ETR
20 grudnia 2018 SYMFONIA WIELKOPOLSKA 1918 – NIEZWYKŁY ALBUM FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Pieśni czasów powstania wielkopolskiego  oraz utwór dedykowany bohaterom powstania, a napisany po stu latach od tego wydarzenia, znalazły się na płycie niezwykłego albumu wydanego właśnie przez Filharmonię Poznańską  – Symfonia Wielkopolska 1918.  Otwiera  ją osiem pieśni z czasów powstania wielkopolskiego przygotowanych na zamówienie Filharmonii Poznańskiej w nowych aranżacjach współczesnych młodych kompozytorów (Jana Krutula, Dominika Puka, Marka Raczyńskiego i Jakuba Szafrańskiego). Także na zamówienie Filharmonii Poznańskiej Marek Sewen skomponował  tytułową  Symfonię Wielkopolską 1918.

Pieśni nagrane zostały przez Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, natomiast wykonawcami  symfonii są Poznańscy Filharmonicy oraz Poznańskie Słowiki pod batutą Łukasza Borowicza.  W booklecie albumu, obok informacji o utworach, ich kompozytorach i wykonawcach, znalazł się także tekst o powstaniu wielkopolskim, jego przebiegu i znaczeniu w dziejach Polski oraz archiwalne zdjęcia sprzed stu lat.

Premiera albumu płytowego, który ukazał się nakładem wytwórni fonograficznej DUX, odbędzie się 29 grudnia 2018 roku  w Auli UAM o godz. 18 podczas koncertu  „Symfonia Wielkopolska 1918”.

Album można kupić podczas koncertów Filharmonii Poznańskiej oraz w dobrych sklepach muzycznych.

Symfonia Wielkopolska 1918