ETR
09 maja 2020 Zapraszamy do… tanga

W niedzielę, 10 maja o godzinie 18 zapraszamy na kolejną odsłonę muzycznych niespodzianek przygotowanych dla melomanów przez muzyków Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i współpracujących z nią artystów. Tym razem będziemy mogli posłuchać Wojciecha Jelińskiego puzonisty-solisty Orkiestry FP, absolwenta Akademii Herberta von Karajana, współpracownika Berlińskich Filharmoników oraz pianistki Natalii Domańskiej.  W ich wykonaniu usłyszymy Libertango Astora Piazzolli, najsłynniejszego kompozytora Ameryki Łacińskiej.

Był rok 1974, gdy – za namową swojego włoskiego menedżera – Astor Piazzolla mieszkający wówczas w Rzymie napisał osiem krótkich utworów. Z różnymi kłopotami płytę z nimi nagrano i wydano w Mediolanie w tym samym roku. A że spośród owych ośmiu numerów szczególnie wyróżniało się Libertango, cała płyta od niego wzięła tytuł.  

Libertango błyskawicznie stało się przebojem. Sam kompozytor tak o nim mówił:  Nazwałem go tak, wykorzystując słowa wolność i tango, bo zabrzmiał  jak hymn wolności.  

Libertango powstałe jako utwór instrumentalny doczekało się też wersji wokalnej – w 1990 roku hiszpańskie słowa do niego dopisał urugwajski poeta Horacio Ferrer, współpracujący z Piazzollą. 

Dziś trudno zliczyć aranżacje i wykonania tego przeboju.  Wojciech Jeliński, puzonista-solista Orkiestry Filharmonii Poznańskiej  oraz Natalia Domańska (fortepian) zagrają Libertango Astora Piazzolli w aranżacji Nikolaja Bentzona i Ebbe Ringbloma.

Wykonawcy:

Wojciech Jeliński – puzon

Natalia Domańska – fortepian

Program:

  • Astor Piazzolla – Libertango   – ar. Nikolaj Bentzon/Ebbe Ringblom