gabriel Chmura kilkakrotnie dyrygował także Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – ostatni raz w listopadzie 2011 roku. 

Bliskim Artysty składamy wyrazy współczucia.

Wojciech Nentwig, Marek Pijarowski i Łukasz Borowicz
z zespołami artystycznymi oraz pracownikami Filharmonii Poznańskiej