ETR

Agnieszka Franków-Żelazny

Agnieszka Franków-Żelazny

Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie ukończyła dyrygenturę chóralną na Wydziale Edukacji Muzycznej oraz śpiew na Wydziale Wokalnym. Ukończyła również biologię na Uniwersytecie Wrocławskim i Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Swoja przygodę z chóralistyka rozpoczęła jako chórzystka w Chórze Mieszanym Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, a kontynuowała w akademickich zespołach wrocławskich.

W 1999 roku założyła chór "Con Amore" przy Zespole Szkół Nr 1 we Wrocławiu, z którym w latach 2000 i 2001 otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Bydgoszczy. Od XI 1999 do II 2000 pełniła funkcję dyrygenta i kierownika artystycznego Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej.

W latach 1993-1999 była członkiem Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej IN TERRA PAX, gdzie w latach 1997-1999 pełniła funkcję instruktora głosowego. W roku 2000 założyła Chór Kameralny Akademii Medycznej we Wrocławiu, z którym do dziś odnosi liczne sukcesy na konkursach w kraju i za granicą. Od czerwca 2006 roku jest dyrektorem artystycznym Chóru Filharmonii Wrocławskiej.

Występowała jako gościnny dyrygent lub chórmistrz takich zespołów jak: Chór Filharmonii Śląskiej, Gabrieli Consort, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławski Zespół Solistów „Ricordanza”, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Chór Festiwalowy Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

Była kilkakrotnie nagradzana na konkursach chóralnych i dyrygenckich. W 2004 roku otrzymała I Nagrodę X Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, zdobywając jednocześnie nagrody specjalne: za najlepszą metodę pracy z chórem i najlepszą metodę pracy nad techniką wokalną. Kilkakrotnie otrzymywała nagrody dla najlepszego dyrygenta: Legnica Cantat 2004, 2006, 2008, 2010, Gaude Cantem 2005.

W kwietniu 2004 r. została wybrana najlepszą studentką Akademii Muzycznej i reprezentując swoją uczelnię otrzymała I miejsce szczebla regionalnego konkursu na najlepszego studenta Primus Inter Pares. Laureatka Wrocławskiej Nagrody Muzycznej w roku 2010.

W zrealizowanym repertuarze ma ponad 500 utworów muzyki chóralnej a cappella oraz 70 dzieł wokalno-instrumentalnych.

Obok działalności artystycznej ważne miejsce w pracy Agnieszki Franków-Żelazny zajmuje działalność dydaktyczna. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prowadząc zajęcia z dyrygowania i emisji głosu. Ma za sobą udział w wielu kursach i seminariach dyrygenckich. Często zapraszana jest jako konsultant wokalny prowadząc warsztaty dla chórmistrzów oraz zespołów chóralnych.

Agnieszka Franków-Żelazny jest pełną entuzjazmu i energii osobą o wielkiej wrażliwości muzycznej, dla której praca z chórem jest ogromną pasją i życiowym wyzwaniem.