Jeden z najwybitniejszych polskich urologów, ikona poznańskiej medycyny…. Całe zawodowe życie związał z poznańską Akademią Medyczną (obecnie Uniwersytet Medyczny), w której przeszedł wszystkie szczeble kariery naukowej – od asystenta do profesora zwyczajnego.
Przez ponad 20 lat, od 1989 roku, kierował Kliniką Urologii Akademii Medycznej oraz Katedrą Urologii Akademii Medycznej. Był także długoletnim ordynatorem w Szpitalu Miejskim przy ul. Szwajcarskiej, województwem konsultantem w dziedzinie urologii w kilku regionach w Polsce oraz organizatorem kilku Międzynarodowych Kongresów Urologicznych, które odbyły się w Poznaniu. A do tego autorem prac naukowych.
Zasłynął jako doskonały diagnosta i chirurg, ale także jako życzliwy i pogodny człowiek. W uznaniu zasług i osiągnięć lekarskich, ale – jak podkreślono w uchwale Rady Miasta Poznania – także za oddanie i życzliwość okazywane pacjentom, radni przyznali mu tytuł Zasłużony dla miasta Poznania.
My zapamiętamy go jako wiernego melomana koncertów Filharmonii Poznańskiej, na których od lat bywał regularnie. I przyjaciela naszej instytucji. Bo muzyka była dla niego ważna przez całe życie. A ponadto interesował się historią, malarstwem, literaturą…. Długo można było z nim dyskutować o sztuce po piątkowych koncertach…
Zbigniew Kwias zmarł 2 kwietnia 2025 roku. Miał 84 lata.
03 kwietnia 2025 Odszedł prof. Zbigniew Kwias