ETR

Pietari INKINEN

Pietari INKINEN

…Pietari Inkinen jest młodym dyrygentem, któremu można zaufać i posiada talent, którym może się dzielić… (…) U niego frazy są dobrze ukształtowane, faktury są skrupulatnie i z wyobraźnią wycyzelowane. Jego interpretacje charakteryzują się swobodną zręcznością i trafnym ujęciem tematu… – tak o fińskim dyrygencie napisał kiedyś magazyn Gramophon.

Urodzony w 1980 roku artysta, swoją muzyczną drogę zaczynał w wieku 4 lat od nauki gry na skrzypcach i fortepianie, a jako nastolatek miał także przygodę z zespołem rockowym. Jest absolwentem Akademii Sibeliusa (z dwoma dyplomami – klasy skrzypiec i klasy dyrygentury) będącej dziś częścią Uniwersytetu Sztuki w Helsinkach oraz Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii, gdzie studiował u Zakhara Brona.

Występował jako solista – skrzypek z wieloma najważniejszymi fińskimi orkiestrami, a z Orkiestrą Filharmonii w Helsinkach wykonał Koncert skrzypcowy d-moll Jean Sibeliusa podczas obchodów setnej rocznicy wykonania tego dzieła. Prowadził też od skrzypiec orkiestry Teatro Carlo Felice w Genui i RAI w Turynie (Wlochy), Norrköpings Symfoniorkester (Szwecja) i Orchestre National de Lyon (Francja). Artysta chętnie wykonuje też muzykę kameralną – z założonym i kierowanym przez siebie Inkinen Trio występował m. in. w Wigmore Hall i St. John’s Smith Square w Londynie.

Jako dyrygent gościnny, Inkinen pracował z takimi orkiestrami jak Dresden Staatskapelle, Deutsches Symphony-Orchestra Berlin, Gewandhausorchester Leipzig, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, WDR Sinfonieorchester Köln, l’Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, l’Orchestra della Scala, Radio-Symphonieorchester Wien, Orkiestra Filharmonii w Rotterdamie, BBC Symphony Orchestra oraz Orkiestry Filharmonii Izraelskiej i Monachijskiej.

Od roku 2008 jest dyrektorem muzycznym New Zealand Symphony Orchestra. Ta współpraca przyniosła mu bardzo dobre recenzje krytyki i publiczności – i to zarówno koncertów granych podczas tournée po Nowej Zelandii i po Europie, jak i nagrań dokonanych dla wytwórni Naxos. W 2009 roku Pietari Inkinen objął stanowisko pierwszego dyrygenta gościnnego Japońskiej Orkiestry Filharmonicznej.

Fiński dyrygent prowadzi również orkiestry operowe – dyrygował w trzech produkcjach Narodowej Opery Fińskiej, w tym m.in. Eugeniuszem Onieginem Piotra Czajkowskiego. Z sukcesem zadebiutował w Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli prowadząc Święto wiosny Igora Strawińskiego z Pina Bausch Dance Company. Dużym wyzwaniem dla młodego dyrygenta stało się zaproszenie go do poprowadzenia całego cyklu tetralogii Pierścień Nibelunga Richarda Wagnera w Australii podczas Melbourne Ring Cycle 2013.