Jan LISIECKI
Jan LISIECKI
Krytycy nazywają go „arystokratą fortepianu”, „wybitnym talentem”, „jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów” i chwalą go za dojrzałe, „niezwykle poetyckie i obdarzone wyobraźnią” interpretacje. On sam mówi skromnie: – „Nie mam kontroli nad tym jak i co o mnie piszą, i nie ma to dla mnie dużego znaczenia. Nie zgadzam się z tymi górnolotnymi porównaniami. Chopin swoją muzykę zostawił w prezencie nam wszystkim, a ja ją tylko gram”.
Jan Lisiecki urodził się w 1995 roku, w Calgary (Kanada). Ma polskie korzenie – jego ojciec pochodzi z Poznania, a mama z Gdańska (oboje są absolwentami poznańskiej Akademii Rolniczej, obecnego Uniwersytetu Przyrodniczego). Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, a mając 9 lat wygrał konkurs muzyczny w Calgary (jako najmłodszy zwycięzca w jego historii) i pierwszy raz wystąpił z orkiestrą. Sześć lat później, jako 15-latek, podpisał ekskluzywny kontrakt z Deutsche Grammophon stając się najmłodszym pianistą w historii tej znakomitej i prestiżowej wytwórni, który dla niej nagrywa. Dotychczas jej nakładem ukazały się dwie jego płyty: z koncertami fortepianowymi nr 20 i 21 Wolfganga Amadeusa Mozarta (z Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks pod dyrekcją Christiana Zachariasa) i etiudami Fryderyka Chopina. Ponadto Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał zarejestrowane podczas warszawskich festiwali „Chopin i jego Europa” w 2008 i 2009 roku oba koncerty Fryderyka Chopina, które Jan Lisiecki wykonał z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Howarda Shelleya – nagranie to zdobyło prestiżową nagrodę Diapason Decouverte, a w Polsce uzyskało status Złotej Płyty.
Młody pianista podróżuje po całym świecie dając około setki koncertów rocznie. Wśród nich są także bardzo prestiżowe – m. in. otwierające sezon artystyczny w Paryżu, międzynarodowy festiwal muzyczny w Seulu czy występ na słynnym festiwalu w Verbier w Szwajcarii, a także granie przed królową Elżbietą II i 100-tysięczną publicznością na Parliament Hill w Ottawie. W 2013 roku Jan Lisiecki zadebiutował na słynnym festiwalu BBC Proms w Londynie. W kwietniu 2014 roku zagrał w jednym tygodniu trzy różne koncerty Wolfganga Amadeusa Mozarta z Philadelphia Orchestra pod batutą Yannicka Nézet-Séguina.
Lisiecki występował już w słynnych salach koncertowych m. in. USA (ma za sobą debiut w nowojorskiej Carnegie Hall), Kanady, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Polski, Portugalii, Japonii, Chin i Korei Południowej. Grał z takimi orkiestrami jak New York Philharmonic Orchestra, BBC Symphony, L’Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia czy MDR Sinfonieorchester, mediolańska Orchestra Filarmonica della Scala czy Deutsches Symphonie-Orchester Berlin.
Młody artysta często daje koncerty na rzecz instytucji charytatywnych, m.in. David Foster Foundation, Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Fundacji „Wish Upon a Star”. W 2008 otrzymał od kanadyjskiego UNICEF-u tytuł National Youth Representative, a w 2012 roku został mianowany Ambasadorem UNICEF w Kanadzie.
Poznańscy melomani zachwycali się nim podczas koncertu kończącego sezon artystyczny 2012/2013 Filharmonii Poznańskiej oraz listopadzie 2015 roku, gdy interpretował wszystkie pięć koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena.