ETR

Johannes Moser

Johannes Moser

Johannes Moser, urodził się w 1979 roku w Monachium, w rodzinie o tradycjach muzycznych.
Studiował u Davida Geringasa w Musikhochschule Hanns Eisler w Berlinie, którą w roku 2005 ukończył z wyróżnieniem. Podczas studiów zdobył pierwsze nagrody w Międzynarodowym Konkursie Karla Davidoffa w Rydze i podczas Konkursu Mendelssohnowskiego w Berlinie. W 2001 roku otrzymał nagrodę Schleswig- Holstein Musik Festival.

Zwycięstwo w legendarnym Konkursie im P. Czajkowskiego w Moskwie, w roku 2002, otworzyło wiolonczeliście drogę do współpracy z najlepszymi orkiestrami, wśród których znalazły się: Sinfonie-Orchester des Bayerischen Rundfunks, NDR Radiophilharmonie Hannover, Münchner Philharmoniker, Deutsches Sinfonie Orchester Berlin, Konzerthausorchester Berlin, Bamberger Symphoniker, London Symphony Orchestra, New York Philharmonic Orchestra, Cleveland Orchestra, Los Angeles Philharmonic Orchestra oraz dyrygentami: Lorinem Maazelem, Zubinem Mehtą, Riccardo Mutim, Christianem Thielemannem, Paavo Järvim, Neeme Järvim i Valerym Gergievem.

Znaczącym sukcesem w karierze młodego wiolonczelisty był debiut w Ameryce, w roku 2005 z Chicago Symphony pod dyrekcją Pierrea Bouleza.
We wrześniu 2009 Johannes Moser po raz pierwszy wystąpił z Concertgebouw Orchester Amsterdam pod dyrekcją Marissa Jansonsa.
Artysta znakomicie odnajduje się w kameralistyce. Odbył tournée koncertowe ze skrzypaczką Midori i pianistą Jonathanem Bissem. Trio to występowało na wielu europejskich letnich festiwalach oraz w Wigmore Hall. Regularnie występuje z pianistą Paulem Riviniusem. Pasjonuje się też muzyką współczesną. W poprzednim sezonie wykonał po raz pierwszy w Niemczech koncert wiolonczelowy Elliotta Cartera i trio fortepianowe Christiana Jostsa.

Johannes Moser przywiązuje sporo uwagi do wyboru repertuaru. Podczas koncertów łączy kompozycje popularne z całkowicie nieznanymi, a utwory klasyczne ze współczesnymi.
Jego recitale cieszą się nie tylko uznaniem publiczności i prasy. Otrzymał również 2 nagrody ECHO Klassik: w roku 2007 Young Artist of the Year za płytę Rosyjskie sonaty, oraz w roku 2008 Instrumentalist of the Year za płytę Brahms and his contemporaries Vol. 1. Jego kolejna płyta z utworami Saint-Saensa na wiolonczelę i orkiestrę ukazała się już sprzedaży i została uhonorowana przez Classics Today’s Top 10 CDs of 2008. Johannes Moser nagrał 6 album płytowy z utworami Brittena, Bridge’a i Baxa, który ukaże się w 2010 roku.