IV Koncert fortepianowy G-dur Ludwiga van Beethovena zabrzmi podczas najbliższego Koncertu Internetowego w piątek, 23 kwietnia, o godz. 19. Przy fortepianie – niemiecki pianista Martin Stadtfeld, a Filharmonikami Poznańskimi dyryguje Łukasz Borowicz.
IV Koncert fortepianowy po raz pierwszy wykonany został podczas prywatnego koncertu w pałacu księcia Josepha Franza Lobkowitza, w marcu 1807 roku. Szerokie grono melomanów miało okazję wysłuchać go 22 grudnia 1808 roku w Theater an der Wien, podczas kompozytorskiego wieczoru Mistrza z Bonn. Tyle, że po tym wydarzeniu koncert został na lata… zapomniany (dla świata odkrył go ponownie dopiero Feliks Mendelssohn-Bartholdy w 1836 roku). I trudno się temu dziwić skoro w ów grudniowy wieczór wiedeński, obok koncertu zabrzmiały jeszcze: dwie symfonie (V i VI), Fantazja chorałowa c-moll, fragmenty Mszy C-dur op. 86, improwizacje fortepianowe oraz aria koncertowa Ah! perfido – Per pietà. Całość trwała około czterech godzin!
IV Koncert fortepianowy powstał w latach 1805-1806 i uważany jest za pierwszy pośród koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena, który reprezentuje własny styl kompozytora. Na swoje czasy był nietypowy – utwór rozpoczyna bowiem partia fortepianu czyli instrumentu solowego, a nie orkiestry, co do tej pory właściwie się nie zdarzało. Od błyskotliwych muzycznych ozdobników, dających pole do popisu soliście, Koncert ten, zwany jest skowronkowym. Czy może być lepsza koncertowa rekomendacja na wytęsknioną przez wszystkich wiosnę?
A na deser – Sonata fortepianowa A-dur nr 2 op. 2 Ludwiga van Beethovena. To druga z trzech sonat z opusu 2, które młody Beethoven zadedykował Josephowi Haydnowi. Powstała w roku 1796 roku, we wczesnym okresie twórczości kompozytora.
WYKONAWCY:
Martin STADTFELD – fortepian
Łukasz BOROWICZ – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
PROGRAM:
- Ludwig van Beethoven, IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58
Allegro moderato
Andante con moto
Rondo. Vivace
- Ludwig van Beethoven, Sonata fortepianowa A-dur nr 2 op. 2 część II – Largo appasionato
Patronat honorowy
Projekt realizowany przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej