ETR
17 maja 2021 TE DEUM

Te Deum  tak zatytułowany jest najbliższy koncert, na który Filharmonia Poznańska  zaprasza melomanów w najbliższy piątek, 21 maja o godz. 19 do Auli Uniwersyteckiej. Tytuł jest nieprzypadkowy, bowiem to właśnie Te Deum – jedno Karola Kurpińskiego (pochodzącego z wielkopolskich Włoszakowic), drugie Josepha Haydna zdominują piątkowy wieczór. 

Premiera Te Deum Karola Kurpińskiego odbyła się 24 maja 1829 roku w katedrze św. Jana w Warszawie, podczas uroczystości związanych z intronizacją cara Mikołaja I na króla Polski. Było to jedno z trzech dzieł (obok Veni Creator Karola Solivy i Mszy uroczystej Józefa Elsnera) specjalnie napisanych na tę okazję. Te trzy kompozycje zostały twórcom zlecone, a oni sami, niezbyt chętni do pisania na taką okazję, podobno… ciągnęli losy, który z utworów któremu z nich ma przypaść. Tak o nim pisze Łukasz Borowicz w książce programowej najbliższego koncertu:  Pomimo skomplikowanych czasów i okoliczności narodziło siędzieło prezentujące najlepsze cechy dojrzałego stylu Kurpińskiego. Doświadczenie operowe Kurpińskiego widoczne jest praktycznie w każdej części, zwraca uwagę liryczne solo klarnetowe rodem z oper Donizettiego, a imponujące solo skrzypcowe jest zapewne związane wpływem Niccola Paganiniego, który także koncertował w Warszawie w związku z koronacją Mikołaja I.

Ogromnym bogactwem treści nasycone jest także Te Deum Josepha Haydna, powstałe w latach 90. XVIII stulecia, a i obecność krótkiego i przepięknego utworu  Wolfganga Amadeusa Mozarta w programie wieczoru jest nieprzypadkowa – dla Karola Kurpińskiego jedną z najważniejszych inspiracji była muzyka właśnie tego kompzoytora. 

 

WYKONAWCY:

Magdalena STEFANIAK – sopran
Katarzyna BELKIUS – sopran
Dominika STEFAŃSKA – mezzosopran
Mykhailo KUSHLYK –  tenor
Piotr MACIEJOWSKI – tenor
Paweł HORODYSKI – bas
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Jan Łukaszewski – przygotowanie chóru
Łukasz BOROWICZ – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

  • Joseph Haydn, Te Deum for the Empress Maria Theresa Hob.XXIIIc:2
  • Wolfgang Amadeus Mozart, Laudate Dominum omnes gentes z Vesperae solennes de confessore KV 339
  • Karol Kurpiński, Te Deum

Karnety: DL | SG | MW
Bilety: cena A

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca