ETR

Samuel HASSELHORN

Samuel HASSELHORN

baryton

Po zdobyciu pierwszej nagrody w Konkursie Królowej Elżbiety w 2018 roku, Samuel Hasselhorn szybko zyskał międzynarodową renomę jako wszechstronny artysta, który równie dobrze wykonuje partie operowe, oratoryjne, jak i pieśni.

Artysta studiował w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze u prof. Mariny Sandel oraz w Conservatoire National Supérieur de la Musique et de Danse w Paryżu u Malcolma Walkera. Obecnie znajduje się pod opieką wokalną Patricii McCaffrey.

W sezonie 2023-2024 zaśpiewał w Staatstheater w Norymberdze, którego jest członkiem zespołu, tytułowe role w trzech nowych produkcjach:  w Mateuszu malarzu Paula Hindemitha, w Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta i  w Peleasie i Melisandzie Claude’a Debussy’ego. Zadebiutował także w Deutsche Oper w Berlinie (Wolfram w operze Tannhäuser Richarda Wagnera) i zaśpiewał tytułową rolę w Cyruliku sewilskim Gioacchina Rossiniego w Staatsoper Berlin. Pojawiał się także w salach koncertowych Wiednia i Berlina, w Alte Oper we Frankfurcie oraz w wielu europejskich miast w ramach trasy koncertowej z Collegium Vocale Gent i Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe. Wystąpił z recitalami m.in. w Jerozolimie, Genewie, Oksfordzie, Madrycie i Berlinie.

Hasselhorn śpiewał  m.in. w Wiener Staatsoper (przez dwa lata był stałym członkiem jej zespołu), La Scali w Mediolanie, Staatstheater w Norymberdze, w Deutsche Oper i Staatsoper w Berlinie, Opéra national de Paris.

Na estradach koncertowych pojawiał się w Filharmonii Monachijskiej, w Hessischer Rundfunk, Bozar w Brukseli, Tonhalle w Zurychu, Barbican Hall w Londynie, Filharmonii w Luksemburgu, Wigmore Hall w Londynie, Suntory Hall w Tokio w Theater an der Wien i podczas Ludwigsburg Schlossfestspiele. Zadebiutował z Wiener Symphoniker pod batutą Ivora Boltona w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu śpiewając w Requiem wojennym Benjamina Brittena.

Samuel Hasselhorn daje także recitale, regularnie współpracując z renomowanymi pianistami, takimi jak Helmut Deutsch, Malcolm Martineau, Ammiel Bushakevitz, Julien Libeer, Philippe Cassard czy Joseph Middleton.

W jego dyskografii znajdują się płyty m.in. z pieśniami Roberta Schumanna i Franza Schuberta. W czerwcu 2024 roku, nakładem wytwórni Harmonia Mundi, ukazała się jego pierwsza płyta orkiestrowa, z pieśniami i ariami Gustava Mahlera, Ericha Wolfganga Korngolda, Alexandra von Zemlinsky’ego, Hansa Pfitznera, Engelberta Humperdincka, Albana Berga i Waltera Braunfelsa: Urlicht – Songs of Death and Resurrection. Album ten, nagrany został z Filharmonikami Poznańskimi, pod batutą Łukasza Borowicza. Na płycie tej usłyszeć można także głosy chłopięce Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki.