ETR

Karina Skrzeszewska

Karina Skrzeszewska

Urodzona we Wrocławiu, w rodzinie polsko-greckiej. Umiejętności wokalne szkoliła i doskonaliła na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Felicji Jagodzińskiej-Langer, a następnie na kursach mistrzowskich m.in. u Ryszarda Karczykowskiego, Renaty Scotto, Paulosa Raptisa oraz Ingrid Kremling. Obecnie rozwija swój talent pod pedagogicznym okiem Dariusza Grabowskiego.

W marcu 2007 r. zadebiutowała partią Musetty w Cyganerii G. Pucciniego (Opera Bałtycka w Gdańsku), a w czerwcu tego samego roku publiczność żywiołowo oklaskiwała jej występ w roli Donny Anny (Don Giovanni W.A.Mozarta) na Festiwalu w bułgarskiej Warnie. Pod koniec 2007 roku podjęła współpracę z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka w Warszawie, co zaowocowało występem w partii Rozalindy w wyreżyserowanym przez Wiesława Ochmana przedstawieniu Zemsta nietoperza J.Straussa.

Od marca 2008 roku ściśle współpracuje z Operą Śląską, gdzie z dużym sukcesem zadebiutowała w tytułowej partii premierowego spektaklu Łucji z Lammermoor G.Donizettiego. Za ten właśnie występ oraz za późniejszą rolę Dziewczyny w widowiskowej realizacji Carmina Burana C.Orffa (Opera Śląska) została uhonorowana prestiżową nagrodą Złotej Maski w kategorii najlepszej roli wokalno-aktorskiej 2008 roku.

Na swoim koncie ma też udział w licznych spektaklach podczas tournee po krajach Belgii, Holandii i Hiszpanii, gdzie kreowała partie tytułowej Łucji z opery G.Donizettiego oraz Donny Anny w Don Giovannim W.A. Mozarta.

Obecnie artystka współpracuje z Opera Krakowską, Operą Śląską oraz operową sceną Statnego Divadla w Koszycach, gdzie została zaproszona przez Petera Dvorskiego do udziału w premierowym spektaklu Łucji z Lammermoor w listopadzie 2009 roku.