ETR

Jan LISIECKI

Jan LISIECKI

Krytycy nazywają go “arystokratą fortepianu”, “wybitnym talentem”, “jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów”, i chwalą go za dojrzałe, “niezwykle poetyckie i obdarzone wyobraźnią” interpretacje.

Jan Lisiecki urodził się w 1995 roku, w Calgary, w Kanadzie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Konserwatorium Uniwersytetu Mount Royal. Z orkiestra zadebiutował w wieku 9 lat, i od tego czasu wystąpił z orkiestrami ponad 50 razy, m.in. z National Arts Centre Orchestra, L’Orchestre Symphonique de Québec, Minnesota Orchestra, L’Orchestre Symphonique de Montréal, National Academy Orchestra, Sinfonietta Cracovia oraz Sinfonia Varsovia.

Mając zaledwie 15 lat, pianista miał już znaczącą pozycję na scenie muzycznej. Jego występ na Gali MIDEM, w styczniu 2010, gdzie reprezentował Polskę grając Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, nazwano “olśniewającym” a polska prasa pisała, że “młody Jan gra jak Fryderyk”. Zastępował Nelsona Freire w czterech koncertach we Francji, a miesiąc później, w maju, Lisiecki otwierał Międzynarodowy Festiwal w Korei.

Lisiecki występował m.in. w Carnegie Hall, Salle Cortot, Kaufman Hall, Gasteig, Seoul Arts Centre oraz w wielu innych salach koncertowych USA, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Francji, Polski, Japonii, Chin, Korei, Gwatemalii i Kanady; z takimi artystami jak Yo-Yo Ma i Emanuel Ax. Współpracował z wybitnymi dyrygentami m.in. z Pinchasem Zukermanem oraz z kwartetami: New Zealand String Quartet, Quatour Ebene, Canadian Chamber Players i Penderecki String Quartet. Bywa gościem wielu międzynarodowych festiwali muzycznych – Merano Festival, Menton Festival, d’Auvers-sur-Oise Festival, Międzynarodowego Festiwalu w Seulu – oraz wielu innych festiwali w USA i Kanadzie.

Debiutanckiej płycie Lisieckiego, wydanej przez Instutut Fryderyka Chopina w 2010, przyznano we Francji prestiżową nagrodę Diapason za “największe odkrycie” i spotyka się ona z gorącym przyjęciem przez krytykę na całym świecie. Płyta jest zapisem koncertów fortepianowych f-moll i e-moll Fryderyka Chopina granych w ramach festiwalu “Chopin i jego Europa” w 2008 i 2009 roku. Koncerty odbyły się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą brytyjskiego pianisty i dyrygenta Howarda Shelleya. Płyta otwiera nową serią nagrań Instytutu realizowanych na fortepianach współczesnych. Francuski Magazyn Diapason określa Lisieckiego jako “prawdziwego wirtuoza o wspaniałej energii, niesamowicie naturalnego w wykonaniach”.

W uznaniu za poetyckie i dojrzałe wykonania Lisiecki otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym w 2010 roku “Debut Atlantic” i “Objawienia” CBC Radio-Canada Musique.

W Kanadzie artysta zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Grand Prix na Konkursie Orchestre Symphonique de Montreal (2009, jako najmłodszy laureat w historii), Canadian Music Competitions (2008) i Canadian Music Festival (2008, jako najmłodszy laureat w historii festiwalu). Jest też laureatem siedmiu międzynarodowych konkursów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, i Japonii, w tym zdobywcą dwóch pierwszych nagród.
Jan Lisiecki często daje koncerty na rzecz instytucji charytatywnych, m.in. David Foster Foundation, Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Fundacji “Wish Upon a Star”. W 2008 otrzymał od kanadyjskiego UNICEF-u tytuł ‘National Youth Representative’.

Występował także dla licznych osobistości świata polityki, m.in. dla królowej Anglii Elżbiety II (koncert w Kanadzie, który wysłuchała też stutysięczna publiczność)) oraz z recitalem w Rideau Hall dla gubernator generalnej Kanady, Michaëlle Jean, która w liście do artysty napisała: “Jesteś dziś inspiracją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych ze wszystkich zakątków Kanady.”