ETR

Joanna MARCINKOWSKA

Joanna MARCINKOWSKA

fortepian

Należy do grona czołowych pianistów polskich młodego pokolenia. Jest laureatką 21 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych. Zdobyła m. in.: I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (1996), I nagrodę na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2002), II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001), III nagrodę i nagrodę publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy – 2001), nagrodę główną na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996). Uzyskała także najwyższe laury na konkursach muzyki kameralnej: I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy wraz z nagrodą dla najlepszego pianisty Konkursu (1994), I nagrodę i Grand Prix Rydwan Apollina na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu (1995).

Występowała z recitalami oraz jako solistka koncertów symfonicznych w wielu miastach Polski. Za granicą koncertowała z recitalami m. in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Holandii, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii oraz w USA i Chinach.

Uczestniczyła w wielu prestiżowych festiwalach pianistycznych w Polsce i za granicą. Występowała z recitalami i jako solistka koncertów symfonicznych na Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach Zdroju (1997, 2000), w Antoninie (Chopin w barwach jesieni, 1996), w Wiedniu (1999), w Salzburgu w słynnej Mozarteum-Saal (1999), w Gaming (1997), na Międzynarodowym Festiwalu w Hanowerze – Wybitni laureaci konkursów pianistycznych (2002), a także na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996, 2000, 2004, 2007, 2011), na Festiwalu Dni Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, na Festiwalu Muzyka i Plastyka w Lublinie, na I Międzynarodowym Festiwalu im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2008),  II Festiwalu Muzycznym Barbakan w Krakowie (2009), Festiwalu Gwiazdy promują w Jeleniej Górze (2010 ), Festiwalu Piano Passion w Saint Etienne ( 2010 ), Festiwalu Wiosna z Fryderykiem w Gliwicach ( 2012 ) oraz na Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie (2000), na którym dokonała prawykonania IV Sonaty fortepianowej poznańskiego kompozytora Mirosława Bukowskiego. W 2002 roku wystąpiła z recitalami utworów Karola Szymanowskiego na Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych w Sofii i Płowdiw (Bułgaria).

W 1996 roku Joanna Marcinkowska zdobyła stypendium Japońskiej Fundacji Muzycznej J.E.S.C. dla najlepszego młodego pianisty polskiego. Została także uhonorowana Medalem Młodej Sztuki, przyznawanym przez redakcję „Głosu Wielkopolskiego” poznańskim twórcom młodego pokolenia za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej. Była też wielokrotną laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także stypendystką Miasta Poznania i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Otrzymała także odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2012), a w roku 2013 Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Dorobek nagraniowy Joanny Marcinkowskiej obejmuje utrwalone na płytach CD i kasetach utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Josepha Haydna, Roberta Schumanna, Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego i Karola Szymanowskiego. Dla TVP nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora.

W 2008 roku ukazała się jej płyta, wydana przez Polskie Nagrania, z transkrypcjami baletów Piotra Czajkowskiego Śpiąca Królewna i Dziadek do orzechów, dokonanymi przez Michaiła Pletniewa.

W 2009 roku poprowadziła dwutygodniowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Pekinie na zaproszenie tamtejszej Centralnej Szkoły przy Konserwatorium Muzycznym. Wystąpiła tam również ze specjalnym recitalem fortepianowym.

Joanna Marcinkowska ukończyła studia w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie jest profesorem tej uczelni.