Tomasz Zagórski
Tomasz Zagórski
Tomasza Zagórskiego, wychowanka Poznańskich Słowików prof. Stefana Stuligrosza oraz absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej, możemy słuchać w Poznaniu od… niedawna. Nie śpiewał tu bowiem przez ostatnie 20 lat! Choć już w czasie studiów, od 1985 roku, występował w poznańskim Teatrze Wielkim, to jednak po zakończeniu nauki, wyjechał do Niemiec, gdzie z tamtejszymi teatrami związał swoją karierę.
W latach 90. był gościnnym solistą opery w Hanowerze. Publiczność oklaskiwała go wtedy m.in. w Czarodziejskim flecie Mozarta, Kawalerze srebrnej róży Straussa, Łucji z Lammermoor Donizettiego, Cyruliku sewilskim Rossiniego i Falstaffie Verdiego.
Tomasz Zagórski od wielu lat jest solistą Semperoper w Dreźnie, Opery Lipskiej, Kilońskiej, Erfurckiej, Brunszwickiej. Występuje regularnie w Deustsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, w operach w Kassel, Frankfurcie nad Menem, oraz jako solista w Filharmonii w Berlinie, Halle, Insbrucku, Bonn. Jego śpiewu słuchano także w Operze Królewskiej Sztokholmie, Teatro Sao Carlos w Lizbonie, Teatro Regio w Parmie, Teatro Massimo Bellini w Catanii, Opery w Bern, Biel i Lucernie.
Występował w około 50-ciu rolach pierwszoplanowych, a niektóre z nich wykonał w paru inscenizacjach. Do najważniejszych artysta zalicza role w operach Mozarta, takich jak: Don Giovanni, Czarodziejski flet, Łaskawość Tytusa, Idomeneo, a także w operach kompozytorów polskich: Straszny dwór, Czarna maska, francuskich: Manon, Poławiacze pereł,oraz włoskich: Turek we Włoszech, Mojżesz, Cyganeria, Gianni Schicchi, Traviata, czy rosyjskich: Eugeniusz Oniegin, Chowańszczyzna, Kniaź Igor.
Tomasz Zagórski występuje często na estradach filharmonicznych, u boku świetnych chórów i orkiestr, a poszczycić się może występami w licznych oratoriach i mszach jak np. Stabat Mater Rossiniego, Dzieciństwo Chrystusa Berlioza, Requiem Verdiego, Mesjasz Haendla, Missa Solemnis Beethovena, Te Deum Kodaly`a, Granner Messe Liszta, Mojżesz Brucha, Requiem i Stabat mater Dvorzaka.
Oklaskiwała go publiczność na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie, takich jak: Kudowa Zdrój, Nantes, Wiesbaden, Praga, Warszawa, Wrocław, Brighton, Drezno, Berlin, Santander, Lille, Sanok, Parma, Merseburg, Lucerna.
Od 2009 roku Tomasz Zagórski dzieli występy zagraniczne z pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Poznaniu i Bydgoszczy, prowadząc na Wydziale Wokalno-Aktorskim zajęcia z Niemieckiej liryki wokalnej, a od 2010 roku jako doktor sztuk muzycznych prowadzi własną klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Zawsze powtarza, że pracowitości nauczył go Profesor Stefan Stuligrosz, a właściwego podejścia do zawodu artysty operowego Profesor Stanisław Romański.
Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego ”Piękny śpiew w starym Czarnkowie”.