ETR

Maria JASKULSKA-CHRENOWICZ

Maria JASKULSKA-CHRENOWICZ

sopran

Maria Jaskulska-Chrenowicz jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego dr Barbary Kubiak. Ukończyła również studia licencjackie w zakresie gry na wiolonczeli w klasie prof. Stanisława Pokorskiego oraz Podyplomowe Studia Muzykoterapii na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Brała udział w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, prowadzonych m.in. przez Evę Blahovą, Cheryl Studer, Elżbietę Towarnicką, Włodzimierza Zalewskiego, Barbarę Kubiak.

Zadebiutowała rolą Drugiej Damy w Czarodziejskim flecieWolfganga Amadeusa Mozarta w Teatrze Polskim w Poznaniu. W przedstawieniu tym wystąpiła również w Opera Nova w Bydgoszczy w ramach Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Wzięła też udział w realizacji opery Wesele FigaraWolfganga Amadeusa Mozarta na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu jako Cherubin. W 2015 roku wystąpiła podczas Gali Operowej w ramach 61. Festiwalu Splitsko Ljeto w Chorwacji.

Jako solistka występowała m.in. z orkiestrami filharmonii: Poznańskiej i Koszalińskiej,  z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, a także z orkiestrą barokową Accademia dell’Arcadia, śpiewając partie solowe m.in. w Requiem oraz Mszy koronacyjnej Wolfganga Amadeusa Mozarta, w wykonaniach koncertowych takich oper jak Alceste Georga Friedricha Händla podczas II Festiwalu Händlowskiego w Poznaniu czy Mieszczanin szlachcicem Jean-Baptiste’a Lully’ego w ramach cyklu Koncertów Ratuszowych w Poznaniu. Współpracowała także z orkiestrą kameralną L’Autunno, z którą kilkukrotnie wykonywała Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego, m.in. podczas VII Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej.

Maria Jaskulska-Chrenowicz  uczestniczy w muzycznych festiwalach (m.in. Schumann Festwoche w Lipsku, Bydgoskim Festiwalu Operowym), prowadzi też ożywioną działalność koncertową wykonując monograficzne recitale arie i pieśni związanych m.in. z obchodami 100-lecia niepodległości Polski oraz w z Rokiem Stanisława Moniuszki.