ETR

Chór Filharmonii Narodowej

Chór Filharmonii Narodowej

Chór Filharmonii Narodowej rozpoczął działalność artystyczną w 1953 roku pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Od 1978 roku do 2016 funkcje tę pełnił  Henryk Wojnarowski. Od początku 2017 roku szefem chóru jest Bartosz Michałowski.

Głównym nurtem działalności artystycznej zespołu jest udział w koncertach symfonicznych i oratoryjnych z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz a cappella na macierzystej estradzie w Warszawie, ale chór znany jest także poza granicami Polski – koncertował w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Izraelu, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Turcji, na Litwie, Łotwie, we Francji i Włoszech, a w 2015 roku wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej brał udział w tournée koncertowym w Wielkiej Brytanii. Zapraszany jest również na wspólne koncerty przez takie orkiestry jak Filharmonicy Berlińscy i Monachijscy, Berlińska Orkiestra Radiowa, Orkiestra RIAS, Bamberger Symphoniker, orkiestry symfoniczne w Tel Awiwie i Jerozolimie, Orkiestra Akademii Santa Cecilia w Rzymie, Orkiestra Opery w Brukseli, Orkiestra Symfoniczna w Palermo, Orkiestra La Scali w Mediolanie.

Ważnym wydarzeniem w dziejach zespołu było zaproszenie do udziału w spektaklach opery AtemFranco Donatoniego w La Scali (1985). Ten pierwszy występ chóru na scenie operowej zaowocował kolejnymi zaproszeniami i udziałem zespołu w spektaklach operowych teatrów nie tylko w Mediolanie, ale także w Wenecji, Paryżu, Palermo i Pesaro .

Zespołem dyrygowali wybitni mistrzowie batuty, w tym m.in. Gary Bertini, Charles Dutoit, Vladimir Fedoseyev, Sir Charles Groves, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Witold Lutosławski, Lorin Maazel, Jerzy Maksymiuk,  Kurt Masur, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Krzysztof Penderecki, Sir Simon Rattle, Helmuth Rilling, Jerzy Semkow, David Shallon, Giuseppe Sinopoli, Stanisław Skrowaczewski, Leopold Stokowski, Igor Strawiński, Tadeusz Strugała, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit.

Ogromny repertuar Chóru Filharmonii Narodowej obejmuje ponad 400 dzieł oratoryjnych i utworów a cappella różnych epok – od średniowiecza do współczesności. Szczególne miejsce w repertuarze chóru zajmuje muzyka polska, a zwłaszcza twórczość Krzysztofa Pendereckiego. Zespół wykonuje wszystkie jego dzieła oratoryjne i a cappella, a wiele z nich uwiecznił na płytach. W lutym 2017 roku pierwsza płyta z cyklu Penderecki conducts Penderecki (z utworami: Dies illa, Psalmy Dawida, Hymny do św. Daniiła i Wojciecha) otrzymała prestiżową nagrodę Grammy w kategorii Best Choral Performance. Do nagrody Grammy dwukrotnie były nominowane nagrania Pasji wg św. Łukasza, Polskiego Requiem Siedmiu bram Jerozolimy, Jutrzni Krzysztofa Pendereckiego oraz Stabat Mater Karola Szymanowskiego. Chór Filharmonii Narodowej jest też laureatem nagród Fryderyka (pierwsza płyta z Mszami  Stanisława Moniuszki (DUX), 2009; Missa pro defunctis Romana Maciejewskiego, 2011; monograficzny album z muzyką Karola Szymanowskiego, 2018; nagranie opery Hagith Karola Szymanowskiego, 2020), a także Złotego Orfeusza przyznanego przez francuską Academie du Disque za druga płytę z Mszami Moniuszki.