ETR
20 marca 2022 Recenzje premiery w Opera National du Rhin, pod muzycznym kierownictwem
Łukasza Borowicza

Łukasz Borowicz – dyrektor muzyczny i dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej przygotował najnowszą premierę w Operze w Strasburgu. Prezentacja pod jego batutą spotkała się ze wspaniałym przyjęciem publiczności oraz krytyki francuskiej. Kolejne przedstawienia zaplanowano do 3 kwietnia; także w Miluzie. Zapraszamy do lektury fragmentów pierwszych recenzji:

forumopera.com
Yvan Beuvard
Strasbourg, 17 marca 2022

(…) Dyrygent, Łukasz Borowicz, wykazał się szczególną czujnością na ów dodatek luźnej improwizacji, która zarażała także muzyków orkiestry z Miluzy; widać, że celuje w tego rodzaju wymagającej ekspresji. Z tego drugiego dzieła zapamiętamy na pewno – oprócz zachwycającej choreografii – świetną orkiestrację. Zastosowano tu tak naprawdę wersję oryginalną, z roku 1915, pisaną na małą orkiestrę (teatr nie posiadał kanału). Słuchając jej, zapomina się o wszystkich wersjach symfonicznych, nawet tych najbardziej błyskotliwych. Chropowata zmysłowość, silna rytmizacja, w dwóch obrazach wzmocniona przez wirtuozowskie zapateado siedmiorga tancerzy, były po prostu niesłychane i z pewnością godne są jakiegoś utrwalenia. Również popularny Taniec ognia nabrał akcentów niezwykłego autentyzmu, zresztą cała fascynująca partytura wręcz oczarowała publiczność. (…)
Wyjątkowy wieczór, niezapomniany.

www.forumopera.com

ResMusica musique classique et danse
Michel Thomé
Strasburg, 17 marca 2022

(…) Nowa orkiestracja cyklu, dokonana przez Arthura Lavandier, pozwala Orkiestrze symfonicznej Miluzy, skameralizowanej i prowadzonej z precyzją przez Łukasza Borowicza, zabłysnąć tysiącem ogni i pokazać swą instrumentalną maestrię. (…)

www.resmusica.com

Opera Online
Laurent Vilarem
Strasburg, 15 marca 2022

(…) Natychmiast daje się zauważyć doskonałość Orchestre symphonique de Mulhouse, a zwłaszcza jej wyrafinowane prowadzenie przez Łukasza Borowicza, który z oddaniem czuwa nad dramaturgią wieczoru. (…)

www.opera-online.com