ETR

Lukáš VONDRÁČEK

Lukáš VONDRÁČEK

Lukáš Vondráček jest bezdyskusyjnym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety w 2016 roku.

Po raz pierwszy wystąpił publicznie w wieku czterech lat. Mając lat 15, w 2001 roku, zadebiutował z Czeską Orkiestrą Filharmoniczną i Vladimirem Ashkenazym, co zaowocowało  dużym tournee po Stanach Zjednoczonych w 2003 roku.

Jego naturalna muzykalność i wyjątkowa biegłość techniczna sprawiają, że jest uważany za muzyka niezwykle utalentowanego i dojrzałego zarazem. Występował już u boku takich dyrygentów jak Paavo Järvi, Gianandrea Noseda, Marin Alsop, Christoph Eschenbach, Pietari Inkinen, Vasily Petrenko, Jakub Hrůša, Anu Tali, Krzysztof Urbański, Stéphane Deneve i  Alexander Lazarev.

W minionym sezonie koncertował  z takimi orkiestrami  jak Philadelphia Orchestra, Oslo Philharmonic Orchestra, Orchestre National de Belgique, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Orquesta Filarmonica de Gran Canaria, St. Petersburg Philharmonic Orchestra, Orchestre Philharmonique Royal de Liege, New Jersey Symphony Orchestra. Odbył tournée po Brazylii, Indiach, wystąpił z recitalami w Hong Kongu, lipskim Gewandhausie, praskim Rudolfinum, a także wystąpił na Klavier-Festival Ruhr.

Artysta grał już recitale w tak prestiżowych salach koncertowych jak: Wigmore Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Tonhalle w Zurichu, Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Casa da Música w Porto, Palais des Beaux Arts w Brukseli, Cité de la Musique w Paryżu, Auditorio Nacional w Madrycie, Performing Arts Society w Waszyngtonie oraz w ramach festiwalu La Roque d’Anthéron.

Regularnie współpracuje z takimi orkiestrami jak London Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic, Orkiestra Gulbenkian, Filharmonicy Wiedeńscy, Orkiestra Tonhalle w Zurychu, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, NDR Elbphilharmonie Orchester, NHK Symphony Orchestra (Japonia), Washington’s National Orchestra  czy Cincinnati Symphony Orchestra.

Wśród międzynarodowych nagród, które otrzymał wymienić należy Hilton Head i San Marino International Piano, Unisa International Piano Competition w Pretorii (Republika Południowej Afryki), Raymond E. Buck Jury Discretionary Award, czy International Van Cliburn Piano Competition.

Po studiach na Akademii Muzycznej w Katowicach i Konserwatorium Wiedeńskim Lukáš Vondráček otrzymał dyplom artysty (Artist Diploma) Boston’s New England Conservatory uzyskany pod kierunkiem Hung-Kuan Chen, którą to uczelnię ukończył z wyróżnieniem w 2012 roku.

Jego pierwsze komercyjne nagranie to solowy album dla wytwórni Octavia Records, który ukazał się w 2004. Kolejna płyta z nagraniem recitalu ukazała się w 2012 roku, a najnowsza – z utworami Johannesa Brahmsa  – wydana została przez wydawnictwo ORF w 2013 roku.