ETR

Katarzyna WŁODARCZYK

Katarzyna Włodarczyk

mezzosopran

Katarzyna Włodarczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiowała m.in. u Katarzyny Rymarczyk i Antoniny Kowtunow.

Już w trakcie studiów rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Poznaniu, w którym debiutowała rolą Zaubermädchen w Parsifalu Richarda Wagnera. W kolejnych latach śpiewała m.in. partie  Mercedes w Carmen Georgesa Bizeta, Anniny w Traviacie oraz Kapłanki w Aidzie Giuseppe Verdiego, Fiodora w Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego.

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, organizowanych przez Akademię Operową przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie (2012-2014).

W latach 2016-2018 była stypendystką Międzynarodowego Studia Operowego przy Komische Oper w Berlinie, z którym to teatrem występowała gościnnie w Pekinie, Tokio, Hiroszimie, Osace i Paryżu wcielając się w rolę Drugiej Damy w  Czarodziejskim flecie Wolfganga  Amadeusa Mozarta.

W 2018 roku Włodarczyk została zaproszona do Akademii Mozartowskiej przy Festiwalu Operowym w Aix-en-Provence. W tym samym roku rozpoczęła współpracę gościnną z Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, a następnie została zaangażowana w teatrze Landesbühnen
Sachsen w Radebeul koło Drezna, gdzie zadebiutowała rolą Jasia w Jasiu i Małgosi Engelberta Humperdincka.

W 2019 roku rozpoczęła stałą współpracę z Volkstheater w Rostocku. W teatrze tym śpiewaczka wykonuje m.in. partie Lukrecji w Gwałcie na Lukrecji Benjamina Brittena, Olgi w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Cherubina w Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Katarzyna Włodarczyk prowadzi również działalność koncertową. Występowała m.in. z orkiestrami Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Poznańskiej, Filhamonii Narodowej w Warszawie, Elbland Philharmonie Sachsen czy Norddeutsche Philharmonie Rostock.

Artystka uczestniczyła w nagraniu dwóch płyt CD – Oratorium 966.pl  Jacka Sykulskiego (z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza) oraz prapremierowego nagrania opery Die Bremer Stadtmusikanten  Attili Kadriego Şendila z Komische Oper Berlin.