ETR

Armando Garcia Fernandez

Armando Garcia Fernandez

Armando Garcia Fernandez swą muzyczną karierę rozpoczął od nauki gry na skrzypcach w Konserwatorium Muzycznym im. Rafaela Cabrera Martinez w rodzinnym mieście Bayamo, skąd po pięciu latach wyjechał do Hawany, aby doskonalić swe umiejętności w Konserwatorium Alejandro Garcia Caturla pod kierunkiem Carmen Amador oraz Carmen Luizy Blanco.

Jego nieprzeciętne zdolności zostały zauważone przez takich mistrzów jak Ricardo Justiz, Julian Corrales i Hector Barrientos. Pod ich skrzydłami ukończył z najwyższymi notami Escuela Nacional de Arte w Hawanie.

Karierę artystyczną rozpoczął już w trakcie studiów zakładając kwintet instrumentów smyczkowych Diapasón. Zainspirowany przez pianistę Chucho Valdesa nadał swojej twórczości nowy styl, włączając do repertuaru elementy popularnej kubańskiej muzyki tanecznej.

Młodzi muzycy, pracujący pod kierunkiem Armando Garcii Fernandeza, pełniącego
w zespole rolę pierwszego skrzypka, dyrygenta i menagera, zostali zauważeni w świecie muzycznym. Koncertowali w Amsterdamie, Hadze, Utrechcie, Antwerpii, Bonn, Kolonii, Neapolu Rzymie, Wiedniu, Paryżu, Finlandii i prawie całej Hiszpanii. Połączenie elementów kubańskiego folkloru z jazzem wzbudziło zainteresowanie i zachwyt także w Rosji i Ameryce Łacińskiej.

Efektem ich podróży była płyta Son de almendra z dyskografią EGREM, oraz zaproszenia do udziału w licznych festiwalach, między innymi w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej w Santander i festiwalu Las Nit Mediterraneas de Altea (Hiszpania) oraz festiwalu muzyki jazzowej w Hawanie i Wiedniu.

W 1998 roku Armando Garcia Fernandez na stałe osiadł ze swoją grupą w Hiszpanii poszerzając swą aktywność o działalność kompozytorską i producencką i współpracując z takimi artystami jak Antonio Canales, pinistami Pedro Ojesto i Ramon Valle śpiewakiem
El Guardian, aktorką Gemma Cuervo, duetem Geme i Pavel, a także siostrami Faez
de Camaguey.

W 2006 roku artysta podjął pierwsze próby pracy z orkiestrą kameralną. Wynikiem tych działań było stworzenie, wspólnie z braćmi Pinana, drugiej mszy flamenco.

Polskim akcentem w działalności Armado Garcii Fernandeza był koncert Orkiestry Filharmonii Lubelskiej pod jego batutą w roku 2007. Zaprezentował na nim własne kompozycje flamenco na smyczki i gitarę, odnosząc wielki sukces i zbierając pochlebne recenzje publiczności i krytyki.

Obecnie Armando Garcia Fernandez nadal współpracuje z kwintetem instrumentów smyczkowych Diapasón oraz orkiestrami kameralnymi, pozostając wiernym muzyce flamenco, jazz a przede wszystkim muzyce kubańskiej.