ETR

Markus Schäfer

Markus Schäfer

Śpiew i muzykę kościelną studiował w Karlsruhe i Düsseldorfie, ale na scenie zadebiutował w operze w Zurychu. Przez kilka kolejnych lat związany był z Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie. Jako gość pojawiał się także na muzycznych festiwalach – m.in. w Salzburgu i Festiwalu Rossiniego w Pesaro, śpiewał w Teatro La Fenice (Wenecja), Gran Teatre de Liceu (Barcelona), Bayerische Staatsoper (Monachium), Semperoper (Drezno), Staatsoper Unter den Linden (Berlin) oraz w operze w Lyonie.

Repertuar artysty składa się głównie z wielkich ról tenorowych w operach Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz barokowych operach Claudio Monteverdiego, Alessandro Scarlattiego, Georga Friedricha Händla, Johanna Adolfa Hasse.

Markus Schäfer występuje jednak nie tylko na znanych europejskich scenach operowych, ale także w słynnych salach koncertowych, gdzie usłyszeć go można m.in. w Pasji według św. Mateusza, w Pasji według św. Jana oraz Oratorium na Boże Narodzenie Johanna Sebastiana Bacha czy Mesjaszu Georga Friedricha Händla,

Wiele z jego koncertów zostało zarejestrowanych przez stacje telewizyjne oraz wytwórnie płytowe. Nagranie (Teldec) z jego udziałem Pasji według św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha pod dyrekcją Nikolausa Hanoncourta otrzymało nagrodę Grammy w 2002 roku, a Oratorium Hiob Karla Dittersa von Dittersdorfa (cpo) pod dyrekcją Hermanna Maxa – nagrodę Preis der Deutschen Schallplattenritik.

Artysta jest także znanym interpretatorem pieśni Franza Schuberta, Roberta Schumanna i Hugo Wolfa, które usłyszeć mogli melomani m.in. na festiwalach Schubertiade w Feldkirch i Schwarzenberg (Austria) oraz w Lincoln Center w Nowym Jorku.