Gość specjalny: Capella Zamku Rydzyńskiego
Gość specjalny:
Capella Zamku Rydzyńskiego
Zespół powstał w październiku 1985 roku przy zamku w Rydzynie, dawnej siedzibie Leszczyńskich i Sułkowskich. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest trębacz Mieczysław Leśniczak, a tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, na co dzień pracujący w poznańskich orkiestrach: Filharmonii Poznańskiej, Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego.
Od 1993 roku capella jest Reprezentacyjnym Zespołem Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego działającego przy Naczelnej Radzie Łowieckiej i Zarządzie Głównym PZŁ w Warszawie, a mecenat nad nim prawują: Stowarzyszenie Inżynierów Techników Mechaników Polskich oraz Polski Związek Łowiecki. Początkowo ambicją zespołu, jednego z niewielu jakie działają w Polsce przy obiektach zabytkowych, było kultywowanie zapomnianej polskiej tradycji związanej z życiem dworskim i myślistwem. Z czasem jednak zespół poszerzył swój repertuar o muzykę współczesną i popularno-rozrywkową.
Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową – występuje w prestiżowych salach koncertowych, pałacach, zamkach i katedrach w Polsce oraz poza granicami kraju: w Niemczech, Austrii, Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Danii, na Ukrainie i Białorusi.
W roku 1986 wziął udział w Europejskim Festiwalu Muzyki Dworskiej i Myśliwskiej na Zamku Hohenwerfen koło Salzburga w Austrii. W roku 2000 zespół koncertował na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze, a 2006 roku reprezentował Polskę na Światowej Wystawie Łowieckiej w Dortmundzie. W 2011 roku Capella grała w Berdyczowie i Chmielnickim na Ukrainie w ramach Światowych Dni Polonii oraz dała koncert w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Zespół współpracuje z solistami Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Poznaniu, Teatru Narodowego i Warszawskiej Opery Kameralnej oraz aktorami Teatru Nowego w Poznaniu. Występuje również w radiu i telewizji oraz zapraszany jest do udziału w międzynarodowych festiwalach muzycznych – muzyki dworskiej, myśliwskiej oraz muzyki organowej i kameralnej.
W 2011 roku zespół został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.