ETR

Jerzy Maksymiuk

Jerzy Maksymiuk

Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, kompozytor, pianista. Niezwykła osobowość artystyczna.

Urodzony w Grodnie, ukończył w warszawskiej PWSM kolejno trzy wydziały: fortepianu w klasie Jerzego Lefelda, kompozycji u Piotra Perkowskiego i dyrygentury w klasie Bogusława Madeya. W 1964 otrzymał I Nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. W 1973 za kompozycje dla dzieci i młodzieży otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Jednak głównym polem działalności artystycznej Jerzego Maksymiuka miała okazać się dyrygentura. W 1972 z jego inicjatywy powstała Polska Orkiestra Kameralna, zespół działający początkowo przy Warszawskiej Operze Kameralnej. W 1975 został I dyrygentem WOSPR ? u. Z zespołem tym odbył tournée po całej Europie i USA, a także dokonał licznych nagrań (nagranie Koncertów skrzypcowych Karola Szymanowskiego z Konstantym Andrzejem Kulką uzyskało nagrodę Diapazon d’Or ). Prawdziwym sukcesem okazał się jednak angielski debiut Polskiej Orkiestry Kameralnej, który zaowocował kontraktem z wytwórnią płytową EMI oraz licznymi propozycjami koncertowymi na renomowanych festiwalach europejskich. Polska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka nagrała kilkanaście płyt, obejmujących repertuar koncertów fortepianowych W. A. Mozarta.

W roku 1984 Jerzy Maksymiuk został I dyrygentem BBC Scottish Symphony Orchestra. Z orkiestrą tą odbył liczne tournée po Europie, podczas których dwukrotnie odwiedził Polskę. Dla firmy Hyperion nagrał 4 płyty z cyklu Romantic Piano Concerto ? druga z tych płyt uzyskała nagrodę pisma Gramophone jako najlepsza płyta roku 1992.

Jerzy Maksymiuk występuje również jako gościnny dyrygent z tak renomowanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony, Israel Chamber Orchestra, Los Angeles Chamber Orchestra. Jednocześnie stale występuje z polskimi zespołami, m.in. z Sinfonią Varsovia, zespołem powstałym z dawnej Polskiej Orkiestry Kameralnej.

W marcu 1990 Jerzy Maksymiuk prowadził przedstawienie opery W. A. Mozarta Don Giovanni w English National Opera. W tym samym teatrze poprowadził Zemstę Nietoperza J. Straussa. W 1990 otrzymał honorowy tytuł Doctor of Letters w Strathclyde University.