ETR

Special Guest: The Rydzyna Castle Capella

Special Guest:
The Rydzyna Castle Capella

Zespół powstał w październiku 1985 roku przy zamku w Rydzynie, dawnej siedzibie Leszczyńskich i Sułkowskich. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest trębacz Mieczysław Leśniczak, a tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, na co dzień pracujący w poznańskich orkiestrach: Filharmonii Poznańskiej,  Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego.

Od 1993 roku capella jest Reprezentacyjnym Zespołem Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego działającego przy Naczelnej Radzie Łowieckiej i Zarządzie Głównym PZŁ w Warszawie, a mecenat nad nim prawują: Stowarzyszenie Inżynierów Techników Mechaników Polskich oraz Polski Związek Łowiecki. Początkowo ambicją zespołu, jednego z niewielu jakie działają w Polsce przy obiektach zabytkowych, było kultywowanie zapomnianej polskiej tradycji związanej z życiem dworskim i myślistwem. Z czasem jednak zespół poszerzył swój repertuar o muzykę współczesną i popularno-rozrywkową.

Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową  – występuje w prestiżowych salach koncertowych, pałacach, zamkach i katedrach w Polsce oraz poza granicami kraju:  w Niemczech, Austrii, Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Danii, na Ukrainie i Białorusi.

W roku 1986 wziął udział w Europejskim Festiwalu Muzyki Dworskiej i Myśliwskiej na Zamku  Hohenwerfen koło Salzburga w Austrii. W roku 2000 zespół koncertował na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze, a  2006 roku reprezentował Polskę na Światowej Wystawie Łowieckiej w Dortmundzie.  W 2011 roku Capella grała w Berdyczowie i Chmielnickim na Ukrainie w ramach Światowych Dni Polonii oraz dała koncert  w Parlamencie Europejskim w Brukseli.  

Zespół współpracuje z solistami Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego  w Poznaniu, Teatru Narodowego i  Warszawskiej Opery Kameralnej oraz aktorami Teatru Nowego w Poznaniu.  Występuje również w radiu i telewizji oraz zapraszany jest do udziału w międzynarodowych festiwalach muzycznych – muzyki dworskiej, myśliwskiej oraz muzyki organowej i kameralnej.

W 2011 roku zespół został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.