ETR
13 marca 2021 25. WIELKANOCNY FESTIWAL LUDWIGA VAN BEETHOVENA. Nieznane opery znanych twórców

Dwie opery - Sāvitri Gustava Holsta i Sancta Susanna Paula Hindemitha – wypełnią jeden z wieczorów 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Zabrzmią 26 marca o godz. 19.30 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, w festiwalowym cyklu Nieznane opery znanych twórców. Wykonane zostaną w wersji koncertowej, a ich transmisji będzie można wysłuchać na antenie Programu 2 Polskiego Radia i obejrzeć na kanale YouTube Polskiego Radia.  

Sāvitri Gustava Holsta narodziła się z fascynacji kompozytora kulturą Wschodu. Opowiada o legendarnej parze kochanków: Sāvitri i Satyavānie i o sile ich miłości tak wielkiej, że pokonała śmierć. Historię tę kompozytor zaczerpnął z jednej z ksiąg Mahabharaty, wielkiego hinduistycznego poematu epickiego zapisanego w sanskrycie. Opera Holsta jest rodzajem wokalno-instrumentalnej medytacji.

Na zasadzie kontrastu zabrzmi Sancta Susanna Paula Hindemitha. Opera powstała w ciągu dwóch tygodni, na przełomie stycznia i lutego 1921 roku, w czasach wielkiego fermentu politycznego i kulturowego Republiki Weimarskiej. Hindemith, uważany za czołowego kompozytora moderny niemieckiej, miał - tworząc to dzieło - 26 lat.

Powstała przed stu laty Sancta Susanna miała premierę w 1922 roku we Frankfurcie. Dzieło to należy do klasyki światowego repertuaru opery XX-wiecznej. W minionych latach wystawiana była m. in. w Operze Paryskiej, mediolańskiej La Scali, londyńskiej Covent Garden oraz w wersji koncertowej w Filharmonii Nowojorskiej.

Fabuła oparta jest na tekście Augusta Stramma, uważanego za pierwszego niemieckiego poetę ekspresjonistycznego, który zginął podczas I wojny światowej. Jej istotą jest kwestia opętania przez Szatana, co dziś nasuwa skojarzenia z Ognistym aniołem Siergieja Prokofiewa czy dużo późniejszymi Diabłami z Loudun Krzysztofa Pendereckiego. 

Sāvitri i Sancta Susanna różnią się językiem muzycznym i stylem. Utwór Holsta przywołuje atmosferę pradawnej przeszłości, natomiast opera Hindemitha to ekspresjonizm w czystej postaci.    

 

Piątek, 26 marca 2021, godz. 19.30, Aula Uniwersytecka

25.WIELKANOCNY FESTIWAL LUDWIGA VAN BEETHOVENA
NIEZNANE OPERY ZNANYCH TWÓRCÓW
KONCERT ONLINE

WYKONAWCY:

Justyna OŁÓW (Sāvitri) - mezzosopran
Krystian KRZESZOWIAK (Satyavān) - tenor
Mariusz GODLEWSKI (Śmierć) - baryton
Katarzyna HOŁYSZ (Susanna) - sopran
Anna BERNACKA (Klementia) - mezzosopran
Anna LUBAŃSKA (Stara zakonnica) - mezzosopran
Poznański Chór Kameralny
Bartosz Michałowski - przygotowanie chóru
Łukasz BOROWICZ - dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

  • Gustav HolstSāvitri (opera w wersji koncertowej)
  • Paul HindemithSancta Susanna op. 21 (opera w wersji koncertowej)

Transmisja koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz online na kanale YouTube Polskiego Radia

 

Partnerzy: