ETR

Janusz Szrom

Janusz Szrom

Najpierw był fortepian – w Ognisku Muzycznym przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Nysie. Potem – przez 12 lat – trąbka. W szkołach muzycznych w Chrzanowie i Krakowie. W 1989 roku Janusz Szrom rozpoczął naukę gry na organach na Wydziale Muzyki Liturgicznej Papieskiej Akademii Teologicznej, a rok później zdał egzamin wstępny na Wydział Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Ale gdy w 1991 roku dostał się na Akademię Muzyczną w Katowicach, na tej uczelni dokończył swoją edukację, zostając w roku 1995 absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Dziś jest znanym wokalistą jazzowym. W 2009 roku zajął II miejsce w plebiscycie Jazz Top 2008 czasopisma Jazz Forum w kategorii Wokalista Roku, a w kolejnej edycji plebiscytu (Jazz Top 2009) zajął I miejsce. Bierze udział w festiwalach muzycznych (m. in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Iławie, Jazz Standard Festival w Siedlcach, Jazz w Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu), śpiewa i nagrywa z takimi artystami jak Włodzimierz Nahorny, Ewa Bem, Andrzej Jagodziński, Wojciech Młynarski…

Oprócz wokalistyki artysta zajmuje się również kompozycją, aranżacją oraz pedagogiką. Od wielu lat wykłada na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży.