ETR

Philippe GIUSIANO

Philippe GIUSIANO

Dla Philippe Giusiano, laureata II nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, dzieła polskiego kompozytora stanowią ważną część  repertuaru.

Pianista koncertuje w największych salach koncertowych świata, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie,  Teatro Filarmonico di Verona, La Scali w Mediolanie, w Salle Gaveau i w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, Suntory Hall w Tokio.

Jest zapraszany do udziału w najważniejszych festiwalach we Francji (m.in. La Roque d’Anthéron, La Chaise Dieu, Aix-en-Provence, La Châtre “Chopin chez George Sand”,  Festival Chopin de Bagatelle, Festival du Jeune Soliste d’Antibes Juan-les-Pins, La Folle Journée,  Festival Berlioz, Les Nuits Romantiques du Lac du Bourget) oraz Klavier-Festival Ruhr (Niemcy), Festival de Ravello (Włochy), festiwalach chopinowskich w Dusznikach Zdroju i Antoninie (Polska). Pianista daje koncerty we Włoszech, Argentynie, Austrii, Niemczech, Danii, Kanadzie, Maroku, na Bliskim Wschodzie, w Austrii, na Litwie i co roku odbywa tournée po Japonii i Polsce. Grał pod dyrekcją m.in. Antoniego Wita, Kazimierza Korda, Petra Vronsky’ego, Yutaka Sado, Laurenta Petitgirarda, Philippe’a Entremont, Grzegorza Nowaka, Krzysztofa Pendereckiego.

Nagrał płyty we Francji i Japonii, spośród których szczególnie ciepło została przyjęta przez krytykę i publiczność jego interpretacja dzieł Fryderyka Chopina i  Siergieja Rachmaninowa.

Philippe Giusiano rozpoczał naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat, a mając lat 12 otrzymał złoty medal Miasta Marsylii.  Studiował w Conservatoire National de Région de Marseille oraz w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu. Kształcił się także u Karl-Heinza Kämmerlinga w Mozarteum w Salzburgu, a następnie u polskiego pianisty i kompozytora Miłosza Magina.