ETR

Wojciech NIEDZIÓŁKA

Wojciech NIEDZIÓŁKA

skrzypce

Wojciech Niedziółka jest tegorocznym absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie prof. Łukasza Błaszczyka, u którego od jesieni 2022 roku będzie kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Skrzypek jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, w tym zdobywcą: I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Nałęczów i skrzypce, II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszaitis w Gdańsku, Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Young Paganini w Legnicy. Był także finalistą International Louis Spohr Competition for Young Violinists w Weimarze (2019). 

Występował jako solista z towarzyszeniem takich orkiestr, jak Slovak Sinfonietta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Sinfonia Iuventus, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Polish Camerata, czy Sinfonia Baltica. 

Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w ramach programu Prezentacje oraz Penderecki Youth Orchestra – młodzieżowej orkiestry kameralnej skupiającej najwybitniejszych młodych muzyków z całej Polski. Uczestniczył w programach Morninside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Jest także uczestnikiem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.