ETR

Vadim Repin

Vadim Repin

Widzisz, ograbiłeś całą Polskę – śmiał się prof. Zenon Brzewski, przewodniczący jury II Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Skrzypków im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, gdy w 1982 roku wręczał kolejne nagrody specjalne Vadimowi Repinowi. Młodziutki rosyjski skrzypek miał wówczas lat zaledwie 11 lat. I nie dość, że właśnie zdobył główną nagrodę konkursu – złoty medal w obydwu kategoriach wiekowych: 5-16 oraz 16-18 lat., to jeszcze zgarnął większość nagród dodatkowych. Dziś jest czołowym skrzypkiem świata, ozdobą najbardziej prestiżowych sal koncertowych wszystkich kontynentów.

Zaczynał jednak od… akordeonu, na którym grał mając zaledwie trzy lata! W 1976 roku, jako pięciolatek rozpoczął naukę w szkole muzycznej w rodzinnym mieście. Zamiast do klasy akordeonu, przez przypadek trafił jednak do klasy skrzypiec. I to właśnie ten instrument pokochał bez reszty, ucząc się u prof. Zahara Brona w Państwowym Konserwatorium w Nowosybirsku.
Swój pierwszy konkurs dla dorosłych – Tiboira Vargi w Sion w Szwajcarii – Vadim Repin wygrał w 1988 roku. Rok później, zdobył pierwsze miejsce i złoty medal w Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli – jako najmłodszy w historii tego turnieju. To zwycięstwo otworzyło mu drogę do światowej kariery.

Vadim Repin występuje na najlepszych estradach świata, grając z najlepszymi orkiestrami (m.in. z Berlińskimi i Wiedeńskimi Filharmonikami, Royal Concertgebouw Orchestra, orkiestrą teatru La Scala) i współpracując z tak znakomitymi dyrygentami, jak Vladimir Ashkenazy, Pierre Boulez, Fabio Luisi, Neville Marriner, Kurt Masur, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Simon Rattle, Gennadij Rozhdestvenski.