ETR

Roby Lakatos

Roby Lakatos

Cygański skrzypek, najwyższej klasy wirtuoz i muzyk o niespotykanej wszechstronności stylistycznej. Urodził się w rodzinie z wielkimi muzycznymi tradycjami. Już w wieku 9 lat został pierszym skrzypkiem w kapeli cygańskiej. W roku 1984 ukończył z pierwszą nagrodą studia wiolinistyczne w Budapeszteńskim Konserwatorium im. Béli Bartóka.

Z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę węgierskich Romów. Jest artystą, którego niepodobna zaszufladkować. Mówi się o nim „skrzypek diabła”, określa zarówno jako wirtuoza muzyki klasycznej, jak i improwizatora jazzowego.

Jest kompozytorem i aranżerem. Jego klasyczne opracowania, zachowujące szacunek dla dorobku wielkich kompozytorów, wzmacnia duch węgierskiej muzyki cygańskiej.

Koncertował w Europie, Azji i Ameryce. Współpracował m.in. z Vadimem Repinem i Stephanem Grapellim, jego muzykę uwielbiał Yehudi Menuhin. W 2004 wystąpił wraz z Maximem Vengerovem w koncercie Genius of the Violin, podczas którego towarzyszyła mu Londyńska Orkiestra Symfoniczna.