ETR

Mariusz Smolij

Mariusz Smolij

Mariusz Smolij jest od lat związany z największymi ośrodkami kulturalnymi USA
i Kanady. American Symphony Orchestra League, organizacja zrzeszająca wszystkie orkiestry symfoniczne
w Ameryce Północnej, umieściła go na prestiżowej liście najwybitniejszych młodych mistrzów batuty.

W wyniku zwycięstw w szeregu poważnych konkursach, Mariusz Smolij jako jedyny polski dyrygent od ponad dekady związany jest stałymi kontraktami z najznakomitszymi instytucjami muzycznymi w USA. Dyrygował on ponad 80 orkiestrami w 17 krajach i na czterech kontynentach, występując na najbardziej prestiżowych estradach świata, m. in. w nowojorskiej Carnegie Hall, nowojorskim Lincoln Center, Kimmel Center w Filadelfii, ABC Hall
w Johannesburgu, Concertgebouw
w Amsterdamie, Tonhalle w Zurichu czy Salle Gaveau w Paryżu.

Wśród prowadzonych przez niego orkiestr znajdują się między innymi: Atlanta Symphony Orchestra, Detroit Symphony Orchestra, Houston Symphony, Rochester Philharmonic, New Jersey Symphony Orchestra, Indianapolis Symphony, Indianapolis Chamber Orchestra, Orchestra of the Lyric Opera — Chicago, St. Louis Philharmonic, Johannesburg Philharmonic Orchestra, Jerusalem Symphony, Israel Symphony Orchestra, Rotterdam Chamber Orchestra, Orchestre Lamoureux Paris, Sinfonieorchester Basel, Narodowa Filharmonia w Sofii. Artysta nagrywa m. in. dla Naxos, Hungaroton, CD Accord i Narodowego Radio USA (NPR). Płyta z muzyką A. Panufnika wydana przez Naxos otrzymała wysokie recenzje w Europie oraz USA, a kolejnego nagrania dla wytwórni, poświęconego symfonice Tadeusza Szeligowskiego, dokonał z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

W Polsce Mariusz Smolij często współpracuje z Polską Orkiestrą Kameralną, a także z orkiestrą Sinfonia Varsovia, z którą dokonał szeregu nagrań (Naxos, CD Accord). Zespół ten poprowadził również podczas tournée po Japonii
i Francji oraz USA. Artysta dyrygował gościnnie większością polskich zespołów filharmonicznych i radiowych.
W latach 2002-2004 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej oraz Festiwalu Wratislavia Cantans
W Stanach Zjednoczonych artysta pełni funkcję Dyrektora Artystycznego orkiestry kameralnej Riverside Symphonia w New Jersey oraz Acadiana Symphony Orchestra w Louizianie.

Mariusz Smolij skutecznie propaguje muzykę polską za granicą. W roku 1998 zorganizował
w Chicago Festiwal Muzyki Polskiej, który był największą jednorazową prezentacją polskiej symfoniki i kameralistyki w historii Ameryki Północnej.

Mariusz Smolij jest absolwentem klasy skrzypiec Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1986 roku, wraz
z założonym przez siebie Kwartetem Smyczkowym im. K. Pendereckiego, wyjechał do USA. Kontynuował tam studia m.in. w słynnej Eastman School of Music w Rochester, w stanie Nowy Jork, w której w 1998 roku otrzymał stopień doktorski.